Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

25. 05. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3008
WFOSIGW KaniowWFOSIGW Kaniow 1WFOSIGW Kaniow 2WFOSIGW Kaniow 3Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach sfinansował zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla Gminy Bestwina, która we wrześniu 2024 roku znalazła się w gronie gmin powiatu bielskiego dotkniętych skutkami powodzi.
👉 Dzięki dofinansowaniu o łącznej wartości blisko 100 tys. zł, jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców wzbogaciły swoje wyposażenie o:
▪ specjalistyczną łódź ratowniczą (przekazaną do OSP Kaniów) 🚤
▪ rękawy przeciwpowodziowe, które będą wykorzystywane podczas zagrożenia zalaniami 💧
📌 Nowy sprzęt służyć będzie całej Gminie Bestwina oraz powiatowi bielskiemu zwiększając gotowość operacyjną służb ratowniczych i realnie wzmacniając system ochrony przed skutkami zmian klimatycznych.
W wydarzeniu przekazania, które miało miejsce we wtorek, 6 maja udział wzięli m.in.:
✅ Mateusz Pindel – Prezes WFOŚiGW w Katowicach
✅ Grzegorz Boboń – Wójt Gminy Bestwina
✅ Roman Marekwica – Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej
✅ Grzegorz Owczarz – Prezes OSP Kaniów
✅ Wojciech Janeczka – Naczelnik OSP Kaniów
✅ Mariusz Szlosarczyk – Wicewójt Gminy Bestwina
✅ Artur Beniowski – Radny Powiatu Bielskiego
📣 Głos zabrał także Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Mateusz Pindel, który podkreślił:
Czytaj więcej
25. 05. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2776
Przedsiębiorstwo Komunalne KOMBEST sp. z o.o., informuje, że w dniu 06-07.05.2025 r., nastąpi płukanie sieci wodociągowej w Bestwinie w rejonie od Ryszkówki ul. Krakowska w stronę Starej Wsi, ul. Pod Magówką, Starowiejska, Spokojna, Polna, Buczyna (rejon Magówki), Graniczna, Okrężna oraz w Kaniowie: ul. Dankowicka, Krzywolaków, co może wywołać chwilowe zabrudzenie wody.
Za utrudnienia przepraszamy.
25. 05. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2785
W najbliższy czwartek, 8.05.2025 r. w remizie OSP Kaniów odbędzie się dzień otwarty strażnicy. 
 
Strażacy zapraszają wszystkich mieszkańców Kaniowa i sąsiednich miejscowości, będzie możliwość zapoznania się ze sprzętem, jakim dysponuje kaniowska jednostka już od godziny 9 do 17. 
 
Wszyscy są mile widziani i Ci najmłodsi, i Ci starsi. Poza zapoznaniem się ze sprzętem strażackim będzie również można nauczyć się udzielania pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED.
 
Na miejscu będzie karetka wraz z ratownikami, którzy chętnie Was nauczą, jak zachować się w sytuacjach nagłych.
 
Uwaga!!! Do akcji włączają się Bielskie Drogi, które wspólnie z Fundacją "Droga Do Przeżycia"  serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Kaniowa i okolicznych miejscowości, na bezpłatne warsztaty i pokazy pierwszej pomocy. Spotkanie pod nazwą "Życie w Twoich rękach" odbędzie się w czwartek, 8 maja o godzinie 17.00 przed budynkiem Ochotnicza Straż Pożarna w Kaniowie (ul. Batalionów Chłopskich 48). Spotkanie ma charakter otwarty i jest skierowane do każdej grupy wiekowej.
Warsztaty poprowadzą ratownicy CPS Rescue Flow.
25. 05. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2708
Serdecznie zapraszamy wszystkich na szkolenie z zakresu obsługi defibrylatora AED, który został zamontowany na ścianie remizy obok bramy garażowej. 
 
Szkolenie odbędzie się 9 maja w godzinach od 16:00 do 19:00 w budynku OSP.
 
Szanse na przeżycie człowieka, u którego doszło do zatrzymania krążenia przy użyciu defibrylatora, wzrastają ponad dwukrotnie.
 
Serdecznie zapraszamy!
25. 05. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2850
Muzeum Regionalne w Bestwinie to miejsce, w którym historia i tradycja harmonijnie łączą się z nowoczesnym podejściem do edukacji. W sercu gminy Bestwina, to niewielkie, lecz niezwykle bogate w treści muzeum jest prawdziwym centrum wiedzy o lokalnej kulturze.

W Muzeum Regionalnym sezon trwa nieprzerwanie, a oferta edukacyjna jest starannie dostosowana do potrzeb najmłodszych. Lekcje regionalne i warsztaty, które odbywają się w murach placówki, to nie tylko nauka, ale przede wszystkim wspaniała zabawa. Dzieci mają okazję poznawać lokalną kulturę poprzez interaktywne zajęcia, podczas których uczestnicy mogą dotykać eksponaty, a nie je tylko oglądać. Takie zajęcia potrafią zaciekawić i zaangażować wszystkie zmysły.

Jednym z ulubionych punktów zwiedzania jest przejażdżka starymi powozami, które można podziwiać w wozowni. To nie tylko atrakcja, ale także doskonała okazja do rozmowy o dawnych czasach, kiedy transport wyglądał zupełnie inaczej. Dzieci z radością wsiadają do powozów, wyobrażając sobie, jak wyglądało życie ich przodków.

Czytaj więcej
25. 05. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2878
Zarząd Dróg Powiatowych w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na pierwszy etap budowy drogi łączącej ul. Nad Białką z ul. Batalionów Chłopskich w Kaniowie. Polega on na wybudowaniu mostu na rzece Białej wraz z dojazdami. Koszt inwestycji to ponad 22 miliony złotych.
Nowy most ma powstać w miejscu obecnego przejazdu przez Białą, który wykonany jest z płyt betonowych. Często jest on zalewany przez wezbrane wody rzeki. Co ważne, powiat stara się o dofinansowanie inwestycji ze środków zewnętrznych, od czego uzależniona jest jej realizacja.
W ramach zamówienia przewidziana jest nie tylko budowa nowego mostu nad Białą, ale też stworzenie nowej drogi w Kaniowie - na odcinku od skrzyżowania na zakręcie ul. Nad Białką do zjazdu na ul. Czechowicką, o całkowitej długości około 560 m, po śladzie istniejącej drogi technologicznej wraz z rozbudową skrzyżowania ul. Nad Białką.
Ponadto inwestycja będzie obejmować rozbiórkę istniejącego brodu na rzece Białej, po zakończeniu budowy mostu, wykonanie umocnienia kamiennego dna i skarp koryta nurtowego rzeki na długości około 49 m, a także umocnienia terenów zalewowych pod mostem, wraz z uciągleniem wałów przeciwpowodziowych w miejscach dotychczasowych zjazdów do brodu.
Okres realizacji zamówienia albo umowy ramowej to 6 miesięcy.
Źródło: www.czecho.pl
25. 05. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2925
Przedsiębiorstwo komunalne KOMBEST sp. z o.o. informuje, iż w związku z modernizacją sieci wodociągowej w dniu 06.05.2025r, nastąpi przerwa w dostawie wody. Czas wyłączenia od godz. 8.00 do odwołania.
Obszar objęty wyłączeniem Kaniów ul. Łabędzia, ul. Dankowicka od nr 62 w stronę sklepu Lewiatan ul. Dankowicka nr 14.
Za utrudnienia przepraszamy.
25. 05. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2834
25. 05. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3078
3 20253 2025 13 2025 23 2025 33 2025 4Czcigodni Księża, Panie Przewodniczący, Szanowni Państwo! - tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie wójt gminy Bestwina, Grzegorz Boboń w czasie obchodów Święta Królowej Polski i Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Spotykamy się dziś, by uczcić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju — uchwalenie Konstytucji 3 Maja. To dzień, który na stałe zapisał się w naszej narodowej tożsamości, dzień dumy, refleksji i wspólnoty.
3 maja 1791 roku, w obliczu zagrożenia upadkiem państwa, Sejm Czteroletni uchwalił drugą na świecie, a pierwszą w Europie konstytucję. Był to akt odwagi i nowoczesności. Próba naprawy Rzeczypospolitej i stworzenia ustroju sprawiedliwego, silnego i odpornego na chaos oraz wpływy zewnętrzne. Konstytucja ta miała na celu wzmocnienie władzy państwowej, ochronę praw obywateli i unowocześnienie kraju.
Choć jej obowiązywanie trwało krótko, jej znaczenie przetrwało wieki. Była symbolem pragnienia wolności, odpowiedzialności i wspólnego dobra. I takim symbolem pozostaje.
Dzisiejszy dzień jest zatem nie tylko okazją do wspomnienia dziejowej dumy, lecz także lustrem, w którym odbija się nasza codzienna praca. Niech ta rocznica przypomni nam, że Polska nie kończy się na granicach administracyjnych. Ona zaczyna się od rozmowy w urzędzie, od zgody w radzie, od zgody co do priorytetów.
Niech każdy podpisany dokument, każda wspólna inicjatywa, każda rozmowa z mieszkańcami będzie naszym współczesnym aktem konstytucyjnym — dowodem, że nadal wierzymy w siłę państwa, które wyrasta z dołu, a nie tylko z góry.
Niech to święto będzie dla nas wszystkich inspiracją. Do pracy. Do troski. Do jedności. Dla Polski — tej wielkiej i tej naszej, codziennej, bliskiej — lokalnej. Niech będzie wezwaniem do jedności — ponad podziałami, w imię dobra wspólnego.
Czytaj więcej
25. 05. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3181
Terminarz w ostatnim czasie nie rozpieszcza LKS-u Bestwina. Tydzień temu zespół ten mierzył się z liderującym LKS-em II Goczałkowice-Zdrój, a wczoraj bestwinianie udali się na teren MKS-u Lędziny.
- Na pewno był to lepszy mecz w naszym wykonaniu niż z rezerwami LKS-u Goczałkowice-Zdrój. Kreowaliśmy sytuacje i mieliśmy pomysł na to spotkanie. Znów jednak za łatwo tracimy bramki - przyznaje Marcin Stefanowicz, trener LKS-u.
Premierowe 45. minut upłynęło bez bramkowych "łupów" z jednej, jak i z drugiej strony. Zespół z Bestwiny wyciągnął lekcję po wysokiej porażce z "Goczałami" i nieco zmienił swoją filozofię gry. Niemniej, na wstępie spotkanie MKS nie wykorzystał klarownej okazji, aby objąć prowadzenie. Następnie to jednak ekipa z Bestwiny dochodziła do głosu. Piotr Grabski uderzył obok słupka, przed szansą stanął także Igor Kozyra...
Wystarczyła jednak chwila nieuwagi, żeby MKS objął prowadzenie. W 54. minucie na 1:0 trafił Kacper Majewski po celnej "główce", po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. 120 sekund później Konrad Walicki przytomnie odnalazł się w podbramkowym zamieszaniu. Te dwa "ciosy" wyraźnie zdeprymowały ekipę z Bestwiny, która - owszem - próbowała się odgryźć, ale ich próby nie były przekonujące. W 80. minucie Kamil Ingram trafił z rzutu karnego po faulu bramkarza LKS-u, ustalając jednocześnie wynik spotkania na 3:0.
MKS Lędziny - LKS Bestwina 3:0
LKS Bestwina: Wielgus - Riva, Nalepa (85' Koczur), M. Wójtowicz, Gala (76' P. Wójtowicz), Kozyra (70' Włodarczyk), Wilczek, Gacek, Zimnal, Grabski, Patroń
Do góry