Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

19. 01. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 42
Ferie2019Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie zaprasza na zajęcia podczas ferii zimowych 2019 r.:
11 lutego:
- godz. 10.00 - 11.00 - zajęcia taneczno - wokalne, poznajemy tańce bestwińskie - dzieci w wieku szkolnym
- godz. 11.00 - 12.00 - zajęcia plastyczne - dzieci w wieku szkolnym
- godz. 12.00 - 12.45 - zajęcia taneczne - dance fitness
12 lutego:
- godz. 10.00 -11.0 - zajęcia taneczno - wokalne, poznajemy tańce bestwińskie - dzieci w wieku szkolnym
- godz. 11.00 -12.00 - zajęcia plastyczne - dzieci w wieku szkolnym
13 lutego:
- godz. 12.00 - 13.00 - zajęcia ceramiczne - dzieci w wieku szkolnym
- godz. 13.00 – 14.00 - warsztaty etnologiczne - Zima - dzieci w wieku szkolnym
14 lutego:
Czytaj więcej
19. 01. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 109
IMG 2478IMG 2480IMG 2482W środę, 23 stycznia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie odbyło się doroczne Walne Zebranie Delegatów Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej.
Delegatów oraz zaproszonych gości przywitał przewodniczący Zarządu Łukasz Greń. Wśród gości byli: przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, wójt Artur Beniowski, przedstawicielka starostwa powiatowego Wanda Dziubek, prezes Kombestu Wacław Waliczek, sołtysi Bestwinki i Janowic Teresa Paruch - Ryś i Stanisław Nycz, przedstawiciele Spółki Aqua z Bielska-Białej.
Przewodniczył Zebraniu Anatol Faruga, funkcję sekretarza pełnił Jerzy Zużałek, w Komisji Uchwał i Wniosków pracowali: Stanisław Nycz, Jerzy Borutka, Adam Lasek.
Sprawozdanie z prac Zarządu złożył przewodniczący Zarządu Łukasz Greń:
- w 2018 roku odbyło się 8 zebrań Zarządu w tym 1 wyjazdowe, na których omawiano realizację budżetu, postęp prac konserwacyjnych, ściągalność składek, wszelkie zagadnienia natury administracyjno-organizacyjnej oraz sprawy bieżące.
Działalność statutowa Spółki polegała głównie na konserwacji rowów melioracyjnych, związanych z nimi urządzeniami oraz usuwaniu awarii na urządzeniach drenarskich.
Ponadto Spółka zgodnie z wytycznymi pozwolenia wodnoprawnego sprawowała nadzór i bieżącą konserwacje Młynówki Komorowicko - Bestwińskiej, jazów Germania, Kromparek oraz rowów spustowych ze stawów Stara Białka, Łężny, Kanał Ulgi i Młynówki Kaniowskiej.
Czytaj więcej
19. 01. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 86
W niedzielnej akcji krwiodawstwa, jaka miała miejsce w Janowicach udział wzięło 16 osób, jednakże lekarz do podzielenia się z innymi cząstką siebie dopuścił 14 dawców, co pozwoliło przekazać do Banku Krwi 6 300 ml tego bezcennego leku.
 
Podziękowania dla wszystkich dawców oraz dla Staszka Nycza za zabezpieczenie miejsca postoju ambulansu.
19. 01. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 143
„Nasze wnuki dziś wygrają, bo w LKS Przełom grają” – taki baner trzymały dzisiaj babcie na trybunach hali sportowej podczas drugiego dnia II Halowego Turnieju Piłki Nożnej z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W niedzielnej części Turnieju udział wzięły drużyny LKS Przełom Kaniów, LKS Bestwina, UMKS 3 Czechowice-Dziedzice i Strefa Football Bronów w kategorii Orlików oraz LKS Przełom Kaniów, LKS Bestwina, UMKS 3 Czechowice-Dziedzice i LKS Słowian Łodygowice w kategorii Młodzików. Zdjęcia TUTAJ
W ostatnim meczu Orlików spotkały się drużyny LKS Kaniów i LKS Bestwina. Takiego dopingu, jaki towarzyszył temu meczowi jeszcze w tej hali nie słyszałem i można go porównać do tego, który dało się słyszeć na meczach reprezentacji Polski w siatkówkę. Niesamowitym instynktem strzeleckim popisywał się Nikodem Czylok i dał zwycięstwo kaniowianom.
Mariusz Cupriak, główny pomysłodawca i organizator Turnieju na swoim fanpage’u tak podsumowuje zmagania młodych piłkarzy: „I superowo. Zmagania zakończone. Dzisiaj 2 i 4 miejsce. Trochę się naszym młodzikom nie poszczęściło, ale mamy wszystkie miejsca:1, 2, 3 i 4. Dziękuję wszystkim za pomoc, za ciasta i organizację. Dziękuję Dyrekcji Szkoły za udostępnienie małej sali, Urzędowi Gminy za zasponsorowanie nagród i halę, gospodarzowi hali za cierpliwość, zawodnikom i trenerom za obecność. A najbardziej Babciom i Dziadkom za doping. Fotografowi za super fotoreportaż i moim kierownikom za pomoc we wszystkim. Jeśli kogoś pominąłem to przepraszam, ale trochę się działo przez te dwa dni. Zapraszam za rok.”
Mariusz kierował powyższe słowa przede wszystkim do tych, którzy Mu pomagali, nie należy, oczywiście, zapomnieć o wszystkich uczestniczących drużynach, ich trenerach i wiernych kibicach. Gratulacje dla zwycięzców, szacunek dla pokonanych, brawa za walkę we wszystkich meczach, nie brakowało radości ze strzelonych bramek, ale były też łzy po porażkach, a zwłaszcza po bliskich spotkaniach z parkietem. Nie brakowało również czułych gestów ze stron babć, dziadków, rodziców i ich radości z występów swoich pociech. Brawa dla wszystkich. Takiej atmosfery, jaka panuje na turniejach najmłodszych zawodników nie ma nigdzie indziej.
Wyniki dzisiejszych meczów:
Czytaj więcej
19. 01. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 234

Odebrałem dzisiaj sporo telefonów i smsów z pytaniami, dlaczego w naszej gminie o godz. 12:00 nie było słychać syren strażackich, dlaczego nie przyłączono się do apelu prezesa ZOSP RP Waldemara Pawlaka, aby oddać hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi?
Przyznam, że nie potrafiłem odpowiedzieć, czy to prawda, ponieważ większość czasu spędziłem w hali sportowej w Kaniowie, ale wykonałem kilka telefonów, a po powrocie do domu poszukiwałem, czy taki apel w ogóle miał miejsce. Tak, był taki apel! Tak, w naszej gminie żadna OSP nie uruchomiła syreny! Oto apel prezesa Pawlaka:
Warszawa 18 stycznia 2019 r.
Druhny i Druhowie Rycerze Świętego Floriana
W obliczu ostatnich wydarzeń, które niezmiernie dotknęły Gdańsk i nas Wszystkich, obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, zwracam się do Was z prośbą, abyśmy 19 stycznia 2019 r. w samo południe przyłączyli się do upamiętnienia Ś.P. Prezydenta Pawła Adamowicza.
Niech w tę sobotę o godzinie 12:00 przez minutę sygnał syreny na remizach Ochotniczych Straży Pożarnych będzie wyrazem hołdu Wielkiemu Patriocie oraz solidarności z bólem Jego Rodziny, Przyjaciół i Bliskich.
Upamiętnijmy Człowieka o wielkim sercu, umiejącego stworzyć wspólnotę braterstwa, pomagającą, ale i wymagającą poświęcenia dla drugiego człowieka.
Dziś zadaniem strażaków jest nie tylko ochrona przed żywiołami ognia i wody, ale także, jak to pięknie wyraził poeta, ochrona przed żywiołami nienawiści i pogardy.
Przekażmy sobie znak pokoju.
Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP
Waldemar Pawlak

A ja publicznie powtarzam pytania naszych mieszkańców: „Dlaczego w naszej gminie nie przyłączono się do apelu prezesa ZOSP RP Waldemara Pawlaka, aby oddać hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi?”
Znając realia będzie to pytanie retoryczne.

Pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. Jak informuje Komendant Gminny OSP - Grzegorz Owczarz, apel prezesa ZOSP RP Waldemara Pawlaka, owszem, został wystosowany do jednostek OSP, ale ukazał się tylko na stronie ZOSP RP i nie poszły za nim żadne inne działania, jak choćby smsy, co miało miejsce w wielu innych sytuacjach. Jeśli więc taka jest prawda, trudno mieć pretensje do jednostek OSP, że syreny milczały.

19. 01. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 187
„Nasze wnuki w piłkę grają, dziadkom radość tym sprawiają”to tekst z banera na trybunie hali sportowej w Kaniowie.
Pierwsza część dwudniowego II Halowego Turnieju Piłki Nożnej z okazji Dnia Babci i Dziadka za nami. W sobotę, 19 stycznia, walczyły na parkiecie drużyny Skrzatów i Żaczków. W obu kategoriach wystąpiły drużyny: LKS Przełom Kaniów, KS Bystra, UMKS 3 Czechowice-Dziedzice i Football Academy Bielsko-Biała.
Wszystkich przybyłych do kaniowskiej hali przywitał Mariusz Cupriak. To z jego inicjatywy odbył się przed rokiem pierwszy turniej z tej okazji, w tym roku trener Mariusz kontynuował swój pomysł, a finansowo wsparł go Urząd Gminy Bestwina. Zdjęcia z Turnieju Skrzatów - TUTAJ, z Turnieju Żaczków - TUTAJ.
W pierwszym meczu spotkały się drużyny KS Bystra i UMKS 3 Czechowice-Dziedzice. Pierwszego gola w turnieju zdobył Bartek Wiśniewski z UMKS 3, natomiast pierwszego gola dla gospodarzy, LKS Przełom Kaniów, strzelił Filip Kowalczyk w meczu z Football Academy Bielsko-Biała.
W kategorii Skrzatów padły następujące rozstrzygnięcia:
Czytaj więcej
19. 01. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 163

Zebrania wiejskie zwołane przez wójta w celu wyborów sołtysów i rad sołeckich odbędą się w następujących terminach:
- Kaniów – 8 lutego 2019 r. – piątek – godz. 18:00 - OSP Kaniów
- Janowice – 10 lutego 2019 r. – niedziela – godz. 10:00 - Szkoła Podstawowa w Janowicach
- Bestwina – 10 lutego 2019 r. – niedziela - godz. 11:00 - OSP Bestwina
- Bestwinka – 15 lutego 2019 r. – piątek – godz. 18:00 - Szkoła Podstawowej w Bestwince.

Paragrafy nr 3 Statutów naszych sołectw w niżej wyszczególnionych punktach mówią:
4. Kadencja sołtysa i rady sołeckiej trwa cztery lata licząc od dnia wyboru i upływa z dniem zakończenia kadencji rady gminy.
5. Po upływie kadencji sołtys jak i członkowie rady sołeckiej pełnią swoje
funkcje do czasu wyboru odpowiednio: nowego sołtysa i nowej rady
sołeckiej.
Tak więc kadencje dotychczasowych rad sołeckich zakończyły się w ubiegłym roku i nadszedł czas wyboru nowych sołtysów i rad sołeckich.
§ 15:

Czytaj więcej
19. 01. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 93
Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie zaprasza na "Bestwińskie Kolędowanie" w niedzielę, 27 stycznia 2019 r. w sali widowiskowej GOK w Bestwinie.
Początek o godz. 17:00,
w programie:
- duet instrumentalny,
- kwartet smyczkowy,
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”.
 
Wstęp wolny.
19. 01. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 99
W niedzielę, 13 stycznia, odbył się w Bieruniu 5. Bieruński Bieg Utopca. Jako że był to dzień 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy startujący swoimi wpłatami wspierali WOŚP.
Mieliśmy tam i naszych biegaczy. Najlepszy wynik spośród mieszkańców gminy zanotował Piotr Nowak (Stolarius Run Team), który na dystansie 17 km w kategorii Open był 12 a w swojej kategorii wiekowej 7. Bieg ukończyło 791 osób, czyli o 94 więcej niż przed rokiem.
Sporą grupę biegaczy wystawił Johnnierunner Team, czyli drużyna założona i trenowana przez mieszkańca Kaniowa, Tomasza Janusza, który jeszcze leczy swoją kontuzję, więc sam nie mógł wystartować. I tak, Katarzyna Szewczyk była najlepsza w kategorii K-20 w biegu na 6,5 km, Kordian Zygma był pierwszy w kategorii M-20 na dystansie 17 km (15 Open), Karolina Bierońska 8 w kat. K-30.
Do góry