Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

19. 10. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 157
Samorząd gminy Bestwina nominował do tegorocznej Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina księdza kanonika Cezarego Dulkę.
Ks. C. Dulka święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 19991 roku w katedrze na Wawelu z rąk ks. kardynała Franciszka Macharskiego. Kapłańską służbę w Bestwinie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP od 2007 roku, a od 2008 roku jest proboszczem. Tu doczekał się także tytułu kanonika. Rozmiłowany w sztukach pięknych dba, jak nikt do tej pory o wygląd i brzmienie kościoła. Dzięki jego staraniom bestwińska świątynia pięknieje, odkrywa blaski przeszłości, by nagle stać się zabytkiem o rzadko spotykanej randze. Jest miłośnikiem i znawcą sztuki i muzyki sakralnej. Od początku swojej posługi kapłańskiej szczególną uwagę przykłada do renowacji i konserwacji zabytków sakralnych. Dba o przywrócenie ich pierwotnego wyglądu zgodnie ze sztuką konserwatorską. W tym celu oprócz darczyńców jego zasługą jest pozyskiwanie znacznych funduszy zewnętrznych, głównie środków europejskich, ale także z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Śląskiego Konserwatora Zabytków.
Czytaj więcej
19. 10. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 98
38 pięknych misternie wykonanych ram, a w nich portrety przede wszystkim zasłużonych bielszczan. Dzieła rzemieślnika i artysty Karola Kóski z Kaniowa można podziwiać w Książnicy Beskidzkiej do końca października.
7 października w Książnicy odbył się wernisaż wystawy „Niezapomniani mieszkańcy Bielska-Białej”. Goście, a wśród nich między innymi Wiktor Krebok, Tadeusz Pilarz i Juliusz Wątroba, mogli podziwiać jedyne w swoim rodzaju ramy zdobiące portrety wyjątkowych postaci z historii Bielska-Białej, ale też Polski i świata. Uroczyście odsłonięto jedno z największych dzieł artysty z Kaniowa, czyli ramę z portretem świętującego 80. urodziny Mariana Kasprzyka. – Niektóre z tych ram wybarwiałem. Nie było to łatwe zadanie, więc można sobie wyobrazić trud pracy włożonej przez Karola Kóskę – mówi Włodzimierz Pilarczyk. – To człowiek dłuta i ciężkiej pracy, która – jak mówi sam Karol – czyni mistrza – dodaje Michał Kobiela.
Artysta z powodu choroby nie mógł uczestniczyć we własnym artystycznym święcie. Jednak godnie zastąpiła go siostra, Maria Kóska. – Jestem bardzo wdzięczna za organizację tak pięknej wystawy i tylu uczestników wernisażu, którzy mogą poznać twórczość mojego brata. Opowiem mu o wszystkim, co tu się dzisiaj działo. Własnymi rękami, w miarę możliwości, też pomagam mu między innymi w przygotowywaniu ram – opowiada.
Dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek dziękował za patronat Kronice Beskidzkiej i beskidzkiej24. – Nie byłoby tej wystawy bez redaktora Piotra Wysockiego. Dziękuję mu za pomysł i inicjatywę – podkreślił. Z kolei redaktor opowiadał licznie zebranym ciekawostki dotyczące wyjątkowych dzieł artysty, w tym tego ostatniego – ramy poświęconej Marianowi Kasprzykowi, najcięższej w jego dorobku, w której wykonanie włożył ogrom pracy i tyleż serca.
Tekst i zdjęcia: www.beskidzka24.pl
19. 10. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 248
Poniżej linki do strony Krajowego Biura Wyborczego, gdzie możemy poznać, jak głosowali nasi mieszkańcy w poszczególnych obwodach:
19. 10. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 316
Czytaj więcej
19. 10. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 212
IMG 1IMG 2IMG 4Jeden z czytelników poprosił mnie o zamieszczenie zdjęć i napiętnowanie postępowania nieznanej mu osoby.
Jako miłośnik przyrody wiele czasu lubi spędzać na jej łonie, często również sadził drzewka tam, gdzie jest to możliwe i wskazane. M.in. posadził świerki, jodełki, jarzębiny przy ul. Modrej w Kaniowie. Niestety, ktoś dopuszcza się na nich aktów wandalizmu, i tak w ubiegłym roku poobcinał wierzchołki drzewek iglastych, w tym roku z kolei w ordynarny sposób poobcinał gałązki, c o zresztą widać na zamieszczonych zdjęciach.
Szkoda, że ktoś nie tylko niszczy czyjąś pracę, ale w bezmyślny sposób niszczy przyrodę. Z tak okaleczonych drzewek niewiele zapewne wyrośnie, a przecież jeśli ktoś potrzebuje gałązki na stroiki, czy też w innym cele na pewno może je zdobyć w sposób, który nie wyrządzi takich szkód i będzie zupełnie legalny.