Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

22. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5990
Konkurencje dla dorosłych i dla dzieci, dla tych pierwszych typowo związane z rolnictwem, dla dzieci zabawowe, zresztą wszystkie służyły raczej dobrej zabawie, a nie rywalizacji, ale były momenty, kiedy niektórym podnosiło się ciśnienie. Tak było, kiedy sołtys Janowic zobaczył, że drużyna z Bestwinki wysiadła z przyczepy z kosą spalinową i tłumaczyła, że przecież w regulaminie pisało tylko „kosa”. Oj, była ostra dyskusja, a bestwinczanie z trudem powstrzymywali się od śmiechu, bo przecież zabrali ze sobą tę kosę właśnie dla wywołania takiego efektu, no i udało się, sołtys Staszek został wrobiony. Mowa, oczywiście, o III Janowickich Sianokosach, które w sobotnie popołudnie, 2 lipca 2022 roku, odbyły się na terenach rekreacyjnych w Janowicach. Zdjęcia TUTAJ
Jak zwykle rolę konferansjera pełnił Sławomir Ślósarczyk, gawędziarz i niezwykle sympatyczny członek Zespołu Regionalnego „Bestwina”, znakomicie czujący się w takiej roli. Mimo tego, że Janowickie Sianokosy to przede wszystkim wspólna zabawa, ale skoro były konkurencje, to również należało powołać kogoś, kto będzie oceniał prezencję reprezentantów poszczególnych sołectw, jak również punktował występy w przygotowanych zawodach.
Zaczęło się właśnie od prezentacji sołeckich drużyn. Najwięcej punktów można było zdobyć za zgodność z tradycją, czyli strój i wyposażenie drużyn. Tradycja odgrywała rolę również w przygotowaniu swaczyny, czyli posiłku dla pracujących w polu. Nowoczesnym traktorem zajechała drużyna z Bestwinki, wozem zaprzężonym w parę koni i powożonym przez sołtysa Staszka Nycza zajechali gospodarze, janowiczanie, kaniowianie wozem drabiniastym, ale bez koni z uwagi na odległość od Janowic, z kolei bestwinianie wykazali się niezwykłym uznaniem dla swojej Pani Sołtys, ponieważ wwieźli ją na wózku z rejestracją SBI Maria nie pozwalając Pani Marii Maroszek na przemęczenie. Kiedyś były lektyki … ale to przecież inna kultura 😊.
Wracając jednakże do tematu – dla wyłonienia zwycięzców III Janowickich Sianokosów powołano jury, któremu przewodził Leszek Ochman z Kaniowa, a wspierali go: Halina Olek z Janowic, Krzysztof Olejarz z Bestwiny, Stanisław Wojtczak z Bestwinki i Piotr Kine, jako przedstawiciel Urzędu Gminy w Bestwinie.
Czytaj więcej
22. 07. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5027

W dniach 25 - 26.06. 2022 r. w Saint Omer odbył się Międzynarodowy Turniej Kajak Polo, w którym startowała reprezentacja Polski U-21. W jej składzie występowały dwie zawodniczki UKS Set Kaniów: Amelia Ewiak oraz Maja Pyjas.
Panie zdobyły 3 miejsce!!! Gratulacje dla całej drużyny!!!

22. 06. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5086
Już jutro osoby posiadające legitymację "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" będą mogły podróżować na podstawie specjalnie dla nich przygotowanej oferty. Będzie ona dotyczyć podróży pociągami Kolei Śląskich.

Na podstawie oferty od 1 lipca do 31 grudnia będzie można zakupić bilet sieciowy imienny dobowy za 1 zł lub sieciowy imienny miesięczny w cenie 10 zł uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów w pociągach Kolei Śląskich. Oferta obowiązuje na całym obszarze obsługiwanym przez Koleje Śląskie z wyłączeniem odcinka Trzebinia - Kraków oraz Sucha Beskidzka - Zakopane.
Oferta kierowana jest do osób posiadających legitymację "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" (według wzoru określonego w załączniku do warunków taryfowych oferty specjalnej). Tytuł nadawany jest przez Ministra Zdrowia po oddaniu co najmniej 20 litrów pełnej krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.
- Członkowie zarządu Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK od 2019 roku, a w szczególności Andrzej Kinasiewicz, prezes Śląskiego Oddziału Okręgowego PCK i Bogdan Ogrocki - dyrektor Śl. OO PCK czynili starania o przyznanie zniżki na bilety w Kolejach Śląskich i po trzech latach osiągnęliśmy bardzo wielki sukces, ponieważ bilety zostały przyznane naszym wspaniałym krwiodawcom. Po Kolejach Mazowieckich i Małopolskich, Zarząd Województwa Śląskiego postanowił także docenić bezinteresowne i honorowe oddawanie krwi przyznając zniżki dla krwiodawców - poinformował w mediach społecznościowych Śląski Oddział Okręgowy PCK.

22. 06. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5266
Pełna atrakcji i niespodzianek, wyczekana przez wszystkich Noc Detektywów z Petek - ekspedycje Krzysztofem Petkiem - autorem powieści sensacyjno-przygodowych, dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania – już za nami!
W tym roku odbyła się ona 24/25 czerwca 2022 roku w Biblioteka w Bestwince – Filii GBP w Bestwinie. Wzięły w niej udział dzieci i młodzież z naszej gminy; wielu było z nami już po raz drugi. O godzinie 18.00 hol wypełnił się podekscytowanymi uczestnikami oraz przyniesionymi przez nich plecakami i karimatami, ponieważ w planach było spędzenie całej nocy na terenie Biblioteki. Prowadzący imprezę Krzysztof Petek powitał wszystkich i rozpoczął spotkanie pasjonującą opowieścią o swojej działalności, doświadczeniach i podróżach, a także prezentacją pełną interesujących zdjęć i anegdot z wypraw do Rumunii, Amazonii oraz Czarnobyla. Jego wypowiedziom towarzyszyły często wybuchy śmiechu młodych słuchaczy, ponieważ Pan Krzysztof jest człowiekiem o dużej charyzmie i poczuciu humoru. Bardzo często podkreślał jak ważne jest aktywne podążanie za swoimi marzeniami oraz samodzielne myślenie w odróżnieniu od „ślepego” posłuszeństwa, które niestety tak często promowane jest przez tzw. tradycyjne wychowanie.
Czytaj więcej
22. 06. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5351
W poniedziałek, 27 czerwca, odbyło się 46 posiedzenie Rady Gminy Bestwina. Porządek obrad przewidywał:
Otwarcie i stwierdzenie prawomocności sesji.
Przedstawienie porządku obrad Rady Gminy.
Sprawozdanie z działalności Wójta w okresie międzysesyjnym.
Rozpatrzenie projektów uchwał:
1) Uchwala w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXIX/291/2021 Rady Gminy Bestwina z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Bestwina
2) Uchwała w sprawie zmiany Uchwały Nr XXXIX/292/2021 Rady Gminy Bestwina z dnia 20 grudnia 2021 roku w sprawie budżetu Gminy Bestwina na rok 2022
3) Uchwała w sprawie ustanowienia służebności gruntowej przez nieruchomość stanowiącą własność Gminy Bestwina, położoną w Kaniowie przy ul. Batalionów Chłopskich
4) Uchwała w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w gminie Bestwina w roku szkolnym 2022/2023
5) Uchwała w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wspierania Aktywności i Zapobiegania Wykluczeniu Społecznemu Seniorów Edycja II 2022 r.
Informacje bieżące.
Wnioski i zapytania radnych oraz rad sołeckich.
Zamknięcie sesji.
Wójt, Artur Beniowski, w swoim sprawozdaniu poinformował, że gmina otrzymała kolejne promesy z programu „Polski Ład”. Są to promesy na termomodernizację budynku OSP Bestwinka oraz remont ulicy Mirowskiej w Kaniowie. Na oba te zadania przygotowywane są przetargi oraz aktualizowane kosztorysy.
Gmina czeka na rozstrzygnięcie innego wniosku z tego programu, tj. remont i modernizację ul. Granicznej w Janowicach. Realizowane są dwa duże projekty, tj. budowa sali gimnastycznej w Janowicach i przebudowa chodnika przy ul. Witosa w Bestwinie. Złożony został wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę kanalizacji tzw. Ochmanowca w Kaniowie, jest to obszar ochrony ujęcia wody pitnej. Można uzyskać do 5 mln zł i są to środki do 100 % dofinansowane.
Czytaj więcej
22. 06. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5798
W naszej gminie mało jest propozycji skierowanych do dziewcząt chcących uprawiać sport. Wyjątkiem są tutaj drużyny dziewcząt LKS Bestwina i kajak polo w UKS Set Kaniów, odnoszące największe sukcesy i noszące tytuły wicemistrzyń Świata, Europy i Polski.
Lukę tę w jakimś stopniu postanowiły wypełnić Panie Olga Juraszek i Magdalena Rusin i w marcu 2020 roku przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Janowicach na ul. Korczaka 2 powołano UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY ”AKRO-BEST”.
W Uczniowskim Klubie Sportowym prowadzona jest działalność szkoleniowa dzieci z zakresu akrobatyki sportowej. Klub posiada wykwalifikowaną kadrę szkoleniowo – instruktorską i należy do Polskiego Związku Gimnastycznego. Kadra trenerska to byli zawodnicy i uczestnicy wielu konkursów i turniejów. Jedna z trenerek była wicemistrzynią Polski w dwójkach dziewcząt w akrobatyce sportowej. Druga zdobyła brąz również na Mistrzostwach Polski w dwójkach dziewcząt. Trenerem koordynatorem jest Bogusława Rusin.
Obecnie prowadzone są zajęcia w dwóch grupach szkoleniowych, w których łącznie trenuje 35 zawodników (21 - Janowice, 6 – Pisarzowice, 4 – Hałcnów, 2 – Bestwinka, 1 – Kaniów, 1 – Bielsko-Biała):
I grupa (średniozaawansowana) - treningi w systemie 2 x w tygodniu po 1,5h,
II grupa (początkująca) – treningi 1 x w tygodniu 1,5h.
Oprócz zajęć treningowych ww. grupy brały udział w zorganizowanych przez klub zawodach z okazji Mikołajek, 10 grudnia 2021 oraz 4 czerwca 2022 z okazji Dnia Dziecka. Dziewczynki zaprezentowały udane starty. Wydarzeniom towarzyszyła dobra zabawa, a dzieci mogły nauczyć się zdrowego współzawodnictwa. Rodzice zobaczyli postępy swoich pociech.
Czytaj więcej
22. 06. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5131
22. 06. 26
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4971
Tak, tak, to nie żadna kaczka dziennikarska, w niedzielę, 26 czerwca, po boisku w Kaniowie biegał i strzelał bramki Lewandowski, w czerwonej koszulce i z numerem 9. Nie wybrał więc Barcelony, tylko zagrał w drużynie Strefy Football z Bronowa. To na literę B i to na literę B, no i całkiem blisko Kaniowa. Ahaaa, no i nie był to Robert. Zdjęcia TUTAJ
Kto chciał zaparkować w niedzielę w centrum Kaniowa samochód to miał nie lada kłopot. Tak trudno o miejsce bywało na Święcie Karpia, czy innych dużych imprezach, a tymczasem odbywał się na boisku I Wakacyjny Turniej Skrzatów i Smerfików z udziałem 10 drużyn w dwóch kategoriach. Skrzaty rozgrywały mecze równolegle na 3 boiskach, Smerfiki walczyły na czwartym boisku. Każda drużyna grała z każdą, kończyła jeden mecz, przechodziła na drugie boisko i mierzyła się z innym przeciwnikiem, tak więc był to prawdziwy maraton, a jeśli wziąć pod uwagę upalną pogodę i fakt, że Turniej odbywał się praktycznie w samo południe trzeba być pod ogromnym wrażeniem dla wytrzymałości młodych piłkarzy.
Czytaj więcej
22. 06. 26
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5247
Prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego, Roman Sas, witając uczestników Nocnych Zawodów Wędkarskich, stwierdził, że nie pamięta, kiedy ostatni raz była taka piękna pogoda zwiastująca ciepłą noc i wspomniał również tę sprzed trzech lat, kiedy to z powodu burzy i nawałnicy konieczne było przerwanie zawodów i zakończyły się one wówczas bez ogłoszenia wyników. Tym razem w wieczór i noc z 25 na 26 czerwca dopisało wszystko: było 56 zawodników, niektórym towarzyszyły jeszcze inne osoby, 27 wędkarzy złowiło chociaż jedną rybę, a paru udało się złowić całkiem przyzwoite okazy, był ciepły posiłek, no i przede wszystkim znakomite humory i świetna integracyjna impreza. Zdjęcia TUTAJ
Rywalizacja trwała od 21.00 w sobotę do 5.00 w niedzielę, nad całością zawodów czuwała komisja sędziowska, której przewodził Tomasz Gibas, a najwięcej szczęścia miał Marcin Buczek, który położył na wagę karpie o łącznej wadze 15,94 kg i oprócz pucharu oraz vouchera odebrał jeszcze nagrodę przekazaną przez członka Stowarzyszenia, Dariusza Janiszewskiego z firmy BEKAR, za największą rybę (karp – 8,59 kg).
Drugie miejsce zajął Marcin Tracz – 10,30 kg, trzecie Marcin Strempel – 9,53 kg. Pełna lista wędkarzy, którzy złowili ryby w rozwinięciu informacji:
Czytaj więcej
22. 06. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5003
Wakacyjny Turniej Skrzatów - rocznik 2015 i młodsi. Niedziela, 26 czerwca, początek o godz.11.00.