Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

24. 07. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2643
NA3A2959NA3A2959 1NA3A2960 2Na zlecenie Urzędu Gminy Bestwina Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki - Joanna Borek-Firlejczyk z Mikołowa wykonała konserwację zabytkowej kapliczki przydrożnej - Krzyż Męki Pańskiej.
Kapliczka przydrożna Krzyż Męki Pańskiej usytuowana przy prezbiterium kościoła pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Kaniowie powstała prawdopodobnie w 1895 roku. Pod tą datą w Kronice Parafialnej znajduje się zapis, że krzyż został wykonany na Śląsku pruskim, a przeznaczył na niego (ufundował?) Antoni Olek. Nie zamieszczono opisu ani informacji dotyczących intencji, w jakiej pomnik powstał. Kolejna wzmianka o obiekcie pojawia się w Kronice z datą wrzesień/październik 1955 rok. Oryginalny tekst z Kroniki: „Figura kamienna za ogrojcem przy drodze. Na figurze tej jest krzyż betonowy z pasyjką oraz na kolumnie, we wgłębieniu, płaskorzeźba przedstawiająca Matkę Boską Bolesną. Na podstawie kolumny umieścił malarz napis z Ks. Jeremiasza Proroka: „O, wy wszyscy, którzy idziecie drogą, przypatrzcie się i obaczcie, czy jest boleść, jako boleść moja”. Kolumna pomalowana olejno w kolorze ciemno-zielonego marmuru”.
Na obecnym etapie rozpoznania nie odnaleziono więcej informacji o obiekcie. Nie znane jest nazwisko autora kapliczki ani warsztat kamieniarski. Na powierzchni pomnika nie zachowała się żadna autorska sygnatura. Obiekt od ponad 120 lat pozostaje na pierwotnym miejscu usytuowania. Przeszedł wiele remontów i przekształceń formy. W latach 50-tych XX wieku oryginalny krzyż z figurą Chrystusa (prawdopodobnie zniszczony podczas działań wojennych), zastąpiono nowym, wykonanym z lastryko, a w latach 80-tych XX wieku wykonano wzmocnienia w postaci metalowych kotew w partii cokołu oraz metalowej obejmy wokół trzonu pomnika.
Czytaj więcej
24. 07. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3140
Zarząd LKS Przełom Kaniów organizuje w dniu 13 lipca (sobota) XI Wakacyjny Turniej Piłkarski Dzikich Drużyn o Puchar Posła na Sejm RP Przemysława Drabka. Turniej od lat cieszy się dużym zainteresowaniem niezrzeszonych zespołów z całego powiatu, jak również drużyn z ościennych województw. Serdecznie zapraszamy. Ilość miejsc ograniczona!
W zawodach mogą wziąć udział wszystkie osoby (jeśli osoba nie ukończyła 18 roku życia, wówczas potrzebna jest pisemna zgoda rodzica), również zawodnicy zrzeszeni w danym klubie.
Zapisane drużyny na dzień 26.06. :
Inny Zespół
Nemak Poland
Young Power
Piwkorze
Wyborowi
FC Krakowska
FC Drzewce
FC Spadające Gwiazdy
Młodzi Wilcy
Wolne Atomy
Endriu TEAM
Regulamin:
Czytaj więcej
24. 07. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2840
Mieszkamy nad Wisłą, ale ilu z nas kiedykolwiek zamoczyło w niej nogi?
Ja za młodu kąpałem się w niej z kolegami, przechodziłem na drugi brzeg zbierać pokrzywy dla kurcząt i innego inwentarza, były również wyprawy na grzyby, czarne jagody, pograć w piłkę z hanysami 😊, kiedyś nawet znaleźliśmy niewybuchy w miejscu, gdzie w czasie wojny była tymczasowa przeprawa, z ojcem chodziłem na brzeg Wisły polować na kaczki i było, że sam je aportowałem 😊. Ale nie o tym chciałem napisać, bo moim celem jest zachęcenie PT Czytelników do poznania Wisły i okolicy. Warto przypomnieć sobie o Wiśle, zwłaszcza w jej górnym biegu, kiedy niepozornie wije się w zaroślach, omijana przez drogi, z niezamieszkanymi brzegami, pełna przyrody. Jak ją najlepiej poznać? Na kajaku! A że można to zrobić, możemy się przekonać, oglądając poniższy filmik:

Organizatorem spływów jest Piotr Postka, od 13 lat mieszkaniec Kaniowa. Telefon kontaktowy: 883 885 710, Facebook >>>TUTAJ

24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2983
AntosWaliczekWaliczek 2WirekWirek 3GrzegorzsztorcW piątek, 28 czerwca br., w Centrum Konferencyjnym Widok odbyła się uroczysta IV Gala Podokręgu Bielsko-Biała Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Podsumowano miniony sezon i wręczono wyróżnienia, dyplomy oraz puchary najlepszym drużynom, zawodnikom oraz działaczom.
Podsumowanie piłkarskiego bilansu za sezon 2023/24, począwszy od rozgrywek z udziałem najmłodszych adeptów piłki nożnej, aż po rywalizację seniorów, od małych klubów, aż po te rozpoznawalne w całej Polsce, wypadło niezwykle okazale. Organizatorem przedsięwzięcia był Marek Kubica, prezes Podokręgu Bielsko-Biała, który honorował triumfatorów poszczególnych rozgrywek oraz pozostałych wyróżnionych.
Za zajęcie I miejsca w rozgrywkach bielskiej B klasy i awans do klasy A wyróżnienie odebrał członek Zarządu KS Bestwinka, Wirginiusz Tomaszczyk.
Nie zabrakło też wyróżnień dla najlepszych strzelców lig seniorskich. Najwięcej goli do bramek rywali w rozgrywkach o mistrzostwo klas B wpakował Grzegorz Sztorc - KS Bestwinka, 43 bramki.
Na scenie można było zobaczyć jeszcze inne osoby z naszej gminy. Marian Antos (Przewodniczący Komisji ds. Rozgrywek BOZPN) i Wacław Waliczek (Przewodniczący Komisji ds. Dyscypliny BOZPN) - odebrali specjalne wyróżnienia.
Zdjęcia: BOZPN i https://beskidzka24.pl
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2841
Rekonstrukcja głowy św. Katarzyny Aleksandryjskiej na doszczętnie zniszczonym malowidle to efekt prac konserwatorów, którzy odtwarzają późnorenesansową polichromię z początku XVIII wieku w prezbiterium kościoła parafialnego w Bestwinie. Zakończył się kolejny etap tych działań. Zdaniem specjalistów, bestwińskie polichromie należą do najlepszych tego rodzaju dekoracji malarskich zachowanych na południu Polski.

Jak poinformował konserwator zabytków i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz, po żmudnych badaniach artystyczno-stylistycznych zrekonstruowano głowę św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz krajobraz w północnej blendzie okiennej.
„Malowidło to było doszczętnie zniszczone przez wybicie otworu okiennego nad zakrystię. Rekonstrukcja była konieczna dla estetycznego połączenia dekoracji malarskiej na północnej ścianie prezbiterium. Odsłonięta postać św. Katarzyny jest wyjątkowo dobrze namalowana pod względem artystycznym. Ciekawym elementem jest także monochromatyczne zdobienie parapetu okiennego z motywem uskrzydlonej główki anielskiej” – wyjaśnił.
Konserwatorzy również odnowili postacie św. Stanisława biskupa i św. Kazimierza królewicza, znajdujące się po obu stronach blendy. „Wizerunek św. Kazimierza jest jednym z pierwszych świadectw ikonograficznych po jego kanonizacji w 1602 roku. Jeśli przyjmiemy, że polichromia powstała około 1608 roku, stanowi ona dowód bardzo wczesnego kultu św. Kazimierza na Podbeskidziu” – zauważył historyk sztuki. Wcześniej zrekonstruowano także postać św. Grzegorza Wielkiego przy sklepieniu tej części ściany.

Czytaj więcej
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2775
W gminie Bestwina od trzech miesięcy wójtem jest Grzegorz Boboń, który przez kilkanaście lat był dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury.
W dzisiejszej rozmowie w Radio Bielsko redaktorzy tej rozgłośni poruszyli w rozmowie z wójtem problem awarii sieci wodociągowych w gminie. Rozmawiali również o licznych inwestycjach w infrastrukturę sportową oraz o stanie dróg gminnych.
Całą rozmowę można posłuchać TUTAJ
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2490
KGW B 1KGW BKGW B 2KGW B 330 czerwca 2024 r. podczas Śląskiego Święta Karpia w Pawłowicach odbył się I etap Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. "Bitwa Regionów" dla powiatów pszczyńskiego, bielskiego i rybnickiego.
Komisja w składzie: Grzegorz Bien – przewodniczący, Maja Klejnot – zastępca przewodniczącego i Katarzyna Dziedzic wyłoniła trzy najlepsze potrawy z uwzględnieniem kryteriów określonych w Regulaminie Konkursu. Znakomicie wypadło Koło Gospodyń Wiejskich „Bestwinianki” zajmując I miejsce za potrawę „Pipki gęsie z puree chrzanowo – ziemniaczanym z dodatkiem buraków i żurawiny.”
II miejsce: KGW Porąbka – Tłusty bachor na oskubkach z kapustą;
III miejsce: KGW w Jejkowicach – Ozór wołowy z sosem chrzanowym.
Oprócz walorów smakowych ocenie podlegał również sposób podania i wrażenia estetyczne. Nasze Panie wykazały się tutaj ogromnym kunsztem smakowym, jak i kreatywnością. Brawa i gratulacje!
Zwycięskie KGW otrzymały nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Nagrody wręczali: Bogusław Wijatyk - Dyrektor Generalny MRiRW, Joanna Śmieja - wójt Gminy Pawłowice oraz Tomasz Pucek - zastępca dyrektora OT KOWR w Częstochowie.
Czytaj więcej
24. 07. 02
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2528
T K 2024T K 2024 1W weekend 29/30 czerwca na stawie Maroko na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach odbyła się II runda Pucharu Polski oraz Międzynarodowy Turniej Kajak Polo z udziałem 36 drużyn w czterech kategoriach wiekowych.
Dla wyłonienia zwycięzców konieczne było rozegranie 103 meczów.
Bardzo dobrze wypadły drużyny UKS Set Kaniów. Seniorzy z UKS Set A zajęli 2 miejsce, ulegając w finale Powiślu Warszawa 4:9. Drużyna Set B zajęła 7 miejsce.
W Dywizji II doszło do kaniowskiego finału. Spotkała się w nim drużyna juniorów z zespołem kobiet. Chłopacy nie byli dżentelmenami i pokonali swoje koleżanki 4:3. Jak widać po wyniku, dziewczyny tanio skóry nie sprzedały. Brawo!
W III Dywizji w meczu o 3 miejsce nasza drużyna Set E uległ swoim kolegom z Kwisy Leśna 1:7 i musiał zadowolić się 4 miejscem.
Kapitalnie spisali się nasi najmłodsi zawodnicy, zajmując 2 miejsce po finałowej porażce z MOSW Panda 8:3. Należy, jednakże podkreślić, że byli młodsi o 2 – 3 lata od swoich przeciwników, co tym bardziej czyni ich wynik ogromnym sukcesem.
Czytaj więcej
24. 07. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2658
24. 07. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2891
W piątek, 28 czerwca, w sali OSP Bestwina spośród 3884 uprawnionych do głosowania w sołectwie Bestwina zjawiło się tylko 33 mieszkańców, aby dokonać wyboru sołtysa i rady sołeckiej.
Ustępująca pani sołtys, Maria Maroszek i tym razem nie miała konkurencji i zebrani jednogłośnie powierzyli jej tę funkcję na kolejne 5 lat.
Do 7-osobowej rady sołeckiej zgłoszono 9 kandydatów. W wyniki tajnych wyborów członkami Rady Sołeckiej na kadencję 2024 -2029 wybrani zostali: Agata Markiel, Barbara Pacholska, Marceli Kraus, Bolesław Sabuda, Mateusz Kubik, Adam Lasek, Krzysztof Piątek.
Zgodnie z przepisami zebranie wyborcze zwołał wójt, Grzegorz Boboń. Przedstawił on w czasie przerwy koniecznej na policzenie głosów zakres planowanych prac na terenie Bestwiny w najbliższym czasie.
Z uwagi na to, że było to zebranie wyborcze, nie rozwijano szerzej problemów dotyczących sołectwa Bestwina.