Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

24. 06. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2546
Staszek NyczStaszek Nycz 1Kowalik RyszardNa terenie Stadionu Śląskiego odbyła się gala, podczas której mieszkańcy naszej gminy zostali odznaczeni odznaką Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Ministerialne odznaczenia są podziękowaniami za wytrwałość w pomaganiu innym.
W ubiegłym tygodniu na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla najbardziej zasłużonych krwiodawców, którzy zostali odznaczeni przyznanymi przez Ministra Zdrowia odznakami Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. To niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenie, nadawane jest honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni, honorowi dawcy, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej innych składników.
Wśród wyróżnionych znaleźli się mieszkańcy naszej gminy: Stanisław Nycz z Janowic i Ryszard Kowalik z Kaniowa.
O tym, jak dużą rolę odgrywa krew w życiu każdego z nas, nie trzeba nikomu tłumaczyć. To bezcenna substancja, której nie da się wyprodukować, ani kupić, dlatego rzadko kiedy jest jej pod dostatkiem.
Każdy z nas może pomóc innym, oddając krew. Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.
Najbliższa akcja krwiodawstwa w naszej gminie odbędzie się w niedzielę, 7 lipca przy kościele w Kaniowie od godziny 9.00 do 13.00.
24. 06. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3040
Czym wyróżnia się Święto Gminy Bestwina wśród dziesiątek festynowych propozycji na czerwiec? W porównaniu do miejscowości ościennych ma niewątpliwe charakter bardziej lokalny, a także w pewien sposób edukacyjny. Oglądając występujące zespoły folklorystyczne, gość usłyszy kilka ciekawych informacji o regionie, zapozna się ze strojami, z tańcami, ze specyfiką bestwińskiej – i nie tylko - kultury ludowej. Niewiele obszarów naszego kraju może się poszczycić takim bogactwem opisanych przez specjalistów wytworów tradycyjnej obrzędowości – ich prezentacja szerszemu gronu to w dużej mierze zasługa Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”.
Zanim 15 czerwca rozpoczęła się główna część imprezy, boisko treningowe LKS Bestwina opanowali młodzi sportowcy z rodzinami - zawodniczki i zawodnicy razem z Master Sport i Rekreacja wzięli udział w kolejnym już Dniu Sportu. Organizatorzy na boisku treningowym przygotowali wiele konkurencji – gry zespołowe, przeciąganie liny, rzuty do kosza, tory przeszkód… za wykonane zadania uczestnicy otrzymywali pieczątki i oczywiście atrakcyjne nagrody.
Organizator Święta Gminy, Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie prowadzi liczne sekcje czy też grupy artystyczne, w których można rozwijać rozmaite talenty. Jedną z nich jest formacja taneczna prowadzona przez instruktorkę Patrycję Rąbę-Goryczko. Energetyczny występ być może stanie się zachętą dla tych, którzy odkryją w sobie przyszłych mistrzów parkietu. Nie mniejszy aplauz wywołały dzieciaki z klubiku „DobEdu”, wyjątkowej inicjatywy edukacyjnej dla najmłodszych założonej przez Elizę Szeligę-Kraus.
Czytaj więcej
24. 06. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2798
Dziś odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rady Gminy Bestwina.
Kilka istotnych informacji: końcem czerwca zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie remontu ulic Konopnickiej oraz Prusa w Bestwinie, na które otrzymaliśmy dofinansowanie. W lipcu natomiast zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie boiska ze sztuczną nawierzchnią w Kaniowie, boiska wraz z bieżnią poliuretanową przy szkole w Bestwince, boiska na terenach rekreacyjnych w Janowicach, placu zabaw obok przedszkola w Bestwinie, placu zabaw w Janowicach oraz rewitalizację parku w Kaniowie (tzw. Świńskiego Parku). Na te inwestycje również mamy dofinansowanie z programu Polski Ład. Przesunęliśmy w budżecie środki w wysokości 2mln zł na pierwszy etap wymiany wodociągów w Janowicach. Przygotowywane są projekty na kolejne etapy tej wymiany, aby móc zabiegać o środki zewnętrzne. Będziemy się starać wykonywać tę inwestycję w ramach zamówienia publicznego in-house, tzn. zamówienia z wolnej ręki. Oznacza to przedsięwzięcia realizowane własnymi siłami i we własnym zakresie oraz w ramach własnego przedsiębiorstwa czy spółki (Kombest).
Czytaj więcej
24. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2566
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Bestwina ul. Janowicka nr 24, 26, Prusa do nr 30 i do nr 27, Konopnickiej od nr 50 do nr 28 i od nr 35 do nr 23,
Rozpoczęcie: 20.06.2024 09:00
Zakończenie: 20.06.2024 14:00
24. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2874
Nie samym oddawaniem krwi krwiodawca żyje, oprócz życia rodzinnego, pracy zawodowej ma również różnorakie hobby, a jednym z nich jest wędkarstwo.
W sobotę, 15 czerwca 2024 roku, na malowniczym akwenie nr 6 Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” w Kaniowie odbyły się Indywidualne Spławikowe Zawody Wędkarskie dla Krwiodawców z rejonu bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego o Puchar Wójta Gminy Bestwina. Impreza ta, zorganizowana przez lokalny Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Bestwina, miała na celu nie tylko promowanie wędkarstwa, ale także uhonorowanie i integrację społeczności krwiodawców, którzy regularnie oddają krew, ratując tym samym życie wielu ludziom. Jak na zakończenie podkreślili wójt, Grzegorz Boboń i prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego, Roman Sas, użyczenie akwenów wędkarskich Stowarzyszenia dla organizacji takich zawodów to forma podziękowania za dar serca, za ratowanie ludzkich żyć, za dzielenie sią cząstką siebie z innymi przez krwiodawców. Zdjęcia TUTAJ
Zawody rozpoczęły się o godzinie 7:00 rano zapisami i losowaniem stanowisk. Prezes Klubu HDK PCK, Jerzy Zużałek wraz z komisją sędziowską i pozostałymi osobami zaangażowanymi w przygotowanie zawodów przywitał wszystkich uczestników przybyłych z Suchej Beskidzkiej, Zawoi, Łękawicy, Jaworza, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i gminy Bestwina, przypomniał zasady rywalizacji i życzył udanych połowów. Poinformował, że zgodnie z tradycją każdy z zawodników otrzyma nagrodę rzeczową i zaprosił po zawodach na posiłek.
Czytaj więcej
24. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3077
Inaczej niż zwykle drużyny LKS Przełom Kaniów i LKS Orzeł Kozy wyszły na boisko. Zawsze udawało mi się zrobić zdjęcia zawodników wchodzących na murawę, tym razem przegapiłem ten moment i umknęło mi, że na boisku, wśród zawodników jest niecodzienny gość. Zauważyłem go, dopiero kiedy po zarządzonej przez spikera chwili ciszy ku uczczeniu pamięci bestialsko zamordowanego zawodnika Spójni Landek, robił sobie pamiątkową fotkę z sędziami. Pep Guardiola w Kaniowie? Szybko więc próbowałem wyostrzyć w aparacie jego wizerunek, no i emocje opadły – to był tylko trener LKS Orzeł w stylówce a’la Pep Guardiola 😊. Ale trzeba przyznać, że widok tak elegancko ubranego trenera rzadko się na boiskach tej klasy zawodów pojawia, tym większy szacun dla pana Marcina Stefanowicza. Zdjęcia TUTAJ
Niektórzy mówią, że o swojej drużynie, a kibicuję LKS-owi Kaniów od co najmniej pięćdziesięciu paru lat, powinno się pisać albo dobrze, albo wcale. Ja jestem innego zdania, uważam, że zawsze powinno się pisać obiektywnie, czy to będzie się komuś podobać, czy nie. Takie refleksje naszły mnie po ostatnim meczu LKS Kaniów w sezonie 2023/2034, ponieważ musiałem zweryfikować swoje oczekiwania, liczyłem bowiem na to, że zobaczę taki zespół, jak ten, który walczył z Podbeskidziem i Zamkiem Grodziec… Czy był takim?
W sumie to stojąc pod spikerką, z ust zawodnika kaniowskiego zespołu usłyszałem słowa: „i znowu sami sobie strzelamy bramki”, co tym bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu, że należy pisać obiektywnie.
Czytaj więcej
24. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2710
LKS Bestwina i Pasjonat Dankowice zakończyły sezon nieszczególnie dla siebie udany derbową batalią, która obfitowała w zdarzenia ciekawe.
Dzielili się i rządzili do pauzy piłkarze z Dankowic, którzy przewagę udokumentowali golami. W 9. minucie wrzutkę Adriana Heroka z prawego skrzydła wykorzystał Michał Sewera, który do spółki z obrońcą LKS-u piłkę wpakował do siatki. Dankowiczanie nie ustawali w stwarzaniu zagrożenia pod bramką strzeżoną przez Mateusza Kudrysa. Bliski tego był m.in. w 38. minucie Herok, który stając „oko w oko” z golkiperem nieznacznie chybił. Wątpliwości nie było za to w 42. minucie, kiedy dośrodkowanie Heroka z rzutu rożnego spuentował świetną główką Jakub Ogiegło.
– Przegrywaliśmy całkowicie zasłużenie, bo niczym pozytywnym z naszej strony nie przeciwstawiliśmy się rywalowi. Nie mieliśmy jednak nic do stracenia, stąd większe ryzyko i zmiana ustawienia na 4-4-2 – zauważa Dawid Szewczuk, szkoleniowiec zespołu z Bestwiny.
Czytaj więcej
24. 06. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2703
Ostatni weekend był bardzo bogaty w wydarzenia, więc nie sposób było zamieścić informacje o nich zaraz w poniedziałek. Poniżej zamieszczam relację autorstwa Pani Jolanty Kuczyńskiej o Janowickim Rajdzie Rowerowym:
8 czerwca 2024 roku o godzinie 14.00 z terenów rekreacyjnych w Janowicach wyruszył XVII Janowicki Rajd Rowerowy. Imprezę po raz siedemnasty poprowadziła polonistka p. Jolanta Kuczyńska.
Za wydawanie koszulek i bloczków uczestnikom rajdu odpowiedzialne były panie: A. Leśniak, E. Nikiel, R. Martyniak, E. Żmij i J. Małojło, E. Moczek, B. Śleziak-Dranka.
Zdjęcia w czasie rajdu i części artystycznej wykonywała p. Dorota Kuminek, a dron obsługiwał  - Szymon Kuminek >>>TUTAJ
338 rowerzystów w doskonałych humorach pokonało 15,5 kilometra. Zanim jednak wyruszyli, błogosławieństwa udzielili im ksiądz proboszcz Robert Kurpios i ksiądz Józef Walusiak, który także brał udział w rajdzie, zatem pogoda i bezpieczeństwo gwarantowane było podwójnie.
W tym roku trasa była wymagająca, wiodła ulicami: Janowicką, Górską, Groszkową, Bestwińską, Podleską, Szkolną, Krakowską, Podzamczem, Leszczynową, Szkolną, Prusa, Konopnickiej, Janowicką, Pszczelarską, Targanicką i ponownie Janowicką. O bezpieczeństwo jadących zadbała Policja wraz z p. Dyrektor Agnieszką Czerwińską, Strażacy i Ratownicy. Peleton prowadziła p. Marta Nikiel oraz Radny p. Stanisław Nycz, dh OSP p. Grzegorz Damek, a zamykały p. Ewelina Nikiel i p. Anna Pycia.
Czytaj więcej
24. 06. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2433
Tur rodz1Tur rodz2Tur rodz3W poniedziałek, 10 czerwca, gdy emocje po Rodzinnym Pikniku jeszcze nie opadły w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bestwince rozegrano III Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego.
Z roku na rok chętnych do rodzinnej rywalizacji przy stołach przybywa. Jest to wspaniała okazja by razem z dzieckiem spędzić aktywnie czas. W turnieju wystartowały 24 rodziny. Po blisko 4-godzinnych bojach w dwóch kategoriach wyłoniono najlepsze dwójki (dorosły + dziecko). W kategorii młodszej I miejsce Leo i Mateusz Zięba, II miejsce Karol i Piotr Błaszczak, III miejsce Rafał i Michał Kóska.
W kategorii starszej I miejsce wywalczyli syn z ojcem: Patryk i Grzegorz Gawęda, II miejsce Jakub Klimczak i Dariusz Hohoł, III miejsce zajęły Julita i Wioleta Gawęda.
Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale i słodkie upominki, zaś najlepsze rodziny wróciły do domu z okazałymi pucharami.
Tekst i zdjęcia: Dagmara Sikora
24. 06. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2433
We wtorek w lidze okręgowej LKS Bestwina odrobił zaległości i na własnym boisku zremisował z LKS Studzionka 2:2, bramki zdobyli Damian Gacek i Igor Jurzak.
Przed nami ostatnia kolejka, a w niej dojdzie do derbowego pojedynku. LKS Bestwina – 12 miejsce, 32 punkty, 9 zwycięstw, 5 remisów, 15 porażek, bramki 55:78 podejmować będzie na własnym boisku LKS Pasjonat Dankowice, który w tabeli jest bezpośrednio nad gospodarzami i również ma 32 punkty za 10 zwycięstw i 2 remisy, zanotował 17 porażek, bramki 60:68. W rundzie jesiennej Pasjonat rozbił LKS Bestwina 8:2. Zapowiada się ciekawe widowisko. Trener bialskiej Stali, Arkadiusz Rucki, mówi tak: "W Bestwinie dojdzie do derbowego spotkania. Myślę, że z lepszej strony zaprezentuje się Pasjonat."
LKS Bestwina – LKS Pasjonat Dankowice, sobota, 15 czerwca, godz.17:00
W bielskiej A klasie również rozegrana zostanie ostatnia kolejka. LKS Kaniów na okres wakacyjny pożegna się z kibicami na własnym boisku, podejmując LKS Orzeł Kozy.
W rundzie jesiennej Orzeł wygrał u siebie 3:2, a obie bramki dla Przełomu zdobył Patryk Wójtowicz.
Patrząc na tabelę, faworytem jest Orzeł, zajmujący 4 miejsce z dorobkiem 36 punktów za 10 zwycięstw i 6 remisów, odniósł 9 porażek, bramki 48:47.
Czytaj więcej