Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

24. 06. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3126
20240610 201428SLK 6991SLK 6668SLK 6683Dobrostan, sztuczna inteligencja, walka z dezinformacją, otaczający nas świat przyrody, wspieranie proekologicznych działań, kreatywne i angażujące nauczanie matematyki, emocje i edukacja włączająca to tylko niewielki zakres tematów, które poruszyły projekty nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu Nasz projekt eTwinning.
10 czerwca 2024 roku w pięknej scenerii Zamku Ujazdowskiego w Warszawie uhonorowano niezwykłe działania edukacyjne oparte na międzynarodowej współpracy online i kreatywnym wykorzystaniu TIK. Wydarzenie, jak co roku objęte było honorowym patronatem Ministra Edukacji.
Głównym elementem tego wieczoru było wręczenie nagród. Laureatom na scenie gratulowały Panie Ministry Barbara Nowacka i dr Joanna Mucha oraz Mirosław Marczewski.
Jest mi niezmiernie miło poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się Magdalena Kraus z przedszkola w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bestwince a towarzyszyła jej dyrektor ZSP, Renata Cichowska – Gaździak.
Projekt Magdaleny Kraus zdobył I miejsce w kategorii uczniów w wieku 3 – 6 lat. Można się z nim zapoznać tutaj >>> Insects around us
Gratulacje!
Czytaj więcej
24. 06. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3370
Czego powinniśmy się dowiedzieć z „Raportu o stanie gminy Bestwina za 2023 rok”, a czego w nim nie ma?
Z końcem maja wójt Bestwiny opublikował ważny dokument „Raport o stanie gminy Bestwina za 2023 rok”. To wymóg dla gminnych samorządów. (Można się z nim zapoznać TUTAJ - dopisek JZ)
Trudno oczekiwać, żeby raport o stanie gminy czytało się jak dobrą literaturę. Warto byłoby jednak aby przy jego tworzeniu, choć na chwilę wcielić się w mieszkańca, do którego raport jest skierowany.  
Dobry raport o stanie gminy powinien być nie tylko rzetelny i zawierać ważne informacje o gminie, ale powinien zawierać pogłębione przedstawienie kilku najważniejszych osiągnięć i wyzwań, które zajmowały najwięcej uwagi w minionym roku.  
Niestety, w przedstawionym nam ”Raporcie o stanie gminy Bestwina za 2023 rok”, tego właśnie brakuje.
Wszyscy wiemy, że najważniejsze problemy gminy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wiązały się z brakami wody i jej jakością, z przestarzałą, bardzo awaryjną siecią wodociągową i brakiem kanalizacji. I co?
Czytaj więcej
24. 06. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2610
Artur BPonad 240 uczestników z 6 szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego szczęśliwie dotarło na metę XXII Powiatowego Rajdu Górskiego zlokalizowaną na terenie Chaty na Groniu w Mesznej. Wśród nich była reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kaniowie a wraz z nią radny powiatowy, Artur Beniowski.
Organizatorem rajdu niezmiennie od lat jest Oddział PTTK "Podbeskidzie” w Bielsku-Białej wraz z Wydziałem Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej.  Do celu dzielni piechurzy dotarli, mając do wyboru aż 5 różnych tras o zróżnicowanym stopniu trudności.
Na uczestników rajdu czekały nie tylko malownicze trasy i niezapomniane widoki, ale również wiele atrakcji. Pierwszą z nich była biesiada z pyszną kiełbaską, która pomogła uczestnikom nabrać siły po wędrówce. Kolejnymi atrakcjami były występy wokalne oraz konkurs wiedzy o powiecie, gdzie uczestnicy świetnie się bawili i rywalizowali o atrakcyjne nagrody, jednocześnie ucząc się nowych, ciekawych faktów o naszym regionie.
Zdjęcie: Facebook Artur Beniowski - Radny Powiatu Bielskiego
24. 06. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2533
IQCF6801XBFJ5083IMG 6604IMG 6611IMG 6659IMG 6664Motywem przewodnim tego sezonu artystyczno warsztatowego w BAZIE było hasło „Unieś się wysoko!”
Wszystko to, co udało nam się stworzyć, można było zobaczyć na GALI 2024, która zapisuje się w historii Bazy jako kolejna wyjątkowa uroczystość!
Podczas pokazów tańca wystąpiły dla nas:
-Tańczące Brzdące
-Grupa BazaART
-I Formacja Tańca Towarzyskiego w Bazie
Razem prawie 40 dzieci, które cały rok pracowały, by dziś zaprezentować się z jak najlepszej strony!
Podczas Gali odbyła się także wystawa prac dzieci, które w tym semestrze Szkoły Rysunkowej pod czujnym okiem Pani Urszuli Kal uczyły się i rozwijały swój plastyczne umiejętności.
Czytaj więcej
24. 06. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2776
 8822518841908235471Małopolska Joyride Festiwal to jedna z ważniejszych imprez rowerowych zaliczana do cyklu Pucharu Polski. To prawdziwe święto wszystkich rowerzystów, którzy co roku spotykają się w Kluszkowcach, by wspólnie jeździć na rowerach i bawić się do białego rana na imprezach. To miejsce idealne dla profesjonalistów i amatorów, dzieci i dorosłych, kobiet i mężczyzn. W tym roku wszyscy miłośnicy dwóch kółek spotkali się w Kluszkowcach w dniach 7 - 9 czerwca. Każdy, kto czuje w sobie chęć rywalizacji niezależnie od wieku, mógł znaleźć dla siebie dyscypliny zaliczane do kolarstwa grawitacyjnego, w których można próbować swoich sił. Mieszkaniec Bestwiny, Konrad Kanik z teamu Trek Bielsko Racing brał udział we wszystkich dostępnych dla niego wiekowo konkurencjach (13 – 14 lat). Największy sukces odniósł w konkurencji Garmin Enduro, zajmując 2 miejsce i tracąc tylko 1,78 s do miejsca pierwszego. Kolejną konkurencją, w której stanął na podium był Schwalbe Dual slalom. W kategorii Skrzaty 2010 - 2011 Konrad zajął również drugie miejsce.
Gratulacje!
24. 06. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2594
OSP Bestwina BarczOSP Kaniw Hecz 1OSP Kaniw Heczn 2Wiele działo się w naszej gminie w ostatni weekend, wiele również poza gminą, ale z udziałem naszych mieszkańców. Warto poświęcić chwilę i poczytać o ich sukcesach, a tych jest niemało.
Nasi strażacy przyzwyczaili już nas, że są profesjonalnie wyszkoleni i ciągle podnoszą swoje umiejętności i osiągają coraz lepsze wyniki na poziomie całego kraju. I tak druhowie: Dariusz Orłowski, Michał Olek, Mateusz Kubik, Adrian Wala z OSP Bestwina uczestniczyli w dniach 7-9 czerwca w Ogólnopolskich Mistrzostw w Ratownictwie w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Barczewie.
Wśród 33 zespołów reprezentujących jednostki PSP, OSP, policji, WOPR, GOPR i innych jednostek zajmujących się poszukiwaniami nasi strażacy zajęli w klasyfikacji generalnej 3 miejsce i jednocześnie okazali się najlepszymi reprezentantami ochotniczych straży pożarnych. Wielki słowa uznania i gratulacje. Możemy być dumni z naszych druhów.
Z kolei drużyna OSP Kaniów: kierowca Kamil Owczarz, dowódca Wojciech Janeczko, ratownicy: Daniel Zużałek, Dawid Adamaszek, Łukasz Kóska, Jarosław Bieroński uczestniczyła w VIII edycji Manewrów Ratowniczych w Hecznarowicach.
Czytaj więcej
24. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2626

Zdjcie WhatsApp 2024 06 09 o 17.57.51 b26b5479Zdjcie WhatsApp 2024 06 09 o 17.57.52 53f9194cZdjcie WhatsApp 2024 06 09 o 17.57.52 63aecda4Zdjcie WhatsApp 2024 06 09 o 17.57.53 e56888b2Zdjcie WhatsApp 2024 06 09 o 17.57.52 99c48cffW niedzielę, 9 czerwca odbyły się kolejne zawody spinningowe członków Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski”.
Szczupak, sum, okoń, sandacz, a może jakimś cudem zabłąkany jeszcze pstrąg? Co wybierze drapieżnik wyrzucone przez wędkarzy różnego rodzaju błystki, woblery, różnych kolorów, kształtów i rozmiarów rippery (sztuczne kijanki, larwy, czy nawet pijawki)? To dylematy, które usiłuje rozwiązać każdy z uczestników zawodów spinningowych i zanim wyjedzie z domu, zabiera cały ich zapas, a na łowisku próbuje każdego rodzaju przynęty.
Jedni twierdzą, że jest to najpopularniejsza metoda połowu ryb, że jego technika jest łatwa i uniwersalna, dlatego poleca się ją dla początkujących wędkarzy. Moim zdaniem, jednakże spinningowanie to nie lada sztuka. Potwierdza to, chociażby liczba uczestników zawodów spinningowych i tych, gdzie łowi się metodą spławikową, czy też z gruntu.
W łowieniu metodą spinningową kluczem do celu jest jak najbardziej efektywna prezentacja przynęty. Skuteczność połowu zależy od tego, czy zarzucamy ją odpowiednio szybko, sprawnie i celnie. Każdy spinningista zdaje sobie sprawę z tego, że spinning nie polega na biernym przyglądaniu się przynęcie, która wcześniej znalazła się w wodzie. Wędkarz musi wykonywać wiele różnorodnych i finezyjnych czynności, które sprawiają, że jednostajne unoszenie się przynęty na wodzie (lub w niej) zostanie zakłócone i przez to zwróci uwagę drapieżnika.

Czytaj więcej
24. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2495
240607 malgorzata koska bestwina1240607 malgorzata koska bestwina2240607 malgorzata koska bestwina3W piątkowy wieczór, 7 czerwca, w Muzeum Regionalnym w Bestwinie odbył się wernisaż pierwszej wystawy malarstwa Małgorzaty Kóska, członkini Grupy Plastyków “Jaskółka”. Mimo że dołączyła do grupy zaledwie pół roku temu, artystka od najmłodszych lat wykazywała niezwykłe zainteresowanie sztuką.
Wernisaż przyciągnął liczne tłumy gości, w tym rodzinę, przyjaciół, a także wielu miłośników sztuki. Prezentowane prace, charakteryzujące się bogactwem kolorów i subtelnością kompozycji, głównie przedstawiały kwiaty i pejzaże. Tematyka dzieł doskonale odzwierciedlała pasje i inspiracje artystki, która podczas wernisażu wyznała: „Kwiaty są dla mnie ucieczką w świat kolorów, barw i kompozycji. Czasami, malując określony kwiat, potrafię poczuć jego zapach. Inspirację czerpię z długich spacerów, obserwacji przydomowych ogródków, ukwieconych rabat, krzewów i drzew. Podziwiam również kolorowe łąki, zarośla stawów i zagajniki leśne. Nasza gmina obfituje w piękno, które staram się uchwycić na moich obrazach”.
Czytaj więcej
24. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2759
Sponsor główny Święta Gminy Bestwina - www.gaz-system.pl (Link zewnętrzny,  nowe okno przeglądarki)
24. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3629
Przez dwa dni – w sobotę i niedzielę, 8 – 9 czerwca, w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych gościliśmy 34 drużyny kajak polo z Austrii, Czech, Finlandii, Litwy, Węgier i Polski, łącznie przez trzy wodne boiska przewinęło się około 240 zawodniczek i zawodników, rozegrano 105 meczów, w sobotę od godziny 7.00 do 20.30, w niedzielę od 7.00 do 16.00.
Walczącym na wodzie sportowcom kibicowali: Beata Łukowicz – wicestarosta powiatu bielskiego, radni Rady Powiatu Bielskiego: Artur Beniowski i Kacper Wójtowicz, przewodniczący Rady Gminy Bestwina, Jerzy Stanclik, wójt gminy Bestwina, Grzegorz Boboń, sołtys, Marek Pękala i Czesław Górka, były prezes Śląskiego Związku Kajakowego, Przyjaciel Klubu. Zdjęcia moje TUTAJ, zdjęcia Grzegorza Sęka TUTAJ, film Adama Bijoka TUTAJ
Wyniki przedstawiam w rozwinięciu, ponieważ w tym miejscu zamieszczam informację, jaka ukazała się na portalu https://superziemia.pl. Jestem pod wrażeniem tego, jak barwnie można opisać mecze kajak polo. Od wielu lat piszę relacje z różnych wydarzeń sportowych i nie tylko, natomiast po przeczytaniu felietonu autorstwa Grzegorza Sęka jestem pod ogromnym wrażeniem i zastanawiam się, czy w ogóle powinienem w dalszym ciągu trudnić się pisaniem informacji/relacji?
Oto ten felieton: „W sercu województwa śląskiego, gdzie czas płynie wolniej niż rzeka, a powietrze pachnie świeżo skoszoną trawą, rozegrały się legendarne bitwy! To nie była walka o tron królewski, ale zacięta rywalizacja na wodzie podczas 19 Międzynarodowego Turnieju Kajak Polo w Kaniowie.
Kaniów? Nie słyszałeś? To urocza wieś, która jest areną wodnych zmagań, gdzie adrenalina pompuje się szybciej niż nurt w wody rzece, a emocje sięgają zenitu!
Słońce prażyło, a w powietrzu unosił się zapach letniego pikniku. Nie daj się zwieść sielskiej atmosferze! Nad okolicą niedawno przeszły ulewy, a pogoda zmieniała się niczym nastroje nastolatki. To idealne warunki dla wodnych wojowników, którzy nie boją się ni deszczu, ni wiatru, ni zaciekłych przeciwników!
Czytaj więcej