Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

26. 06. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 261
Przed nami ostatnie już rozstrzygnięcia w rozgrywkach piłki nożnej B klasy i klasy okręgowej w sezonie 2025/2026.
W klasie okręgowej na boisku w Bestwinie odbędzie się mecz derbowy z Pasjonatem Dankowice. Ze względu na Święto Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina będzie to widowisko, które cieszyć się będzie sporą liczbą widzów i zapewne stojące na wysokim poziomie.
Goście mogą się już cieszyć z awansu do V ligi, natomiast LKS Bestwina (11 miejsce, 33 punkty) nie jest jeszcze pewien utrzymania się w klasie okręgowej, więc mecz zapowiada się bardzo interesująco. Trener LKS Bestwina Marcin Stefanowicz: Przed nami ostatni finał w tym sezonie. Gratuluję Pasjonatowi zasłużonego awansu do V ligi, choć warto przypomnieć, że jesienią udało nam się wygrać na jego terenie. Czeka nas trudne derbowe starcie, ale zrobimy wszystko, aby sprawić niespodziankę.
LKS Bestwina – LKS Pasjonat Dankowice – sobota, 13 czerwca, godz. 16:30
KS Bestwinka (7 miejsce, 41 punktów) podejmować będzie na własnym boisku TS Podbeskidzie III (6 miejsce, 43 punkty). Będzie to mecz drużyn o zbliżonym potencjale, ale gospodarze będą zapewne dążyć do pozostawienia 3 punktów na własnym koncie i zamiany miejsc w tabeli. Trener LKS Bestwina Marcin Stefanowicz: Wiele będzie zależało od składu Podbeskidzia. Uważam jednak, że Bestwinka ma szansę na dobry wynik sportowy i wygra ten mecz przed własną publicznością.
KS Bestwinka – TS Podbeskidzie III – sobota, 13 czerwca, godz. 15:00
W B klasie również obie drużyny zakończą rozgrywki na własnych boiskach. LKS Kaniów (9 miejsce, 32 punkty) zagra w sobotę o godzinie 15:00 z rezerwami Wilamowiczanki Wilamowice (10 miejsce, 27 punktów). Tutaj >>> https://www.facebook.com/profile.php?id=61572739752342 można typować wynik meczu i wygrać obiad dla 2 osób w Bistro Czarnuszka.
KS Bestwinka II (5 miejsce, 41 punktów i pewny udział w barażach) zmierzy się ze Słowianem Łodygowice (8 miejsce, 34 punkty).
LKS Kaniów – Wilamowiczanka II Wilamowice – sobota, 13 czerwca, godz. 15:00
KS Bestwinka II – Słowian Łodygowice – niedziela, 14 czerwca, godz. 17:00
26. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 282
Wójt Grzegorz Boboń wraz z dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie Marzeną Kozak uczestniczył dzisiaj w uroczystości wręczania nagród w przeglądzie Biblioteka Roku 2025/2026, który miał miejsce w Urzędzie Gminy w Jasienicy a odbywał się pod patronatem Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki, wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - Zarządu Oddziałowego w Bielsku-Białej. Głównym organizatorem była Książnica Beskidzka, której przewodzi dyrektor Katarzyna Ruchała.
Wyróżnienie za inicjatywę „AleSztuka w bibliotece” – wartościową alternatywę dla świata wirtualnego, sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu i rozwijaniu kreatywności otrzymała Biblioteka w Janowicach - filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie, a odebrała je Marzena Kozak w obecności wójta Grzegorza Bobonia. Nagrodę wręczyli Sławomir Masny – członek zarządu powiatu bielskiego i Magdalena Więzik - naczelnik Wydziału Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki starostwa powiatowego.
To wyróżnienie ma szczególne znaczenie. Pokazuje, że biblioteka może być miejscem, gdzie obok książek znajdują swoje miejsce pasje, twórczość, inspiracje i spotkania z drugim człowiekiem. Potwierdza się również, że biblioteka to przestrzeń, w której wyobraźnia rozwija skrzydła, a wspólnie spędzony czas staje się czymś naprawdę wyjątkowym.
26. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 333
DKMSKiermaszWITO POWIATUW najbliższy weekend na terenach rekreacyjnych w Bestwinie odbywać się będzie Święto Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina.
Przed nami dwa dni pełne muzyki, tradycji, regionalnych smaków i atrakcji dla całych rodzin.
W sobotę 13 czerwca zostaną ogłoszone wyniki IV Powiatowego Konkursu "Pasieka Roku 2026", a na scenie wystąpią młodzi artyści ze szkół podstawowych Gminy Bestwina, sekcja instrumentów smyczkowych GOK Bestwina, mażoretki „GRACJA”, orkiestra dęta oraz zespoły koncertowe „DYNAMIKA” i BRATHANKI. Wieczór zakończy dyskoteka z Radiem Bielsko.
Niedziela 14 czerwca upłynie pod znakiem folkloru i kulinarnych tradycji regionu. Od godziny 14:00 odbędzie się Przegląd Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego” wraz z bezpłatną degustacją dla publiczności. Na scenie pojawią się zespoły regionalne z Polski i Słowacji, a wieczorem zagrają „Zespół TURNIOKI” oraz „TACY SAMI”.
W programie także: dmuchańce, warsztaty i stoiska rękodzielnicze, prezentacje organizacji i służb mundurowych, food trucki oraz przejazdy Ciuchcią Beskidzką.
Święto Powiatu Bielskiego i Gminy Bestwina będzie miało również wymiar charytatywny. Przez oba dni odbywać się będzie akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku, organizowana przez Fundację DKMS.
Z kolei Biblioteka Publiczna w Bestwinie w sobotę 13 czerwca prowadzić będzie kiermasz książek używanych, z którego dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Emilki z Janowic.
Można wzbogacić swój księgozbiór i jednocześnie pomóc Emilce.
26. 06. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 268
W 2026 roku przypada 55. rocznica pożaru rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. O tych tragicznych wydarzeniach, w piątek 12 czerwca o godzinie 17:00, opowiedzą czechowiccy i kaniowscy regionaliści: Piotr Dudek, Janusz Chmielniak, Jacek Cwetler i Michał Kobiela.
O godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Piotrem Dudkiem, współautorem książki "Płomienie nad Czechowicami". Piotr Dudek jest też tłumaczem tej broszury, z języka niemieckiego. Spotkanie poprowadzi Jacek Cwetler. Książkę będzie można nabyć podczas spotkania za 25 złotych oraz zdobyć autograf autora.
O 18:00 odbędzie się projekcja filmu o pożarze rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Produkcja z 1971 roku, na taśmie 16 mm, zostanie wyświetlona na oryginalnym projektorze sprzed 50-ciu lat. Seans filmowy poprowadzi Janusz Chmielniak. Film udostępnia Michał Kobiela z Muzeum w Kaniowie.
Michał Kobiela opowie i oprowadzi po wystawie poświęconej pożarowi i jej bohaterom. Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Michała Kobieli, z Muzeum w Kaniowie i ze Zbiorów Izby Regionalnej w Czechowicach-Dziedzicach.
Patronat nad wydarzeniem objął UNIMOT Terminale sp. z o.o.
Wstęp wolny.
26. 06. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 285
Zawody Wędkarskie dla Dzieci organizowane z okazji Dnia Dziecka od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Niezależnie od pogody, młodzi miłośnicy wędkarstwa chętnie stawiają się nad wodą, by spróbować swoich sił w sportowej rywalizacji. Tegoroczna edycja była tego najlepszym potwierdzeniem. Piękna, słoneczna aura sprzyjała zarówno zawodnikom, jak i ich opiekunom, a frekwencja po raz kolejny dopisała.
Mimo że w tym samym czasie w Bestwinie odbywał się Rodzinny Dzień Dziecka, na terenie Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie rozgrywano turniej kajak polo, a dodatkowo wielu mieszkańców korzystało z przedłużonego weekendu, na listę startową wpisało się ponad 80 dzieci. To pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ta impreza i jak skutecznie promuje wśród najmłodszych pasję do wędkarstwa.
Przed rozpoczęciem zawodów uczestników oraz ich rodziców przywitał prezes Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” Roman Sas. Życząc wszystkim udanej zabawy i sportowej rywalizacji, przypomniał obowiązujące zasady połowu oraz podkreślił, że każde dziecko otrzyma nagrodę niezależnie od osiągniętego wyniku. Dodatkowo na młodych wędkarzy czekał słodki poczęstunek, który umilał czas podczas kilkugodzinnych zmagań nad wodą. Zdjęcia TUTAJ
Punktualnie o godzinie 8:30 rozległ się sygnał rozpoczynający zawody. Przez trzy godziny uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem walczyli o jak najlepszy wynik, cierpliwie wypatrując brań i próbując przechytrzyć ryby. Rywalizacja trwała do godziny 11:30, a tuż przed końcową syreną sędziowie rozpoczęli ważenie złowionych okazów.
Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska w składzie: Bogdan Mrowiec, Dominik Malinowski, Erwin Iwanicki, Stanisław Kulig, Bogusław Górka oraz Marek Kucharski. Dokumentacją fotograficzną wydarzenia zajmował się Andrzej Kuklis, dzięki któremu najciekawsze momenty rywalizacji zostały uwiecznione na zdjęciach.
Czytaj więcej
26. 06. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 302
Sobota i niedziela 6-7 czerwca upłynęły w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie pod znakiem rywalizacji kajak polistów w 21 Międzynarodowym Turnieju Kajak Polo oraz w 5 Międzynarodowym Turnieju o Puchar Wójta Gminy Bestwina. 
Na starcie stanęło 20 drużyn z Polski, Węgier, Czech i Finlandii, łącznie prawie 140 zawodników przewinęło się przez wodne boiska i strzelili oni 640 bramek. Rywalizowali w 4 kategoriach: dywizja I (seniorzy), dywizja II (seniorki i juniorzy), dywizja 3 (drużyny młodzików) i Panda.
UKS Set Kaniów wystawił w I Dywizji 3 drużyny, a w pozostałych kategoriach po jednym zespole. Zdjęcia TUTAJ
W I Dywizji zwyciężył UKS Set A pokonując w meczu finałowym Kaniów BKT 5:3. Zawodnicy pokazali swoje niezwykłe umiejętności i ręce same składały się do oklasków.
UKS Set A wystąpił w składzie: Kordian Kupczak, Mihaly Timar, Dawid Cebula, Paweł Michalec, Mateusz Kluczyk, Arkadiusz Pilarz, Bartłomiej Ryba, Jakub Witkowski.
Kaniów BKT to międzynarodowa mieszanka: Arnost Chaloupka, Antal Marton, Jakub Koutnik, Bedo Sebestyen, Bartłomiej Dawidek, Petr Jezdik, Miklos Timar, Krystian Dudzik.
Czytaj więcej
26. 06. 08
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 268
26. 06. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 313
"Z tarczą" wrócili piłkarze KS-u Bestwinka z niełatwego terenu "Zetki" Tychy. Podopieczni Macieja Sztorca po raz kolejny potwierdzili dobrą formę w rundzie wiosennej. 
- Było dużo sytuacji po jednej i drugiej stronie, działo się sporo. Udało nam się zagrać koncertowe 30 minut, gdzie strzeliliśmy trzy bramki. Później w drugiej połowie przeciwnik nas dogonił i zrobiło się trochę nerwowo, ale udało nam przetrwać napór i wyprowadzić decydujący cios - powiedział www.sportowebeskidy.pl Marcin Sztorc, trener KS-u.
Od pierwszego gwizdka obie drużyny szukały swoich szans w ofensywie, jednak to przyjezdni szybciej znaleźli sposób na sforsowanie defensywy rywala. W 14. minucie Jakub Przewoźnik został sfaulowany w polu karnym, a „jedenastkę” na bramkę pewnym strzałem zamienił Dominik Kania. 6. minut później KS podwyższył prowadzenie. Po kapitalnym dośrodkowaniu Macieja Kosmatego głową uderzał Rafał Adamczyk. Bramkarz gospodarzy zdołał jeszcze interweniować, lecz wobec dobitki Mikołaja Kowalskiego był już bezradny. Zanim miejscowi otrząsnęli się po drugim ciosie, Bestwinka zadała kolejny. W 22. minucie Klaudiusz Willmann popisał się efektownym uderzeniem sprzed pola karnego, umieszczając piłkę w siatce. Goście mogli schodzić na przerwę z jeszcze wyższym prowadzeniem, lecz swoich okazji nie wykorzystali Adrian Miroski i Dawid Sawicki.
Czytaj więcej
26. 06. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 370
W środę 3 czerwca w naszej Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie odbyło się niezwykle interesujące spotkanie pt. „Nasi, Wasi, Oni”. Na jego początku Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie uhonorowało Pana Anatola Farugę tytułem Amicus Certus.
Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny i bezinteresowny wspierają działalność biblioteki. Pan Anatol Faruga od wielu lat prowadzi dla dzieci warsztaty i prelekcje poświęcone przyrodzie Gminy Bestwina. Jest również autorem publikacji dotyczących historii Bestwiny, stanowiących nieoceniony wkład w zachowanie i popularyzację dziejów naszej Małej Ojczyzny.
Po wręczeniu wyróżnienia Pan Stanisław Krywult wygłosił wykład poświęcony wydarzeniom, które rozegrały się na terenie Bestwiny podczas II wojny światowej oraz w pierwszych latach powojennych. Szczególne miejsce w jego wystąpieniu zajął rok 1946, który tragicznie zapisał się w historii Rodziny Krywultów.
Czytaj więcej
26. 06. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 346
260516 noc muzeum bestwina 3260516 noc muzeum bestwina 2260516 noc muzeum bestwina 1Muzeum Regionalne w Bestwinie po raz kolejny otworzyło swoje podwoje po zmroku, zapraszając mieszkańców i gości na wyjątkową Bestwińską Noc Muzeów.
Jak co roku, wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, a na licznie zgromadzonych zwiedzających czekała prawdziwa uczta dla zmysłów – połączenie malarstwa, muzyki ludowej i historycznych ekspozycji.
Wernisaż i muzyczna niespodzianka
Głównym punktem tegorocznego programu było uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Bogumiły Klimas-Durtan. Zwiedzający, którzy tego wieczoru postanowili obcować ze sztuką, mogli nie tylko podziwiać obrazy, ale także wziąć udział w nocnym zwiedzaniu ekspozycji stałej muzeum.
W tym roku czas spędzony na podziwianiu wystawy malarstwa uświetnił występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. Dźwięki ludowej muzyki i barwne stroje idealnie współgrały z klimatem wydarzenia, tworząc niezwykle ciepłą, lokalną atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci uczestników. To artystyczne połączenie nie było zresztą przypadkowe – autorka wystawy jest bowiem ściśle związana z występującym zespołem.
Czytaj więcej
Do góry