Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

26. 05. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 426
Sobota, 16 maja 2026 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Bestwinie. Podczas jubileuszowych, niezwykle wymagających X Manewrów Ratowniczych KSRG organizowanych w Hecznarowicach, reprezentacja OSP Bestwina wywalczyła 1 miejsce w klasyfikacji ogólnej. Ogromny powód do dumy ma cała gmina, bowiem w pierwszej dziesiątce turnieju uplasowała się także druga nasza jednostka – OSP Kaniów, zajmując wysokie, 7 miejsce.
W tegorocznej edycji manewrów, które od lat uchodzą za jeden z najbardziej prestiżowych i wymagających sprawdzianów gotowości bojowej w regionie, wystartowało 19 zespołów. Organizatorzy z OSP Hecznarowice wspięli się na wyżyny, przygotowując niezwykle realistyczne, pełne adrenaliny scenariusze sytuacyjne. Strażacy musieli wykazać się wszechstronną wiedzą, doskonałym przygotowaniem fizycznym oraz żelazną odpornością psychiczną pod presją uciekającego czasu.
Scenariusze przygotowane dla uczestników odwzorowywały realne zagrożenia, z jakimi ratownicy mierzą się w codziennej służbie. Strażacy musieli podjąć natychmiastowe i precyzyjne działania w następujących sytuacjach:
Czytaj więcej
26. 05. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 402
BAP Piast Gol sięgnął po komplet punktów w starciu z KS-em Bestwinka. Goście mogą jednak mówić o niedosycie, bo przy lepszej skuteczności wynik mógł wyglądać inaczej.
- Wynik nie odzwierciedla losów meczu. Mieliśmy lepsze momenty, ale problemem było to, że nie potrafiliśmy tego udokumentować. Zabrakło nam skuteczności, ale nawet przy lepszej skuteczności nie wygralibyśmy tego meczu, bo praca sędziów była skandaliczna. Pochwalę zespół gospodarzy, zagrali dobre zawody. Jestem zadowolony też z postawy moich zawodników. Swoje dołożyli sędziowie - mówił po meczu trener KS-u, Marcin Sztorc.
Już w początkowej fazie spotkania dobrą okazję dla KS-u miał Klaudiusz Willmann, ale zabrakło wykończenia. Gospodarze odpowiedzieli skuteczniej w 33. minucie. Po płaskim uderzeniu po długim rogu objęli prowadzenie i to oni schodzili na przerwę w lepszych nastrojach.
Tuż po zmianie stron zespół z Bestwinki popełnił kosztowny błąd. W 47. minucie gospodarze wykorzystali szkolne wręcz zagapienie defensywy KS-u, po wycofaniu piłki oddali strzał z 16. metra i podwyższyli prowadzenie. Goście nie zamierzali jednak odpuszczać. Szanse na gola kontaktowego mieli Grzegorz Sztorc oraz ponownie Willmann, a bramka dla KS-u wydawała się wisieć w powietrzu.
Wtedy jednak Piast zadał kolejny cios. W 52. minucie gospodarze wykorzystali sytuację sam na sam i było już 3:0. Mimo niekorzystnego wyniku KS dalej próbował odwrócić losy meczu. Dobrą okazję miał jeszcze Rafał Adamczyk, a drużyna z Bestwinki naciskała do końca, lecz wynik nie uległ już zmianie.
BAP Piast Gol Bieruń – KS Bestwinka 3:0
KS Bestwinka: Janik - Miroski, Kucharczyk, Tomala, Francuz (65’ Sajdak), Lisewski, Kania, Łuszczak (65’ Adamczyk), Willmann (70’ Fluder), Przewoźnik (80’ Kościuch), Sztorc
26. 05. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 408
Po przełamaniu w derbowym starciu z KS-em Bestwinka, drużyna z Bestwiny mierzyła się z wymagającym rywalem, jakim jest "Zetka" Tychy. 

„Zetka” to dobrze zorganizowany zespół, dobrze operujący piłką, ale było dużo momentów, gdzie szukali podań z bocznych sektorów. Nie było też tak, że nie dało się wycisnąć jednego punktu. Zabrakło nam koncentracji w kluczowych momentach, gdzie mieliśmy swoje okazje - ocenił po meczu trener LKS-u Bestwina, Marcin Stefanowicz.

Spotkanie mogło rozpocząć się idealnie dla gospodarzy. Już w 10. minucie Piotr Grabski znalazł się sam przed bramkarzem, jednak golkiper Tyszan wygrał ten pojedynek. Niewykorzystana okazja zemściła się kwadrans później. Po rzucie rożnym w polu karnym Bestwiny zrobiło się spore zamieszanie, a najlepiej odnalazł się w nim Szymon Bielusiak, otwierając wynik spotkania. LKS odpowiedział jednak bardzo szybko. W 30. minucie arbiter wskazał na „wapno” po zagraniu ręką jednego z zawodników gości, a pewnym egzekutorem rzutu karnego okazał się Damian Gacek. Do przerwy utrzymywał się remis, który dobrze oddawał obraz wyrównanej pierwszej połowy.

Czytaj więcej
26. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 404
Szanowni Państwo, dla poprawy pewności zasilania Klientów oraz dla przeciwdziałania awariom infrastruktury energetycznej, TAURON Dystrybucja prowadzi prace, które wiążą się z koniecznością czasowego wyłączenia energii elektrycznej.
Planowane przerwy w dostawie energii elektrycznej dla obszaru Bestwina:
Kaniów ulica Mirowska od nr 27b do nr 39, Sarnia nr 2, 4, 6,
Rozpoczęcie: 20.05.2026 08:00
Zakończenie: 20.05.2026 09:00
Rozpoczęcie: 20.05.2026 13:30
Zakończenie: 20.05.2026 14:30
Kaniów ulica Mirowska nr 32b, 34a, 34,
Rozpoczęcie: 20.05.2026 08:00
Zakończenie: 20.05.2026 14:30
oraz
Kaniów ulica Czechowicka nr 26, Modra, Dworska, Kóski od nr 13 i 12,
Rozpoczęcie: 21.05.2026 08:00
Zakończenie: 21.05.2026 15:30
26. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 516
„Bibliotekarz to nie tylko stróż książek, ale przede wszystkim przewodnik po labiryncie ludzkiej myśli”

Wójt gminy Bestwina Grzegorz Boboń uczestniczył w piątek, 15 maja br. w Ogólnopolskim Dniu Bibliotekarza zorganizowanym przez Książnicę Beskidzką w Bielsku-Białej.

Podczas tego wydarzenia dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Marzena Kozak została uhonorowana odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt jej działalności. 

Odznaczenie w imieniu pani Minister Marty Cienkowskiej wręczył prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Serdecznie gratulujemy tak zaszczytnego odznaczenia. To wyjątkowe wyróżnienie jest w pełni zasłużonym dowodem uznania dla wieloletniej, pełnej oddania pracy pani Marzeny na rzecz rozwoju czytelnictwa oraz upowszechniania kultury i wiedzy.

 

26. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 451
Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej „ART.” w Czechowicach-Dziedzicach oraz Urząd Gminy w Bestwinie serdecznie zapraszają na RODZINNY ART-PIKNIK podsumowujący tegoroczny program edukacyjny „AKTYWNE CIAŁO – SPOKOJNY UMYSŁ”, który odbędzie się w dniu 16.05.2026 r. w godzinach 14.00-17.00 na TERENACH REKREACYJNYCH W KANIOWIE.
W programie:
– prezentacje artystyczne zespołów muzycznych i tanecznych POPP „ART.” 
– warsztaty plastyczne
– warsztaty rękodzieła artystycznego
– rodzinne rozgrywki sportowe
– zabawy ruchowe
– malowanie twarzy
26. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 443
W dniu 13 maja 2026 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbył się ostatni etap IX Powiatowego Konkursu „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.
Do udziału w etapie powiatowym zakwalifikowało się 30 uczniów i uczennic szkół podstawowych z gmin z terenu powiatu bielskiego.
Etap powiatowy konkursu polegał w szczególności na udziale w zadaniach praktycznych w zakresie:
• udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
• przygotowania deseru energetycznego zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania,
• przygotowania pracy plastycznej z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego i uzależnień – temat wylosowany przez drużynę przystępującą do konkurencji,
• udziału w grach i zabawach promujących aktywność fizyczną.
Znakomicie wypadła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Janowicach w składzie: Martyna Damek, Maria Redosz i Tymoteusz Bizoń zajmując III miejsce.
I miejsce wywalczyła SP im. Jana Pawła II w Pisarzowicach, a II SP im. A. Mickiewicza w Mazańcowicach.
Czytaj więcej
26. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 457
14 maja 2026 roku był dniem szczególnym dla wszystkich strażaków z terenu powiatu bielskiego. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odbyły się uroczyste Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Dla mieszkańców naszej gminy był to moment wyjątkowej dumy – druh Zygmunt Łukoś prezes Zarządu Gminnego OSP w Bestwinie został uhonorowany prestiżową Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”.
Uroczystości rozpoczęły się od odprawienia Mszy świętej, po której główna część obchodów przeniosła się na teren KM PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej 43. W uroczystym apelu udział wzięli strażacy Państwowej Straży Pożarnej, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe oraz licznie zaproszeni goście – w tym przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i instytucji współpracujących z PSP.
Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości przyjął st. bryg. Damian Legierski – Śląski Komendant Wojewódzki PSP, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu narodowego, zgromadzonych powitał Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej, bryg. Roman Marekwica.
W przemówieniu komendant złożył głębokie podziękowania strażakom PSP i OSP za ich codzienną, pełną poświęcenia służbę, profesjonalizm oraz stałą gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom Bielska-Białej i całego powiatu bielskiego. Szef bielskich strażaków zwrócił również uwagę na nowe wyzwania, przed którymi stoi formacja, w tym wdrażanie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, budowanie odporności społecznej oraz edukację młodzieży w ramach klas o profilu pożarniczym i ratowniczym.
Czytaj więcej
26. 05. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 510
W najbliższy weekend w klasie okręgowej LKS Bestwina po niedzielnej wygranej nad KS Bestwinka podejmować będzie na własnym boisku wicelidera OKS SET Tychy. Tyszanie w 24 meczach zdobyli 55 punktów i tylko 3 razy przegrali. LKS Bestwina w 25 meczach zdobyła 26 punktów.
LKS Bestwina – OKS ZET Tychy – sobota, 16 maja, godz. 11.00
Trener Czarnych Jaworze Jakub Kubica: Tutaj faworytem jest drużyna z Tychów, natomiast Bestwina na pewno będzie podbudowana derbowym zwycięstwem i powalczy o jakąś zdobycz punktową. Typuje wygraną gości, choć remisu nie wykluczam.
KS Bestwinka – 7 miejsce, 35 punktów udaje się do BAP Piast Gol Bieruń, który zajmuje 9 miejsce i nazbierał do tej pory 29 punktów. 
BAP Piast Gol Bieruń – KS Bestwinka – sobota, 16 maja, godz. 17.00.
Trener Czarnych Jaworze Jakub Kubica: Spotkanie zespołów, które solidnie prezentują się na wiosnę. Obie drużyny zgromadziły po 17 punktów w rundzie wiosennej, więc zapowiada się wyrównany mecz. W Bestwince na pewno złość po przegranych derbach i będą chcieli jak najszybciej się "odkuć". Mecz, w którym każde rozstrzygnięcie jest możliwe. Z sympatii do naszych drużyn i perspektywy walki z Bieruniem trzymam kciuki za podopiecznych Marcina Sztorca.
W rozgrywkach o mistrzostwo B klasy LKS Kaniów (9 miejsce, 26 punktów) podejmować będzie u siebie LKS Ligota Centrum II. Goście zajmują 12 miejsce i mają na swoim koncie 12 punktów.
LKS Kaniów - LKS Ligota Centrum II – niedziela, 17 maja, godz. 17.00. Można typować wynik meczu i wygrać voucher do Bistro Czarnuszka na Facebooku wpisując wynik w komentarzu - https://www.facebook.com/profile.php?id=61572739752342
KS Bestwinka II (6 miejsce, 34 punkty) zagra na własnym boisku z wiceliderem LKS Zapora Porąbka (2 miejsce, 49 punktów).
KS Bestwinka II – LKS Zapora Porąbka – niedziela, godz. 17.00
26. 05. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 502
hdimg3ca00cbfd1c9495e06f86d81a10ab7hdimg40405a3d722d3ef8bea2b597d5ae65hdimgd70730bef356697c6a446fa436762fhdimg20c47cda38805a88cb1dd5822ca271Znakomicie spisali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaniowie podczas rozegranych 8 maja 2026 r. w Zabrzegu Mistrzostw Powiatu w Trójboju Lekkoatletycznym Chłopców.
Kaniowska drużyna występująca w składzie: Mieszko Zając, Jan Szynka, Dawid Troć, Alan Brzeźniak, Filip Rusin uplasowała się na II miejscu w zawodach, tracąc do złotego medalu zaledwie 5 punktów.
Wcześniej, bo 6 maja br. podczas Igrzysk Młodzieży bardzo udanie zaprezentowali się kaniowscy lekkoatleci z grupy starszej ( klasy 7-8).  Indywidualnie mistrzem powiatu został Przemysław Góra w skoku w dal, który osiągnął wynik 5,22 m, natomiast srebrny medal zdobył Wojciech Grzywa w pchnięciu kulą, osiągając 9,62 m.
Brawa i gratulacje!
Do góry