Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

17. 01. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8959

A JKlub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Bestwina zaprasza do udziału w akcji krwiodawstwa, która odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia, w godz. od 9 do 13 przy kościele pw. św. Józefa Robotnika w Janowicach.
Zaproszenie kierowane jest do wszystkich spełniających warunki do oddawania krwi niezależnie od miejsca zamieszkania. Apelujemy o udział, ponieważ jest okres zimowy i wielu dawców choruje, dlatego też może być niska frekwencja, a krew w szpitalach potrzebna jest na bieżąco.
Jeżeli masz ukończone 18 lat, a nie skończyłaś/eś 65 roku życia i ważysz co najmniej 50 kilogramów, jesteś zdrowa/y - przyjdź, podziel się z innymi - podaruj komuś życie. To bardzo szlachetne, sprawdź, jak bardzo można być z siebie dumnym.
W ambulansie można również zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

17. 01. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9550

Mieszkańcy naszej gminy wspierali wielkie dzieło Świątecznej Pomocy nie tylko wrzucając pieniążki do puszek wolontariuszy, ale również w inny sposób, m.in. czynnie biorąc udział w 3 edycji bieruńskiego biegu Utopca. W zawodach, które odbyły się w niedzielę, 15 stycznia, wzięło udział 3 zawodników:  Agnieszka Chwałek, Barbara Janusz oraz jej syn,Tomasz Janusz.  Był to dla nich pierwszy start w tym roku.
Agnieszka oraz Pani Basia startowały na dystansie 5 km i w trudnych warunkach, ponieważ bieg odbywał się na zaśnieżonej trasie crossowej, wywalczyły bardzo dobre miejsca. Agnieszka wygrała swoją kategorię wiekową K20, natomiast w klasyfikacji OPEN  zajęła 4 miejsce. Pani Basia zajęła w swojej kategorii 3 miejsce.

Czytaj więcej
17. 01. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 11018

Zebraliśmy na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom 14 188,57 zł !!!
Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz pierwszy w gminie Bestwina zarejestrował się 4 lata temu. I wtedy i teraz zorganizował go Klub Honorowych Dawców Krwi, ale tym razem przy współudziale Samorządów Uczniowskich tylko przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bestwince i Janowicach.
Mieszkańcy naszej gminy znów okazali swoją hojność i do kwestarskich puszek wrzucili 14 105, 57 zł, a biorąc pod uwagę walutę obcą i jej przelicznik na złotówki to uzbierało się 14 188,57 zł.
Przypomnę, że w 2013 roku zbiórka była prowadzona tylko w Kaniowie i wówczas zebrano 3681,18 zł, od 2014 roku zbiórkę prowadzono we wszystkich sołectwach i zebrano wówczas 12 059,88 zł, w 2015 roku była to kwota 11 686,27 zł, a w zeszłym roku do puszek wrzucono 12 057,29 zł.
Do 25 Finału WOŚP zarejestrowanych zostało 25 wolontariuszy z puszkami (jedna wolontariuszka z powodu choroby jednak nie uczestniczyła w zbiórce), a oprócz nich w pracach uczestniczyły jeszcze, oprócz Szefa Sztabu, 3 osoby, które przeliczały zebrane pieniądze, łącznie więc 28 osób.
W Bestwinie zebrano 3 317,27 zł, w Bestwince 2273,07 zł, Janowicach – 4029,07 zł – wielkie ukłony dla księdza Józefa Walusiaka i jego wsparcia po raz kolejny dla tej inicjatywy, zupełnie zrozumiałe są zaszczyty i  wyróżnienia, które księdza Józefa dotykają, życzymy kolejnych, ale na pewno najcenniejsza jest wdzięczność parafian i ich uznanie. W Kaniowie zebrano najwięcej, bo 4486,16 zł i tutaj tym bardziej ukłony dla mieszkańców i wielka wdzięczność, baaaardzoooo wielka wdzięczność. Tym, którzy wspomogli WOŚP, dziękując raz jeszcze przypomnę sentencję: “Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.” – Flora Edwards. Absolutną rekordzistką w 25. Finale WOŚP w naszej gminie jest Pani Ewelina Olejak z Janowic, w której puszce Komisja doliczyła się 2 345, 20 zł. Brawo!!! Pani Ania Tomaszczyk z Bestwinki zebrała 1312, 20 zł. Brawo!!!

Czytaj więcej
17. 01. 14
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9646

IV miejsce klasy I Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwince.
Od 14 grudnia 2016 roku Dziennik Zachodni prowadził Plebiscyt pn. Najsympatyczniejsza pierwsza klasa. Wówczas do rąk uczniów klas pierwszych większości szkół podstawowych w woj. śląskim trafiła "Pierwsza Klasa", czyli specjalny, pamiątkowy dodatek do „Dziennika Zachodniego”. Znalazły się w nim fotografie uczniów, którzy 1 września rozpoczęli swoją edukację szkolną na poziomie podstawowym.
Do wygrania były nagrody dla klasy: tablica multimedialna oraz lekcje edukacyjne w Śląskim Wesołym Miasteczku, Śląskim ZOO oraz Muzeum Powstań Śląskich.

Czytaj więcej
17. 01. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 10004

W sobotę, 7 stycznia br., około godz. 18 w Kaniowie, w okolicy Pizzerii Prowansja do szło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i rowerzystki. Kierowca samochodu oferował pomoc poszkodowanej rowerzystce, sprowadził inny samochód, busa, którym rowerzystka została odwieziona do domu. Niestety, wówczas nie zadbała o to, aby poprosić kierowcę o jego dane, a obecnie konieczny jest z nim kontakt.
Zwracam się tą drogą do kierującego samochodem osobowym lub kierowcy odwożącego poszkodowaną busem o kontakt. Jeśli są jacyś świadkowie zdarzenia to także proszę o pomoc, być może kierowcy nie odczytają tego apelu.
Telefon: 501 309 859, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

17. 01. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9704

Dokładnie o 228 osób zwiększyła się liczba mieszkańców gminy Bestwina w 2016 roku i zamknęła się liczbą 11 708. Dla przypomnienia – w 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 88 osób, w 2014 o 144, w 2013 o 114, w 2012 o 131, w 2011 o 92, tak więc jest to największy wzrost w ostatnich latach.
Kobiety stanowią większość i jest ich 5 991. Najwięcej, bo o 118 zwiększyła się liczba mieszkańców w samej Bestwinie, tam też jest największa liczba bezwzględna pomiędzy urodzeniami i zgonami. Poniżej dane dotyczące każdego sołectwa:
Bestwina – 4 887 mieszkańców, przybyło 140. Urodzenia – 57, zgony – 35 (+ 22 różnica pomiędzy urodzeniami i zgonami, 118 nowych mieszkańców).
Bestwinka – 1 662 mieszkańców, przybyło 28. Urodzenia - 28, zgony – 22 (+ 6 różnica między urodzeniami i zgonami, 22 nowych mieszkańców).
Janowice – 1 812 mieszkańców, przybyło 53. Urodzenia – 24, zgony – 19 (+ 5 różnica między urodzeniami i zgonami, 48 nowych mieszkańców).
Kaniów – 3 346 mieszkańców, przybyło 66. Urodzenia – 33, zgony – 27 (+ 6 różnica między urodzeniami i zgonami, 60 nowych mieszkańców).

Czytaj więcej
17. 01. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9357

Nasz krajan z bestwińskiej parafii - został 9 stycznia br. mianowany nowym kierownikiem sekcji polskiej Radia Watykańskiego.

Ks. Paweł Pasierbek urodził się w Bestwinie w 1965 r. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1984 r. w Starej Wsi,  a święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego otrzymał w 1995 r. w Krakowie. Studiował filozofię w Krakowie (1986-1989) oraz teologię ogólną w Warszawie (1991-1994).

Jego pierwszy kontakt z Radiem Watykańskim miał miejsce już w latach 1989-1991, kiedy w ramach 2-letniej zakonnej praktyki pracował w Sekcji Polskiej RW jako dziennikarz. Po ukończeniu studiów teologicznych pracował też w redakcji polskiego wydania "L'Osservatore Romano'' (1994-1995).

Od 1995 r. rozpoczął studia specjalistyczne z teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, po których pracował - m.in. jako duszpasterz akademicki i proboszcz - w Opolu.

W obecnych obowiązkach kierownika Polskiej Sekcji RW ks. Pasierbek zastąpi sprawującego tę funkcję przez ostatnich 5 lat ks. Leszka Gęsiaka, również jezuitę.

Źródło: http://bielsko.gosc.pl

17. 01. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8855

Turon Dystrybucja informuje, że ze względu na konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych na sieci elektroenergetycznej wyłączone będą:
Bestwinka - ulica Gandora od skrzyżowania z ulicą Św. Sebastiana do Gandora 16 i w tym rejonie.
Rozpoczęcie: 17.01.2017 od godz. 8:00
Zakończenie: 17.01.2017 o godz. 13:30
Za utrudnienia przepraszamy.

17. 01. 10
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 10861

Wyróżnienie ustanowił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w uznaniu zasług dla działań apostolskich w Kościele Diecezjalnym. Jego znakiem jest kopia figurki Matki Bożej zza Drutów - wykonanej w KL Auschwitz drewnianej rzeźby Niepokalanej, która przetrwała wojnę i dziś odbiera cześć w kościele franciszkańskim w Harmężach.

Ks. Józef Walusiak jest przewodnikiem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, twórcą telefonu zaufania, fundacji i ośrodka dla młodzieży uzależnionej. Wraz z nim do nagrody nominowano także: Teresę Sereś - animatorkę dzieł misyjnych, Krzysztofa Rycaka - twórcę wspólnoty dorosłych oazowiczów, Benona Wylegałę - inicjatora Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego, ks. Franciszka Płonkę - emerytowanego duszpasterza rodzin, ks. Tadeusza Borutkę - profesora, opiekuna Akcji Katolickiej, ks. Piotra Bączka - pierwszego kapelana KSM oraz ks. Marcina Aleksego, wieloletniego moderatora ruchu Światło Życie.

Czytaj więcej
17. 01. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 9712

W czwartek, 5 stycznia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie odbyła się XXII sesja Rady Gminy Bestwina. Miała ona inny niż zwykle charakter, nie podejmowano żadnych uchwał, natomiast przy licznie zgromadzonych gościach dokonano podsumowania zakończonego i wytyczenia planów na rozpoczęty rok. Podsumowanie dotyczyło nie tylko realizacji budżetu gminy i zawartych w nim zadań, ale również osiągnięć naszych mieszkańców i reprezentantów klubów sportowych oraz przedstawicieli kultury. Zdjęcia TUTAJ (niestety, z uwagi na czynione z ogromnym zaangażowaniem starania redaktora naczelnego Magazynu Gminnego aby w kadrze mojego aparatu mieściły się jego plecy, nie wszystkie są dobrej jakości, a wiele, z uwagi na te plecy, zostało skasowanych).
Przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, dosyć dużo czasu poświęcił na przywitanie gości, ponieważ ich lista była bardzo długa, a wśród nich, m.in. pani Sylwia Cieślar - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Chrząszcz – I wicewojewoda śląski, Andrzej Płonka – starosta bielski, radni powiatowi, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy, prezesi stowarzyszeń i organizacji działających w gminie, prezesi i strażacy OSP, prezes i zawodniczki UKS Set Kaniów, redaktor naczelny Kroniki Beskidzkiej, panie dyrektor Zespołów Szkolno-Przedszkolnych, pani Magdalena Solich, Michał Kobiela i Jacek Gruszka.

Czytaj więcej

Podkategorie

Do góry