Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Wpiszmy go na listę pomników przyrody ...

19. 04. 06
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 872
IMG 20190405 163538IMG 20190405 163545IMG 20190405 163617DbOd 2002 roku na terenach rekreacyjnych stoi kamień poświęcony Adolfowi Gaschowi, istnieje Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” im. Adolfa Gascha, jest kilka publikacji poświęconych temu kaniowianinowi, wielkiemu człowiekowi i hodowcy, prekursorowi ekologii.
Składam propozycję, aby w jeszcze jeden sposób uczcić pamięć naszego rodaka. W trakcie rozmowy z jednym z miłośników ekologii, przyrody, znanym z dbałości o utrzymanie walorów naszego naturalnego środowiska o jednym z najpiękniejszych chyba okazów dębu w naszej gminie zasugerował on, żeby nazwać go właśnie imieniem Adolfa Gascha, choćby ze względu na miejsce, w którym on rośnie. Również mieszkańcy Kaniowa, zwłaszcza zamieszkali w budynkach będących w administracji RSP „Przełom” przy ulicy Modrej, wnosili, aby dąb znalazł się na liście pomników przyrody gminy Bestwina. A wspomniany dąb na pewno zasługuje na wpisanie go do zabytków przyrody gminy Bestwina. Obecnie (piszę to na podstawie informacji funkcjonujących w internecie) w gminie Bestwina zarejestrowanych jest 5 pomników przyrody: 1. Buk w Bestwinie w rejonie "Księżego Lasu", 2.Lipa w Bestwinie wśród pól, widać ją z górnego cmentarza (kierunek wschód), 3. Lipa w Bestwince za zabudowaniami p. Prymuli ("okrąglakiem"), 4. Dąb w Bestwince w rejonie opuszczonych zabudowań przy ul. Polnej, 5 Dąb w Bestwince na posesji ul. Św. Floriana 3.

Dąb, który moim zdaniem i o to również wnoszę do włodarzy gminy Bestwina, powinien zostać pomnikiem przyrody (im. Adolfa Gascha) rośnie w pobliżu ulic Modra i Czechowicka, na terenie obecnej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Przełom” Kaniów w Likwidacji. Czy rósł już w czasach, kiedy żył Adolf Gasch? Nie jestem specjalistą dendrologiem, ale sądząc po obwodzie pnia – ok. 5, 40 m na wysokości 1,30 m można sądzić, że jest on wiekowym drzewem, Adolf Gasch zmarł w 1915 roku, a więc 104 lata temu.
Jak wspomniałem, RSP „Przełom” Kaniów jest w likwidacji, wyprzedaje swoją własność. Kto wie, czyją własnością zostanie teren, na którym rośnie ten piękny dąb i jakie wobec niego będzie mieć plany? A życie pokazuje, że dla własnego, partykularnego interesu można pozbawić potomnych różnego rodzaju „świadków historycznych wydarzeń”.
Lepiej, więc zapobiegać, niż później toczyć boje i płakać, że coś bezpowrotnie zniszczono.
Panie wójcie, Wysoka Rado, proszę o wpisanie do rejestru zabytków ww. dębu i nadanie mu im. Adolfa Gascha.

Do góry