Rotator Bestwina
WWW.GMINABESTWINA.INFO
Gmina Bestwina położona jest w południowej części województwa śląskiego.
Z RYBĄ I KŁOSEM W HERBIE
Stanowi część Kotliny Oświęcimskiej ograniczonej od północy rzeką Wisłą, a od zachodu rzeką Białą.
NIEZALEŻNY PORTAL MIESZKAŃCÓW
Graniczy z miastami: Bielskiem-Białą i Czechowicami- Dziedzicami oraz z trzema gminami Wilamowicami, Miedźną i Pszczyną.
| GMINABESTWINA.INFO |
|
Co roku podaję Państwu dane statystyczne dotyczące naszej gminy. Na koniec 2017 roku liczba mieszkańców wyniosła 11800 i była o 92 wyższa niż rok temu. Kobiet jest więcej od mężczyzn o 294, tych ostatnich jest 5753 a kobiet 6047.
Jako ciekawostkę podam, że rok wcześniej przybyło w gminie 288 mieszkańców. Ogółem w gminie urodziło się 146 dzieci (w 2016 było to 142 dzieci) i nastąpiło 88 zgonów (103 w 2016 roku).
Pełnoletność osiągnęło w 2017 roku 149 młodych mieszkańców gminy.
Liczba mieszkańców Bestwiny wynosi 4949 i przybyły w niej 62 osoby, z czego w wyniku urodzin 60. Zmarło 26 mieszkańców.
W Bestwince mieszka aktualnie 1679 osób, w trakcie roku urodziło się 25 dzieci a w sumie przybyło 17 mieszkańców. Zmarło 18 osób.
Kaniów liczy 3351 mieszkańców co stanowi wzrost o 5 osób, mimo iż urodziło się 41 dzieci. W trakcie roku na wieczny spoczynek odeszło 27 mieszkańców.
Trzecie pod względem liczby mieszkańców Janowice liczą ich już 1821, w trakcie 2017 roku urodziło się 20 dzieci, a liczba mieszkańców zwiększyła się o 9. Liczba zgonów wyniosła 17.
Najstarszymi mieszkańcami gminy Bestwina są:
Znamy ostateczne rozstrzygnięcie w kwestii trenera LKS-u Bestwina. Zapadło ono po wczorajszym spotkaniu władz klubu z dotychczasowym szkoleniowcem Sławomirem Szymalą.
Obie strony, kierując się dobrem zespołu, podjęły cokolwiek rozsądną decyzję o kontynuowaniu współpracy. – Każdy w życiu popełnia błędy, każdy też zasługuje na drugą szansę. W pewnym momencie niepotrzebnie górę wzięły emocje – mówi Sławomir Szymala, który w Bestwinie na trenerskim stołku pozostanie na najbliższą rundę, przedłużając tym samym już 4-letnią pracę w klubie. – Wygrała drużyna i trzeba w takim momencie schować własną dumę, aby kontynuować coś, co naprawdę fajnie funkcjonowało. Niech teraz martwią się inni, bo zamierzamy pozostać na miejscu wicelidera rozgrywek – dodaje optymistycznie trener LKS-u.
Przypomnijmy, że w miniony piątek poinformowaliśmy na naszych łamach o nagłej i niespodziewanej decyzji władz klubu, które postanowiły zakończyć współpracę z charyzmatycznym szkoleniowcem. Nazajutrz klub z Bestwiny wydał krótkie oświadczenie, w którym błyskawicznie zapowiedziano chęć spotkania z trenerem i wyjaśnienia wszelkich niejasności.
Drużyna pod wodzą trenera Szymali treningi w okresie zimowym rozpocznie 15 stycznia. Niebawem mają zostać rozstrzygnięte pierwsze kwestie personalne.
Źródło: http://www.sportowebeskidy.pl/
W lutym 2018 r. Lokalna Grupa Działania planuje ogłosić nabory wniosków na podejmowanie i rozwijanie działalności gospodarczej (w zakresie produktu lokalnego, ochrony środowiska), wzmacnianie kapitału społecznego i zachowanie dziedzictwa lokalnego. Z naborów skorzystać mogą mieszkańcy, osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz instytucje z obszaru LGD (Bestwina, Buczkowice Czechowice-Dziedzice (sołectwa: Bronów, Zabrzeg, Ligota), Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Wilamowice, Wilkowice).
W związku z tym LGD Ziemia Bielska zaprasza wszystkie osoby zainteresowanie pozyskaniem dotacji na bezpłatne szkolenia z przygotowania dokumentacji aplikacyjnej prowadzone przez p. Marzenę Cieślak, eksperta ds. wdrażania podejścia LEADER w ramach PROW 2014-2020.
Szkolenia odbędą się w siedzibie Starostwa Powiatowego, ul. Piastowska 40, Bielsko-Biała (sala 122) w dniach:
15.01.18 r. podejmowanie działalności gospodarczej
16.01.18 r. rozwijanie działalności gospodarczej; wspieranie współpracy między przedsiębiorcami z branży turystycznej
17.01.18 r. zachowanie dziedzictwa lokalnego; wzmacnianie kapitału społecznego
Formularz zgłoszeniowy i program znajdują się na stronie www.ziemiabielska.pl
Wszelkich informacji udziela Biuro LGD Ziemia Bielska pod nr telefonu: 33 813 69 64.


W sobotę, 6 stycznia, po ośmiu latach budowy przyszedł czas na otwarcie. W sobotę do użytku oddano "Dom Kulejących Aniołów". W obiekcie, który mieści się w Piasku pod Pszczyną, zamieszkają osoby z upośledzeniem umysłowym. Z okazji otwarcia domu odbył się bieg charytatywny "Królowie u bram Aniołów". Biegano już zresztą w zeszłym roku, wtedy udział wzięło niemal 500 osób. Frekwencja została pobita, a nowy rekord to 700 uczestników, a wśród nich mieszkańcy gminy Bestwina, m. in. Agnieszka Chwałek i Tomasz Janusz. Cieszy udział młodych biegaczy, takich jak: Ewa Rożek, Jakub i Jarosław Pawełko, którzy startowali w kategorii wiekowej do lat 14.
Agnieszka zajęła 3 miejsce w biegu na 5 km, a Tomek zwyciężył na dystansie 10 km Brawo!!!
Trener Szymala odejdzie? Prezes klubu wyjaśnia ... www.sportowebeskidy.pl:
Środowiskiem piłkarskim w beskidzkim regionie wstrząsnęła wczoraj wieczorem informacja o zwolnieniu Sławomira Szymali z funkcji trenera LKS-u Bestwina. – Sprawa nie jest jeszcze definitywnie przesądzona – przekonuje sternik klubu Tomasz Miroski.
Prezes klubu przyznaje na naszych łamach, że całe zamieszanie było pokłosiem propozycji przejęcia przez trenera Sławomira Szymalę IV-ligowego Drzewiarza Jasienica. – W ubiegłym tygodniu zadzwoniłem do trenera Szymali w sprawie kadry na wiosnę 2018 roku. Trener powiedział, że ma propozycję z innego klubu, więc zacząłem szukać jego następcy, po czym za dwa dni spotkałem się z trenerem Szymalą, który przekazał mi, że postanowił zostać u nas – mówi prezes Tomasz Miroski. – Byłem już po rozmowach z jego następcami, a kilku zawodników stwierdziło, że nie wyobraża sobie dalszej współpracy z dotychczasowym szkoleniowcem. To chłopcy z gminy Bestwina i nie mogłem tego tak zostawić. Zostałem tu prezesem, żeby budować klub oparty w większości właśnie na zawodnikach z naszej gminy – dodaje sternik bestwińskiego klubu.
Jak zaznacza nasz rozmówca, klubowym włodarzom nie spodobał się też wywiad, którego szkoleniowiec udzielił końcem roku dla portalu Śląskiego Związku Piłki Nożnej. – Nie zgadzam się z tym, że chłopcy grają u nas za nieduże pieniądze. Gdyby niektórzy zawodnicy choćby z drużyn strefy spadkowej dowiedzieli się za ile gra się w Bestwinie, to pewnie szczęki by im opadły – podkreśla Miroski.
Prezes LKS-u dopowiada jednak, że rozstanie z charyzmatycznym szkoleniowcem, który w minionej rundzie doprowadził ekipę z Bestwiny do pozycji wicelidera bielskiej „okręgówki”, wcale nie jest ostateczne. – Kibiców, których uraziłem podjętą decyzją chciałem przeprosić. Czasami jednak trzeba zrobić malutki kroczek w tył, żeby wykonać później dwa duże do przodu. Sprawa nie jest jeszcze definitywnie przesądzona. Po weekendzie umówiliśmy się z trenerem na indywidualną rozmowę – kończy Tomasz Miroski.
Tego się nikt nie spodziewał
Portal www. sportowebeskidy.pl zamieścił w piątek wieczorem taką sensacyjną informację:
„Zamieszanie w Bestwinie. Trener zwolniony!
Bardzo dziwne okoliczności towarzyszą rozpoczęciu piłkarskiego roku w Bestwinie. Według informacji, jakie otrzymał nasz portal z klubem nieoczekiwanie pożegnał się trener Sławomir Szymala.
Sensacyjną informację Sławomir Szymala, były już szkoleniowiec ekipy wicelidera bielskiej „okręgówki”, potwierdza: – Zostałem zwolniony. O godzinie 18:15 zadzwonił do mnie prezes i poinformował o takiej decyzji zarządu. Przyjąłem to do wiadomości, ale nie ukrywam, że szczęka mi opadła – komentuje „na gorąco”.
Z władzami klubu były szkoleniowiec LKS-u Bestwina ma spotkać się już po weekendzie. Wówczas znane będą powody nagłej i zupełnie niezrozumiałej decyzji. We wrześniu minęły 4 lata pracy trenera Szymali w Bestwinie, minioną rundę jego podopieczni zakończyli na znakomitym 2. miejscu w lidze.’
Na Facebooku wrze. Wypowiadają się kibice oraz obecni i byli zawodnicy, a także sympatycy klubu i w ogóle piłki nożnej i sportu. Poniżej kilka postów najbardziej znanych i rozpoznawalnych osób związanych z bestwińską piłką nożną:
W 2018 roku nie zapłacimy już podatku u sołtysów. Każdy podatnik otrzyma indywidualny numer konta na które będzie mógł wpłacać należny podatek za pomocą przelewu internetowego lub pocztowego albo w kasie Urzędu Gminy.
Podobnie będzie z opłatą za odpady komunalne.
Jak informuje Urząd Gminy w specjalnej ulotce podatnicy otrzymają informację o numerze konta na decyzji podatkowej na 2018 rok oraz w odrębnej informacji jeśli chodzi o opłatę za odpady komunalne. W związku z powyższym Urząd Gminy zwraca się z prośbą o wstrzymanie się z płatnościami do czasu otrzymania nowych numerów kont.
Klub Sportowy Gminy Bestwina organizują w niedzielę, 28 stycznia, od godz. 9:00 w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kaniowie, ul. Batalionów Chłopskich 15 III Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Mężczyzn.
Uczestnicy:
1. W turnieju mogą brać udział drużyny, które do dnia 19.01.2018r. uregulują wpisowe w kwocie 200,00 zł na konto Klubu Sportowego Gminy Bestwina: Bank Spółdzielczy w Bestwinie 67 8453 0002 0026 8006 2000 0010 z nazwą zespołu i ilością graczy.
2. W turnieju może brać udział maksymalnie 10zespołów.
3. O kolejności zgłoszeń decyduje termin wpływu wpisowego na konto KSG Bestwina.
4. W turnieju mogą brać udział zespoły męskie złożone z maksymalnie 10 osób.
5. W turnieju mogą brać udział zawodnicy nie posiadający przeciwwskazań zdrowotnych do czynnego uprawiania sportu.
Szczegóły --->>>TUTAJ
Klub Sportowy Gminy Bestwina, wójt Gminy Bestwina oraz Referat Sportu i Promocji organizują w sobotę, 27 stycznia, Noworoczny Turniej Mini Piłki Siatkowej dla dziewcząt oraz chłopców.
Miejsce i harmonogram zawodów oraz kategorie wiekowe:
– hala sportowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kaniowie, ul. Batalionów Chłopskich 15.
– do godz. 8.45 – przyjazd drużyn z kategorii roczników 2006 i młodsi oraz 2005-2004, odprawa techniczna,
– godz. 8. 55 – uroczyste otwarcie zawodów,
– godz. 9. 00 – rozpoczęcie turnieju drużyn z kategorii roczników 2006 i młodsi oraz 2005-2004
- do godz. 12:30 – przyjazd drużyn z kategorii roczników 2003-2001 (klasy 2-3 gimnazjum oraz 1 liceum), odprawa
- godz. 13:00 – rozpoczęcie turnieju drużyn z kategorii roczników 2003-2001 (klasy 2-3 gimnazjum oraz 1 liceum).
Szczegóły --->>>TUTAJ