Rotator Bestwina
WWW.GMINABESTWINA.INFO
Gmina Bestwina położona jest w południowej części województwa śląskiego.
Z RYBĄ I KŁOSEM W HERBIE
Stanowi część Kotliny Oświęcimskiej ograniczonej od północy rzeką Wisłą, a od zachodu rzeką Białą.
NIEZALEŻNY PORTAL MIESZKAŃCÓW
Graniczy z miastami: Bielskiem-Białą i Czechowicami- Dziedzicami oraz z trzema gminami Wilamowicami, Miedźną i Pszczyną.
| GMINABESTWINA.INFO |
|

30 tysięcy złotych otrzyma z budżetu województwa śląskiego Parafia p.w.Wniebowzięcia N.M.P. w Bestwinie.Pieniądze zostaną przeznaczone na odsłonięcie, zabezpieczenie oraz konserwację techniczną i estetyczną czterech gotyckich okien - z częściową rekonstrukcją dwóch, oraz odsłonięcie, zabezpieczenie i utrwalenie renesansowej polichromii w gotyckich glifach okiennych na ścianach: wschodniej, południowej i północnej prezbiterium kościoła.
Jak informuje Urząd Marszałkowski, celem dotacji jest wspieranie działań właścicieli lub posiadaczy zabytków w zakresie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego.
W tym roku na liście dofinansowanych podmiotów znalazło się 25 projektów (razem: 800 tys. złotych). Najwyższa dotacja w kwocie 200 tys. zł została przeznaczona dla Rzymskokatolickiej Parafii Katedralnej Chrystusa Króla w Katowicach.
Źródło: www.czecho.pl
Stowarzyszenie Wędkarskie „Kaniowski Karp Królewski” im. Adolfa Gascha zaprasza dzieci i młodzież z gminy Bestwina w wieku do lat 16 do udziału w Zawodach Wędkarskich z okazji Dnia Dziecka, które odbędą się w sobotę, 27 maja, na akwenie „Oczko” w Kaniowie o godz. 8:00.
Na wszystkich uczestników czeka słodki poczęstunek, a dla najlepszych wędkarzy nagrody rzeczowe.
Opiekunowie mile widziani.
Informacje pod numerem 501 309 859
Zapraszamy dzieci niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich, brzegi akwenu są bezpieczne i łatwo dostępne!
Zadanie współfinansowane przez Urząd Gminy w Bestwinie
Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina” zapraszają na Bestwińskie Spotkania Folklorystyczne V „LASKI UOZGRAJ”, który odbędzie się w sobotę, 27 maja, o godz. 17.00 na terenach rekreacyjnych w Bestwinie.
W programie:
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina”
Zespół Regionalny „Mała Bestwina”
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów z Andrychowa”
Zespół Regionalny „Ćwiklice” z Ćwiklic koło Pszczyny
Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej
Zabawa taneczna z zespołem „Puls Music”.
Atrakcje dla dzieci, obficie zaopatrzony bufet.
Wielu mieszkańców naszej gminy interesuje się historią gminy. Czy zastanawialiście się jak wyglądały tereny dzisiejszej gminy Bestwina 200, a nawet 250 lat temu? Z odpowiedzią przychodzi serwis internetowy mapire.eu prezentujący mapy wykonane w okresie panowania Habsburgów. Na zdjęciu wycinek z jednej z map.
W serwisie znajdziemy kilka sporządzonych parę wieków temu map. Doskonale pokazują one dokąd sięgała zabudowa Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa. Co więcej, porównując każdy kolejny plan można zaobserwować w jakim kierunku rozwijały się nasze sołectwa, gdzie budowano szlaki kolejowe i dokąd prowadziły wówczas drogi.
Z racji tego, że stara mapa w serwisie nakładana jest na aktualną, to pozwala również bezpośrednio porównać dzisiejszy zasięg gminy z historycznymi granicami poszczególnych sołectw. Zachęcam do eksploracji: mapire.eu/en/ (strona w języku angielskim, dostępne są jeszcze niemiecki i węgierski).
Aby znaleźć tereny naszej gminy najlepiej wybrać jedną z map Europy, poszukać Polski i powiększać jej południową część, aby znaleźć nasze sołectwa.
27 maja rusza przebudowa przepustu drogowego pod ulicą Krakowską w Bestwinie w okolicach stawów bestwińskich. Kierowcy udający się w kierunku Czechowic-Dziedzic będą zmuszeni do poruszania się objazdami do 18 czerwca br.
Prace prowadzone będą przy wyłączeniu z ruchu odcinka kołowego ul. Krakowskiej w Bestwinie.
Objazd wyłączonego z ruchu odcinka drogi powiatowej nr 4444S zostanie prowadzony po drogach powiatowych ulicami: Legionów, Narutowicza, Drzymały, Kaniowskiej, Czechowickiej, Krzywolaków i Witosa.
Ruch pieszy i rowerowy zostanie utrzymany po tymczasowej kładce.


Takiego maratonu siatkarskiego chyba jeszcze nigdy nie mieli. Zaczęli w piątek od Nocnego Turnieju trójek mieszanych w Rudzie Śląskiej. Był to turniej rozgrywany na hali, grany systemem brazylijskim.
Swój pierwszy mecz przegrali, ale jak to w systemie brazylijskim, grali dalej, na tzw. prawej stronie drabinki. Gra się tam gorzej, ponieważ trzeba rozegrać więcej meczów, żeby dostać się do półfinału. Ta szuka udała im się... W półfinale wygrali 2:0 i awansowali do finału ... tutaj już, niestety brakło sił, ale przegrali go minimalnie, bardzo mało brakowało do zwycięstwa W Turnieju tym wystąpili: Magdalena Dzikowska, Weronika Przebinda, Szymon Białek i Patryk Gruszka. MVP (najlepszą zawodniczką) Turnieju wśród kobiet została Weronika Przebinda !!!
Szymon Białek z Weroniką Przebindą pojechali w sobotę na 24h Festiwal Sportu do Rawicza (310 km w jedną stronę), gdzie większość konkurencji odbywa się przez 24h... jak sami mówią: „masakra..ale na szczęście plażówki nie dałoby się grać 24h, tak więc wystartowaliśmy w turnieju, do którego przygotowywaliśmy się de facto od kwietnia ... no i udało się ... półfinał wygrany 2:0, a finał graliśmy już na Rynku Głównym (było tam specjalnie zrobione boisko). Swoje mecze rozgrywali tam mężczyźni, ale finał miksta też na nim puścili). Między innymi mogliśmy tam spotkać się z reprezentantami Polski Michałem Kądziołą i Michałem Makowskim. Pierwszy raz spotkaliśmy się z taką życzliwością ludzi. Gdzie byśmy nie poszli tam nas witali, całe miasteczko tętniło sportem.
Dla LKS Bestwina i KS Bestwinka był to bardzo udany weekend. LKS Bestwina już samodzielnie zajmuje 3 miejsce w Profi Credit Bielskiej Ligi Okręgowej, a KS Bestwinka z przewagą 1 punktu nad niedzielnym przeciwnikiem, LKS Pionier Pisarzowice, zadomowił się na 2 miejscu bielskiej A klasy.
Nie zdobył punktów LKS Przełom Kaniów i jego sytuacja staje się trudna, ale terminarz wskazuje, że wszystko powinno się dobrze skończyć.
LKS Bestwina podejmował mającego aspiracje do awansu do IV ligi WSS Wisła. Spotkanie zostało rozstrzygnięte już w pierwszej połowie, w 18 minucie błąd popełnił bramkarz gości, do piłki dopadł Artur Sawicki i uderzeniem po dłuższym rogu dał swojej drużynie prowadzenie, którego LKS Bestwina nie oddał już do końca meczu. Zdjęcia TUTAJ
W rundzie jesiennej KS Bestwinka przegrał w Pisarzowicach 3:0. W niedzielę, 21 maja, w Bestwince stanęły naprzeciw siebie druga i trzecia drużyna bielskiej A klasy. Każdy wynik był możliwy. Zdjęcia TUTAJ
Dzięki celnemu trafieniu w 27 minucie Macieja Skęczka KS Bestwinka dopisał do swojego konta 3 punkty i przeskoczył w tabeli Pioniera Pisarzowice, a Maciej Skęczek zanotował 13 trafienie w tym sezonie i plasuje się na 2 miejscu najlepszych strzelców w bielskiej A klasie.
LKS Przełom Kaniów uległ w sobotę LKS Zapora Porąbka 0:2 i zajmuje z 22 punktami 10 miejsce. Ostatnia, Iskra Rybarzowice, ma 19 punktów.
Zanim przedstawię zapowiedź meczów piłkarskich informacja o wyniku siatkarek Klubu Sportowego Gminy Bestwina. W środę rozegrały one ostatni, zaległy mecz z sąsiadkami zza miedzy, MKS Czechowice-Dziedzice i pokonały je 0:3. Ze stratą 1 punktu do GLKS Wilkowice zajęły w grupie drugie miejsce i awansowały wraz z Wilkowicami i liderem II grupy, LKS Polonia Poraj, do finału, którego zwycięzca zagra w sezonie 2017/2018 w III lidze. Turniej finałowy odbędzie się w Wilkowicach, 28 maja.
Liga okręgowa: sobota, 20 maja, godz. 17:00 LKS Bestwina – WSS Wisła
Klasa A: sobota, 20 maja, godz. 17:00 LKS Zapora Porąbka – LKS Przełom Kaniów
niedziela, 21 maja, godz. 17:00 KS Bestwinka – LKS Pionier Pisarzowice
Za nami finał programu rozrywkowego "Idol". Jakub Krystyan zajął w nim trzecie miejsce. To ogromny sukces młodego mieszkańca naszej gminy. I chociaż nie został „Idolem” spełnił swoje marzenia. Na widowni w studio towarzyszył mu ojciec i grono sąsiadów.
Do walki o miano tytułowego Idola stanęło oprócz Kuby dwoje wokalistów: Karolina Artymowicz oraz Mariusz Dyba. Każdy z nich zaśpiewał trzy piosenki. Pierwsza to utwór wykonywany podczas castingów, druga to ulubiona piosenka wokalistów, a trzecia z dedykacją.
Jakub Krystyan podczas castingu wykonywał utwór Stinga pt. "Englishman In New York" i to właśnie od tego numeru rozpoczął swój finałowy występ. Poniżej jednak wklejam najpierw ostatnią z wykonywanych przez niego piosenek, "List do M." W tym dniu to wykonanie dostarczyło widzom i słuchaczom najwięcej emocji i wrażeń, w niejednym oku pojawiła się łezka. Pozostałe piosenki w rozwinięciu: