Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Spotkanie Środowiska Sportowego Powiatu Bielskiego z mocnymi akcentami z gminy Bestwina

23. 03. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 889
Wybierając się dzisiaj do Centrum Widowiskowo – Sportowego w Kozach nie przypuszczałem, że aż tyle akcentów związanych z gminą Bestwina towarzyszyć będzie Spotkaniu Środowiska Sportowego Powiatu Bielskiego.
Tego, że obecny będzie wójt, Artur Beniowski, należało się spodziewać, że będzie radny powiatu bielskiego, Grzegorz Gawęda, można było przypuszczać, ale nie spodziewałem się, że bestwiński akcent będzie już na wstępie, ponieważ swój koncert na otwarcie ww. spotkania dało „Trio Sempre Dolce” w składzie: Dagmara Sordyl, Sabina Kamińska – Wróbel i Kacper Wójtowicz zbierając burzliwe brawa. Gratulacje!
Kolejna miła niespodzianka to wystawa obrazów uczestników I Pleneru Malarskiego „Barwy Beskidów”, która towarzyszyła Spotkaniu Środowiska Sportowego, z obrazami Państwa Barbary i Jerzego Greniów z Bestwinki. Więcej zdjęć TUTAJ
Żadną niespodzianką nie było, że wśród wyróżnionych i nagrodzonych są zawodniczki, zawodnicy i trenerzy UKS Set Kaniów, ale miłą niespodzianką było zobaczyć mieszkańca Kaniowa, Adama Ramendę, odbierającego nagrodę, jako trener zawodniczek MKS Czechowice-Dziedzice, Weroniki Indeki i Aleksandry Kuzio, zdobywczyń 3 miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w tenisa stołowego w grze mieszanej w kategorii Kadet, która odbyła się w Białymstoku.
Być może kolejny akcent jest mocno naciągany, ale warto wiedzieć, że w szeregach Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” jest Dawid Bucki, brązowy medalista Mistrzostw Polski w skoku o tyczce w kategorii U 20, członek UKS Olimp Mazańcowice.
Oprócz tego, prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, Tadeusz Pilarz, poinformował, że 27 kwietnia o godz. 12.30 w Hali Widowiskowo – Sportowej w Bielsku-Białej odbędzie się uroczystość nadania tejże hali imienia jednego z najwybitniejszych polskich pięściarzy, wywodzącego się z Bestwinki, Zbigniewa Pietrzykowskiego. W tym dniu odbędą się tam centralne uroczystości Dni Olimpijczyka. Korzystając z okazji, Tadeusz Pilarz, zaprosił na to wydarzenie całe środowisko sportowe powiatu bielskiego.
Starostwo Powiatowe nagrodziło następujące zawodniczki, zawodników i trenerów UKS Set Kaniów:
- mistrzynie Polski seniorek (po raz 9 z rzędu): Klaudia Sachmerda, Monika Pacyga, Sandra Pilarz, Dominika Sojka, Hania Sojka, Maja Pyjas, Amelia Ewiak,
- wicemistrzowie Polski seniorów: Kordian Kupczak, Łukasz Pilarz, Paweł Michalec, Arkadiusz Pilarz, Bartłomiej Dawidek,
- brązowi medaliści mistrzostw Polski młodzików: Adam Mirecki, Sebastian Szafarczyk, Mateusz Borlicki, Szymon Machalica,
- mistrzynie Polski U 21: Roksana Głombek, Dominika Sojka, Hanna Sojka, Maja Pyjas, Amelia Ewiak,
- brązowi medaliści mistrzostw Polski juniorów młodszych: Maksymilian Borlicki, Sebastian Szafarczyk, Wojciech Szafarczyk, Szymon Machalica, Przemysław Gruszka,
- trenerzy: Katarzyna i Dariusz Pilarz.
Zabierając na samym początku głos gospodarz imprezy, starosta, Andrzej Płonka, powiedział:
„Szanowni przedstawiciele środowiska sportowego powiatu bielskiego,
jeżeli popatrzymy na kalendarz każdego z obecnych tu sportowców, to wypełniają go długie godziny treningów, zgrupowania, kilkudniowe zawody oraz szereg przygotowań do krajowych i zagranicznych startów. Są jednak takie momenty w Waszym sportowym życiu, JAK DZIEŃ DZISIEJSZY, kiedy to zmieniacie stroje sportowe na elegancki ubiór i stając się bohaterami już na innej scenie, odbieracie LAURY za całoroczne osiągnięcia sportowe i zajmowane miejsca na licznych zawodach w minionym 2022 roku.
Mistrzowie sportu mawiają, że wysiłek i ból włożony w sukces jest stanem przejściowym, a DUMA z osiągnięć pozostaje na zawsze. Celowo przytaczam te słowa, gdyż wszyscy tu obecni zawodnicy i trenerzy z powiatu bielskiego możecie być DUMNI ze swoich sportowych osiągnięć, a MY, jako przedstawiciele władz samorządowych powiatu, możemy Wam tylko POGRATULOWAĆ i PODZIĘKOWAĆ. Czynimy to tym serdeczniej i gorliwiej, że pomału wchodzimy w jubileuszowy 25-ty rok istnienia POWIATU BIELSKIEGO na samorządowej mapie Polski. Powiatu, który swoim potencjałem sytuowany jest według prestiżowych rankingów na wysokim 9 miejscu w kraju. Jesteśmy nie tylko mocnym gospodarczo regionem, ale również powiatem rozpoznawalnym, a to jest znaczna zasługa m. in. Was Drodzy Państwo: sportowców, trenerów, działaczy sportowych, całego Waszego środowiska.
Mimo, że spotykamy się od 24 lat to dopiero po raz drugi opuściliśmy szacowne mury Starostwa Powiatowego by spotkanie miało miejsce w konkretnej gminie, w scenerii — jak najbardziej odpowiadającej charakterowi spotkania, czyli — tak jak dzisiaj -w hali Centrum Widowiskowo-Sportowego w Kozach. To niezwykle gospodarna miejscowość i znowu odwołam się do ogólnopolskiego rankingu, gdzie w kategorii NAJLEPSZA WIEŚ Kozy zajęły IV miejsce w Polsce. Dodam jeszcze, że jest to bardzo usportowiona gmina. To tutaj funkcjonuje wiele klubów i to tutaj w Centrum Sportowo-Widowiskowym bije sportowe serce Kóz. Dziękuję za możliwość spotkania się w tym miejscu dobremu gospodarzowi gminy panu wójtowi Jackowi Kalińskiemu, a także dyrektorowi tego obiektu panu Konradowi Hamerlakowi, dzięki któremu poznamy dziś kawałek tego sportowego koziańskiego świata poprzez występy zdolnych młodych sportowców z Kóz oraz w formie wystawy —poprzez pokaz dorobku medalowego tutejszych klubów.
Szanowni Państwo,
ostatni rok był znakomity pod względem sukcesów sportowców z powiatu bielskiego. Dziś wyróżniamy historyczną, rekordową ilość 91 zawodników, a wśród nich są: mistrzowie Polski, Europy, a nawet Świata. Jakże miło mi poinformować i czynię to z prawdziwą satysfakcją, że W SPORTOWYM RANKINGU JESTEŚMY NA 5 MIEJSCU W WOJEWÓDZTWIE, a na 25 W KRAJU NA 369 POWIATÓW! Dodam jeszcze, że w Polsce w ubiegłym roku awansowaliśmy o dwa miejsca w górę. Za to raz jeszcze BRAWA I GRATULACJE dla zawodników i trenerów.
W tym momencie nie będę nikogo wymieniał z nazwiska czy nazwy klubu, gdyż za kilka chwil wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu Janem Borowskim osobiście uściśniemy dłonie najlepszym zawodnikom i trenerom, a więc tym, którzy nieraz — mimo trudności i wątpliwości - uwierzyli w piękno swoich sportowych marzeń.
Na marginesie dodam tylko, że bardzo dobrze dla naszego powiatu rozpoczął się 2023 rok. Zawodnicy LKS Klimczok Bystra: Jan Habdas i Kacper Tomasiak zdobyli srebrne medale w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata Juniorów w Kanadzie. Już teraz serdecznie im GRATULUJEMY!
Drodzy Państwo,
w ubiegłym roku z powodzeniem po pandemicznej przerwie Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego zorganizował wiele godnych odnotowania imprez sportowych: kontynuujemy organizację powiatowych lig: szachowej, badmintona, halową ligę piłki nożnej U-12.
Już za kilka dni właśnie tutaj w Kozach po kilkunastoletniej przerwie wystartuje również Powiatowa Liga Pływacka, a w okolicy święta Dnia Dziecka będzie miała miejsce impreza sportowo-rekreacyjna: „Wszystkie Dzieci Nasze Są" organizowana dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dla dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej. Organizowane przez nas zawody sportowe wychodzą poza granice
kraju, jak choćby Międzynarodowe Zawody Lekkoatletyczne, BESKIDY 2022, które odbyły się we wrześniu ubiegłego roku na stadionie lekkoatletycznym SPRINT w Bielsku-Białej. Była to piąta edycja wydarzenia, które jest efektem polsko-niemieckiej współpracy między powiatem bielskim i powiatem Rhein-Erft. W reprezentacji powiatu bielskiego startowali zawodnicy Miejskiego Klubu Sportowego Czechowice-Dziedzice i LKS Orzeł Kozy, którzy w tym roku reprezentować będą nas w Niemczech podczas kolejnej edycji zawodów lekkoatletycznych.
Szanowni zebrani,
sport nauczył nas, że nawet najpiękniejsza kariera sportowa kiedyś się kończy. Zupełnie niedawno usłyszeliśmy, że swoją przygodę ze sportem zakończył Stefan Hula — skoczek narciarski ze Szczyrku, brązowy medalista olimpijski i świata, czterokrotny uczestnik zimowych olimpiad. Dziękujemy popularnemu „Stefankowi", że przez tyle lat, na skoczniach całego świata, godnie reprezentował Polskę, ale i również nasz powiat bielski. Swoją karierę zakończyła także pionierka w kobiecych skokach narciarskich, wychowanka LKS Sokół Szczyrk, wicemistrzyni Polski, Kinga Rajda. Mam nadzieję, że zarówno Stefan, jak i Kinga w jakiejś innej roli, ale pozostaną przy sporcie.
Niestety, były w minionym roku również, już nie sportowe rozstania, ale o ileż boleśniejsze, sportowe POŻEGNANIA.
W roku 100-lecia istnienia LKS KLIMCZOK BYSTRA zmarł dr Zbigniew Banet, który niemal przez 40 lat był prezesem wspomnianego klubu.
marł także Jan Mysłajek, wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie, trener, a następnie prezes Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego LZS „Sokół" Szczyrk. Były to nietuzinkowe postacie, społecznicy, wychowawcy całych pokoleń młodych sportowców, bez nich sport w powiecie bielskim nie będzie już taki sam, CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
Albert Einstein mawiał, że osobowość nie kształtuje się przez piękne słowa, lecz pracą i wysiłkiem, a ja za tą codzienną pracę i wysiłek wkładany w budowanie tak znakomitych osobowości sportowych dziękuję PREZESOM i ZARZĄDOM wszystkich klubów sportowych w powiecie bielskim, dziękuję takie UCZNIOWSKIM KLUBOM SPORTOWYM, tak ważnym w rozwijaniu od najmłodszych lat sportowego ducha i pasji.
Chciałbym w tym momencie podkreślić jaką pozytywną rolę spełnia POWIATOWY ZESPÓŁ PLACÓWEK SZKOŁA MISTRZOSTWA SPORTOWEGO Szczyrku z siedzibą w Buczkowicach. Jest to jeden z dwóch w Polsce SMS-ów z dyscyplinami zimowymi, stąd można jednoznacznie stwierdzić, że jeżeli najlepsi w kraju zawodnicy NAWET nie mieszkają i trenują w powiecie bielskim, w naszych klubach - TO KSZTAŁCĄ SIĘ U NAS, w naszej szkole.
Wyrazy szacunku przekazuję TRENEROM za czas poświęcony młodym ludziom, za wspólne treningi, wspólną prace i codzienną edukację. Dziękuję także wszystkim DZIAŁACZOM sportowym. Bez Waszej, jakże często społecznej, sportowej pasji nie byłoby tylu mistrzów, medali, zwycięstw czy profesjonalnie zorganizowanych zawodów.
oceniam także pracę Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego - organizatora powiatowych igrzysk młodzieży szkolnej, w których w minionym roku szkolnym wzięło udział niemal 2 500 uczniów. Wykonujecie naprawdę bardzo dobrą pracę dla naszego powiatowego i ... polskiego sportu.
Pozwolą Państwo, że serdeczne słowa podziękowania skieruję również do WÓJTÓW I BURMISTRZÓW wszystkich gmin naszego powiatu oraz dyrektorów ośrodków i jednostek sportowych za promowanie sportu, wsparcie finansowe i udzielaną pomoc w organizacji powiatowych imprez sportowych. Dziękuję także za nieustanne polepszanie infrastruktury sportowej.
Szanowni Państwo,
mówi się, że SPORT jest lustrem życia, jest lekcją, jest sprawdzianem wytrzymałości i siły, a co najważniejsze - SPORT jest dobrym przygotowaniem do życia w prawdziwym świecie. Doceniając Wasze sportowe osiągnięcia, szanuję również i ten aspekt, że SPORT to szkoła życia, to dobre przygotowanie do czasu, kiedy zakończycie swoje kariery, co jest naturalną koleją rzeczy.
Na zakończenie MOI DRODZY raz jeszcze gratuluję Waszych sportowych osiągnięć, dziękuję, że jesteście wspaniałymi AMBASADORAMI swoich klubów, powiatu bielskiego, że wszyscy jak tu jesteście stworzyliście doskonałą REPREZENTACJE POWIATU BIELSKIEGO, z której, jak już wspominałem na początku, jestem bardzo dumny.
Przytoczę jeszcze - już zupełnie na koniec - optymistyczną, sportową sentencję: Wszystko się zmienia wokół nas, rzeczy, ludzie, marzenia. Zawsze pozostaje NADZIEJA, która nie ma końca, WIARA, która nie zna granic... i SPORTOWA PRZYJAŹŃ. Najtrwalsza - bo jej fundamentem jest ciężki, wspólny trening, pomoc koledze, który upadł, łzy porażki i uśmiech zwycięstwa.
Oby tego uśmiechu było jak najwięcej, niech omijają Was kontuzje. POWODZENIA w sporcie i w ŻYCIU."
Po uhonorowaniu wszystkich najlepszych sportowców i trenerów powiatu bielskiego przez przewodniczącego Rady Powiatu Bielskiego, Jana Borowskiego i starostę, Andrzeja Płonkę z gratulacjami i wyrazami szacunku i uznania pospieszyli parlamentarzyści: Mirosława Nykiel, Przemysław Drabek, Przemysław Koperski, Mirosław Suchoń oraz radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Ewa Żmij, która wręczyła puchary Janowi Habdasowi (nieobecny) i Kacprowi Tomasiakowi – srebrnym medalistom Mistrzostw Świata Juniorów w konkursie drużynowym.
Do góry