Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Święto Patrona w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kaniowie

22. 06. 16
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1879
Do tego dnia przygotowywali się zapewne już od 1 września ubiegłego roku. I pewnie trudno byłoby wskazać osobę, która nie była zaangażowana w ten projekt, ale też finał był znakomity. Hala Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie w środę, 15 czerwca, wypełniła się po brzegi. Było głośno, kolorowo, smakowicie, znakomicie, no i przede wszystkim był przekaz … przekaz dla nas wszystkich … „Dbaj o ekologię wieczorem i rano”.
Zada ktoś pytanie: ale co ekologia ma wspólnego ze Świętem Patrona? Odpowiedź jest prosta: każda okazja jest dobra, żeby edukować ekologicznie nas wszystkich, a jeśli robią to dzieci, to tym bardziej trafia to do nas, dorosłych, chociaż bywa, że i dzieci niekoniecznie o tej ekologii na co dzień pamiętają, ale takie programy, projekty, przedstawienia trafiają do wszystkich. Zdjęcia TUTAJ
Uroczystego otwarcia obchodów Dnia Patrona dokonali: dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego, Agata Szypuła i przewodniczący Rady Rodziców, Łukasz Pękala. Przywitali zaproszonych gości: wójta Artura Beniowskiego, sołtysa Marka Pękalę, radnych: Grzegorza Owczarza, Łukasza Furczyka, Romana Pacygę, dyrektora GOK Grzegorza Bobonia, redaktora Magazynu Gminnego Sławomira Lewczaka, wiceprezesa UKS Set Kaniów Jerzego Zużałka, grono pedagogiczne, rodziców i przyjaciół Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie, przedstawicieli Rady Rodziców z Łukaszem Pękalą na czele.
Mottem przewodnim obok słów patrona szkoły „Uczmy się, a będziemy wolnymi ludźmi” było hasło: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”.
Uroczystość ta miała dodatkowy wymiar. Jak zapewne wielu czytelników pamięta, Kaniów otrzymał tytuł „Piękna wieś województwa śląskiego”, a wraz z tym tytułem gratyfikację finansową. Zebranie Wiejskie podjęło uchwałę, że zdobyte środki przeznaczone zostaną na zakup mobilnej sceny dla Zespołu Szkolno – Przedszkolnego. 15 czerwca br. odbyło się uroczyste oddanie do użytku wspomnianej sceny, a przecięcia wstęgi dokonali: wójt Artur Beniowski i sołtys sołectwa Kaniów, Marek Pękala, a Pani dyrektor złożyła podziękowania i zapewniła, że scena będzie służyć wielu szkolnym wydarzeniom.
Zarówno w hali sportowej, gdzie przygotowano i przedstawiono główne punkty projektu: film promujący szkołę, występy chóru szkolnego pod dyrekcją Urszuli Szkucik – Jagiełka, przedstawienie teatralne, pokazy mody ekologicznej, występy zwycięzców w konkursie recytatorskim, prezentację  działań i osiągnięć szkolnego e-Twinningu, pokazy taneczne, pokazy sportowe kajak polo i koszykówki, prezentację tego wszystkiego co wiąże się z pszczelarstwem w połączeniu z „kołem fortuny” i degustacją miodów (wszystko można zobaczyć na zdjęciach), w Fotkobudce można było sobie pstryknąć pamiątkową fotkę w stroju pszczelarza, czynne były również w klasach stoiska tematyczne, tj.: gry planszowe, prezentacja wyników innowacji biologicznej, ozdabianie i sprzedaż toreb z własnoręcznie wykonanym nadrukiem, ozdabianie koszulek stemplami, flamastrami, itp., gazetka „Coś na przerwę” – wydanie specjalne z krzyżówką, rebusami, quizami, dyktandem, kolorowankami, wystawą prac „eko-pszczółki”, kiermaszem „W szkolnym ulu. Pracowici jak pszczółki”, pracami ekologicznymi ręcznie robionymi, galerią prac z konkursu: „Projekt graficzny sztandaru szkoły”, loterią fantową.
Cały czas była czynna kawiarenka, gdzie można było na miejscu posmakować ciast upieczonych przez rodziców, jak również zakupić „na wynos” i posilić się kawą, herbatą, soczkami, a dochód zostanie przeznaczony na zakup projektorów multimedialnych dla szkoły.
Prezentację rozpoczęto od wyświetlenia filmu, który w skrócie przedstawiał to wszystko, co działo się w szkole przez cały rok, a przygotowali go: Paulina Starsiak, Aleksandra Staniak i Michał Matras. Występy na scenie zapoczątkowało przedstawienie Grupy Teatralnej, w którym dzieci w bardzo sugestywny i obrazowy sposób pokazały, jak bardzo źle obchodzimy się z naszą matką Ziemią i czym to może się skończyć, a następnie odbył się występ chóru szkolnego i pokaz mody ekologicznej. Prowadząca ten pokaz Marysia Cieślak w profesjonalny sposób i ze swadą prezentowała przygotowaną przez dzieci kolekcję podkreślając, że „wszystkie stroje, zgodnie ze światowymi, najnowszymi trendami są nie tylko praktyczne, ale i oryginalne”. Modelki i modele zebrali gromkie brawa. Następnie na scenie pojawili się uczniowie najmłodszych klas - laureaci konkursu recytatorskiego „Ekologia i przygoda wierszem”: Antonina Hanik, Zuzanna Furczyk, Marysia Cieślak. Przedstawienie teatralne wraz z uczniami przygotowały: Dorota Kóska – Beniowska i Marta Iwańska – Siwek, opiekunką chóru od wielu lat jest Urszula Szkucik – Jagiełka, a Bożena Mleczko, Anna Pach, Elżbieta Stec, Aneta Godula, Anna Palowska, Beata Kozioł, Katarzyna Hesek i Magdalena Karkoszka – nauczycielki najmłodszych klas przeprowadziły konkurs recytatorski i pokaz mody.
Kolejnym pokazem był projekt eTwinning-owy „Pszczoła przyjacielem Ziemi” - „BEEfriend the Earth”, w którym oprócz naszej uczestniczyły szkoły z Rumunii, Francji i Włoch. Uczniowie stworzyli międzynarodowe logo projektu, wymienili się świątecznymi życzeniami, ozdobami oraz miodowymi słodkościami. Ponadto, opracowali słownik „BeeCTIONARY” zawierający rysunki i nagrania słów kojarzących się z pszczołami, przeprowadzili lekcję on-line w języku angielskim dla przyjaciół z krajów partnerskich, wykonali domki dla owadów oraz zasadzili rośliny miododajne otrzymane z krajów partnerskich. Opiekunkami tego projektu były Ewelina Furczyk i Alicja Skrudlik, wspierane przez Ewę Adamaszek i Michała Matrasa, a udział w nim brały: Marta Adamaszek, Roksana Głombek, Zuzanna Famułka, Monika Waluś, Katarzyna Brosz, Jula Kozieł, Nikola Obrzut, Maria Góra, Anna Przemyk i Natalia Kupczak.
Na parkiecie hali zaprezentował się Zespół Taneczny z parasolkami w barwach niebieskich i żółtych, a więc odnoszących się do barw ukraińskiej flagi. Opiekunkami tej grupy uczniów są: Magdalena Karkoszka i Kinga Korzeń.
W trakcie odbywających się w poszczególnych klasach zajęć prowadzony był konkurs na „Eko-pszczołę” oraz głosowanie na projekt sztandary szkoły. Uczestnicy poprzez wpisywanie numeru danego projektu oddawali swoje głosy.
W konkursie na „Eko-pszczołę” wyróżnienie otrzymali Szymon Nycz, Milena Obrzut, Zuzanna Czylok, trzecie miejsce zajął Mateusz Birek, drugie Jakub Lorek, zwyciężyła Zofia Sadkowska. Nagrody wręczały: Elżbieta Stec, Anna Palowska i Aneta Godula i były pełne uznania dla pomysłowości i kreatywności uczniów.
W bloku pokazów sportowych wiceprezes UKS Set Kaniów, Jerzy Zużałek, w towarzystwie absolwentek szkoły: Hanny i Dominiki Sojka oraz obecnych uczniów: Kai Gruszka, Joanny Szafarczyk i Adama Mireckiego przedstawił osiągnięcia UKS Set w kajak polo, opowiedział o sukcesach zawodniczek i zawodników, a tych jest niemało, ponieważ będąc członkami reprezentacji narodowej absolwentki tej szkoły: Klaudia Sachmerda, Monika i Natalia Pacyga zdobyły dwukrotnie wicemistrzostwo Świata, a obecna na scenie Dominika Sojka wicemistrzostwo Europy. Drużyny UKS Set Kaniów w różnych kategoriach wiekowych zdobyły 36 razy mistrzostwo Polski, a w sumie na podium stawały 75 razy.
Hania i Dominika opowiedziały o swoich startach w różnego rodzaju turniejach, pokazały zdobyte medale, zachęcały do poznania kajak polo i zapraszały na treningi, a te odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godzinie 17.00 na „Przystani Żwirownia”. Każdy chętny mógł założyć strój kajak polisty, wsiąść do kajaka, wziąć do ręki wiosło i piłkę i poczuć się kajak polistą. Hania i Dominika cierpliwie tłumaczyły, jak należy trzymać wiosło i jak celnie podawać piłkę.
Pani Irena Danielczyk wraz ze swoimi uczniami przygotowała pokaz koszykówki z podkładami muzycznymi.
W podsumowaniu „Święta Patrona” Pani dyrektor wraz z przewodniczącym Rady Rodziców ogłosili zwycięzców głosowania na projekt sztandaru. Trzecie miejsce zdobyła praca numer 13, której autorką była Natalia Kupczak, drugie miejsce przypadło Julii Kozieł, autorce pracy numer 11, a największe uznanie w oczach głosujących zdobyła praca numer 10 Emilii Wieczorek.
Popłynęły słowa podziękowań dla nauczycielek, które przygotowały kiermasz: Jadwigi Gajer, Katarzyny Hesek, Elżbiety Stec, Anety Goduli, dla pań z kuchni, które przygotowały kawiarenkę, dla pracowników administracji i obsługi szkoły, dla nauczycielek, który przygotowały konkurs na wybór sztandaru: Iwonie Ciepieli i Jadwidze Gajer, Magdalenie Jasińskiej, wuefistom: Tadeuszowi Szkucie i Arkadiuszowi Czai, wszystkim, którzy przygotowali stanowiska, każdemu pracownikowi, bo każdy w mniejszym czy większym stopniu był zaangażowany w przygotowanie tej uroczystości.
Degustacja miodów odbyła się dzięki Fundacji Apilkultura z Centrum Apilandia i firmie Łysoń, miody przekazali również lokalni pszczelarze: Artur Beniowski, Tadeusz Rosner, Jan Stanclik, Józef Nowak, Erwin Tomaszczyk, Adrian Skrudlik, a gadżety ofiarowała firma Danone z Tychów. 
Do rodziców zostały skierowane podziękowania za wsparcie, jakiego udzielają szkole, za wspaniałe ciasta przekazane do kawiarenki, przy okazji podkreślając, że wszystkie zostały upieczone z produktów ekologicznych.
Na koniec słowa podziękowań zostały skierowane w stronę zaproszonych gości, a szczególnie do dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Grzegorza Bobonia, który był nie tylko gościem, ale zajmował się nagłośnieniem i prezentacjami multimedialnymi.
Po prawie czterech godzinach Pani dyrektor, Agata Szypuła, i przewodniczący Rady Rodziców, Łukasz Pękala, żywiąc nadzieję, że wszyscy mile i udanie spędzili czas w szkole oraz życząc wszystkim miłego wieczoru zakończyli obchody „Święta Patrona”.
Do góry