Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

„Wciąż widzą tamten ogień….” - drugi album Michała Kobieli

18. 02. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2091

Okadka.jpg3.jpg4.jpgListaW 2013 roku ukazała się pierwsza publikacja autorstwa Michała Kobieli poświęcona pożarowi Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach (1971) pt. ”Tym, którzy odeszli”. Równolegle z przygotowywaniem materiałów do książki Michał Kobiela organizował wystawy poświęcone tym tragicznym wydarzeniom. Już wówczas sygnalizował, że otrzymuje bardzo duże materiałów i konieczne będzie wydanie kolejnej publikacji. I słowa dotrzymał. Ukazała się bowiem druga część pt. „Wciąż widzą tamten ogień….”
Należy głęboko pochylić głowę przed Michałem i jego tytaniczną pracą aby oddać „hołd ofiarom pożaru Rafinerii Nafty w 1971 roku, ich rodzinom i uczestnikom akcji ratowniczo – gaśniczej”.
Na stronie 3 możemy przeczytać słowa Biskupa Bielsko – Żywieckiego, Romana Pindla: „Tylko jeden z uzdrowionych przez Jezusa dziesięciu trędowatych wrócił, by podziękować za otrzymaną łaskę (Łk 17, 11 – 19). Pan Michał Kobiela powraca po raz kolejny, by wyrazić wdzięczność bohaterskim strażakom zaangażowanym w akcję ratunkową, ale także by oddać hołd tym, którzy zginęli w wyniku tragicznych wydarzeń. Czyni to z pewnością także dlatego, by podziękować Bogu za ocalenie życia swojego Taty. Uczyńmy to razem z nim, przeglądając tę księgę i przypominając sobie to, co wydarzyło się w dramatycznych dniach czerwca 19971 roku w Czechowicach-Dziedzicach.”

Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc pisze z kolei tak: „Człowiek odkrywa swoją tożsamość dzięki pamięci. Dobrze więc, że dziś – gdy mówi się o kryzysie ludzkiej tożsamości – pojawia się coraz więcej opracowań o charakterze wspomnieniowym. Między innymi dzięki takim świadectwom pamięci mieszkańcy naszego regionu mogą odnaleźć swoją tożsamość, a więc i swoje miejsce w Ojczyźnie i w świecie. Świadectwem pamięci jest też bez wątpienia publikacja pt. „Wciąż widzą tamten ogień….”
Po ukazaniu się pierwszego albumu odżyła pamięć o tragicznych bohaterach tamtych dni i wzrosło zainteresowanie tamtymi wydarzeniami. Michał zorganizował wiele wystaw i to nie tylko w naszym regionie, ale, m.in. w Częstochowie, Katowicach, Mysłowicach, Żywcu, Ostrawie… Na kolejnych stronach „Wciąż widzą tamten ogień….”można przeczytać przejmujące i pełne słów uznania dla autora listy i kartki od odwiedzających wystawy i czytelników pierwszego albumu. To kolejne świadectwa, że trzeba i należy zachowywać pamięć o różnych wydarzeniach, a tym bardziej o takim, które nie miało sobie równych w historii pożarnictwa i katastrof przemysłowych.
Oprócz budzących grozę zdjęć z tamtych dni w albumie zawartych jest wiele materiałów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz mnóstwo wspomnień uczestników i obserwatorów tamtych bolesnych wydarzeń.
Niech podsumowaniem tej krótkiej informacji o albumie będą słowa Biskupa Tytularnego Ausana – Biskupa Pomocniczego Łowickiego, Józefa Zawitkowskiego, skierowane do Michała: „Panie Michale Czcigodny! (…) Pan jest Aniołem, który modli się i pragnie przekazać potomnym pamięć o tych, którzy stali się męczennikami parzącej, płonącej tragedii. Bóg zapłać Panu!”

Do góry