Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

25. 01. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2419
E GorbE Gorb 2
25. 01. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2738
Wspierając ideę zastępczego rodzicielstwa,  nasze  placówki  oświatowe  przystąpiły do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Aniołkowe Granie. W tym roku zbiórka darów jest organizowana na rzecz podopiecznych Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny Przystań i Ostoja w Pszczynie oraz Domu Dziecka w Czechowicach-Dziedzicach . W tym roku w akcję włączyły się trzy szkoły  z terenu naszej gminy: ZSP Bestwina,ZSP Bestwinka  oraz ZSP Kaniów.

Wierzymy, że ponownie w czynie popłynie kolęda dobrych ludzi woli, a Ci, którym ta najpiękniejsza miłość rodzicielska nie jest dana, poczują moc ludzkiej empatii i troski.

Zapraszamy na koncert podsumowujący projekt, w którym zaprezentują się soliści i zespoły z wymienionych szkół. Szczegóły na plakacie.

Link do projektu: https://aniolkowegranie.pl/

Z wyrazami szacunku i wdzięczności, koordynator projektu w Bestwinie
Magdalena Wodniak- Foksińska

25. 01. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2924
Wójt Gminy Bestwina zaprasza zainteresowane pary małżeńskie, zamieszkałe na terenie naszej gminy, które w bieżącym roku obchodzą Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego do złożenia wniosku/zgody w Urzędzie Stanu Cywilnego w terminie do 22 stycznia 2025 r. Złożenie wniosku umożliwi wystąpienie za pośrednictwem Wojewody do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
25. 01. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2751
Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. z emeryturą własną). Prawo do tzw. renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. Aby sprawdzić, czy spełniamy warunki, już dziś możemy wypełnić specjalną ankietę opublikowaną na stronie internetowej ZUS (zus.pl).

Od 1 stycznia 2025 r. osoby uprawnione mogą składać wnioski o tzw. rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. Dlatego na złożenie wniosku uprawnione osoby będą miały 6 miesięcy.

Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Obecnie mogą  pobierać tylko jedno z tych świadczeń, wyższe lub wybrane. Już niebawem to się zmieni. Od nowego roku będą mogli wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Przy czym od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc. Taki wybór będą miały również  osoby, które mają prawo do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy renty szkoleniowej.

Komu ZUS wypłaci świadczenie w zbiegu?

Czytaj więcej
25. 01. 07
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2600
Ciekawie prezentują się dane dotyczące liczby mieszkańców w naszych sołectwach w zakończonym 2024 roku. Ogółem w gminie w stosunku do 2023 roku przybyło tylko 3 mieszkańców, a bywało, że taki wzrost wynosił 288 mieszkańców (2016/2015).
W sołectwie Bestwina ubyło 15 mieszkańców (5014/4999). Urodziło się 36 dzieci, zmarło 46 osób.
W Bestwince przybyło aż 45 mieszkańców i liczy ona obecnie 1752 osób. Urodziło się 26 dzieci, zmarło 15, co znaczy, że Bestwinkę, jako miejsce swojego zamieszkania wybrały 34 osoby spoza tego sołectwa.
Janowice (1878 osób na koniec 2024) po raz trzeci z rzędu zanotowały spadek mieszkańców, tym razem o 4 osoby. Jest to zaskakujące (mimo ujemnego przyrostu naturalnego), bo sołectwo to bardzo długi czas było wybierane przez osoby z zewnątrz jako miejsce zamieszkania, nazywane nawet było sypialnią Bielska-Białej. Urodziło się 12 dzieci, zmarło 19 osób.
Kaniów liczył na 31 grudnia 3559 mieszkańców. I tutaj również nastąpił ujemny przyrost naturalny: urodziło się 25, zmarło 38 i ogółem ubyło aż 23 mieszkańców. To również zaskakujące, bo w Kaniowie ciągle przybywało ludności, a w 2023 roku w stosunku do 2022 przybyły aż 52 osoby.
Oto zestawienie:
Czytaj więcej
25. 01. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2896
Styczeń to pierwsza okazja do zyskania dłuższego odpoczynku. Nowy Rok (1 stycznia), przypada bowiem w środę. Dniem wolnym od pracy jest także 6 stycznia, który przypada w poniedziałek, więc wystarczy wykorzystać dwa dni z puli urlopu wypoczynkowego, aby mieć 6 dni wolnego od pracy.
Okres wielkanocny to kolejna możliwość na skorzystanie z dłuższego wolnego. Wykorzystując tylko cztery dni urlopu, na tydzień po Wielkanocy można cieszyć się z 9 dni wolnego.
Majówka to okres, w którym, jeśli weźmiemy 4 dni urlopu (28-30 kwietnia oraz 2 maja 2024 r), będzie można zyskać aż 9 dni wolnego. Gdy nie mamy możliwości, aby wykorzystać aż 4 dni urlopu wówczas 1 dzień (2 maja) sprawi, że można wypoczywać aż 4 dni.
Boże Ciało zawsze wypada w czwartek, tym samym daje to kolejną możliwość do skorzystania z dłuższego wypoczynku. Wystarczy wykorzystać 4 dniu urlopu (16-18 czerwca oraz 20 czerwca 2025 r.), a urlop będzie trwał 9 dni.
Na kolejną możliwość dłuższego wolnego trzeba czekać aż do sierpnia, będziemy mieć tu sytuację podobną do Bożego Ciała. Urlop warto wziąć od 11 do 14 sierpnia i zyskać aż 9 dni wolnego.
Czytaj więcej
24. 12. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2661
W niedzielne popołudnie, 29 grudnia, w kościele parafialnym w Kaniowie odbył się niezwykły koncert charytatywny w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Wydarzenie to miało na celu wsparcie Przemysława, młodego mieszkańca Kaniowa, męża, ojca dwójki chłopców, strażaka, członka Orkiestry, który zmaga się z chorobą nowotworową.
Świąteczno-noworoczny koncert zgromadził licznych mieszkańców gminy i okolic, którzy chcieli wspólnie cieszyć się muzyką i jednocześnie pomóc w szczytnym celu. Atmosfera w kościele była wyjątkowa – pełna ciepła, wzruszeń i wspólnoty. Zdjęcia TUTAJ
Orkiestra, pod batutą pani kapelmistrz Urszuli Szkucik-Jagiełka, zaprezentowała szeroki repertuar, w którym znalazły się zarówno klasyczne kolędy, jak i popularne utwory świąteczne w nowych, świeżych aranżacjach oraz muzyka filmowa, między innymi nagrodzona z musicalu „West Side Story”. Orkiestra pokazała, że nie tylko potrafi grać, ale również śpiewać. Oklaskiwano nie tylko występy solistów, ale również chóralny śpiew całego zespołu, którego nie powstydziłby się żaden profesjonalny chór.
Czytaj więcej
24. 12. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2266
- Koncert odbędzie się w atmosferze świątecznej radości i noworocznej nadziei. Będą Państwo mogli wysłuchać prezentacji przepięknych kolęd i pastorałek w aranżacjach na orkiestrę dętą z towarzyszeniem naszych wspaniałych wokalistów, które wprowadzą wszystkich w magiczny nastrój tych wyjątkowych dni - zapowiadają organizatorzy.
Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na wsparcie Przemka Szczepaniaka, który od 2021 roku walczy z chorobą nowotworową. W ostatnich 2 miesiącach nastąpił nawrót choroby.
- Przemek jest młodym mężem i ojcem dwóch synów, naszym kolegą, który kilka lat temu zasilał nasze szeregi i dzielił się muzyką, grając na sakshornie tenorowym. Jest czynnym członkiem OSP Kaniów, który, jeśli tylko zdrowie pozwalało, niósł pomoc i wsparcie dla wszystkich mieszkańców Kaniowa i okolicznych miejscowości. Teraz czas, abyśmy my wszyscy pomogli Przemkowi, który obecnie przebywa w szpitalu i jest poddawany radioterapi - zaznacza Michał Senecki, prezes Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie.
- Dołącz do nas, aby wspólnie świętować ten magiczny czas i jednocześnie pomóc w trudnej walce o zdrowie i życie Przemka. Twoja obecność i wsparcie mają ogromne znaczenie! Serdecznie zapraszamy do spędzenia niezapomnianych chwil w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, słuchając pięknej muzyki, która niesie radość i nadzieję - zachęca prezes Senecki.
 
 
 
24. 12. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2461
27122024 BJ27122024 KB
24. 12. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2232
Ostatnie miesiące są bardzo burzliwe w Kaniowie i nic nie zapowiada, że coś ma się w tej materii zmienić. W Przełomie trener zrezygnował z posady.
Na ostatnim miejscu w bielskiej A-klasie zakończył jesień zespół z Kaniowa, choć wizja utrzymania wciąż jest realna. W październiku br. doszło do zmiany na ławce trenerskiej. Zbigniewa Wierzgonia, który złożył rezygnację, zastąpił Sebastian Komraus. Szkoleniowiec ukończył kurs UEFA B, prowadził wcześniej m.in. drużynę z Pierśćca oraz Międzyrzecza. Jest także asystentem trenera w Czechowicach-Dziedzicach.
- Trener Komraus prowadzi dzieciaków w naszym klubie. Jeździł na nasze mecze, obserwował je. Zaproponowaliśmy mu tę funkcję i ją przyjął. Po pierwszym treningu mogę powiedzieć, że jest taki pozytywny wstrząs w zespole. Nowy trener ma dużą charyzmę - mówił prezes Przełomu Grzegorz Wieczorek.
Pod wodzą Komrausa Przełom zaliczył pewien progres. Widać to było m.in. w spotkaniu z Wilamowiczanką, w którym kaniowianie odnieśli niespodziewanie wygraną. To jednak nie doczeka swej kontynuacji. Jak dowiedział się nasz portal, trener złożył rezygnację na ręce zarządu klubu...