Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

25. 01. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1950
25. 01. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3232
W czerwcu zeszłego roku do Urzędu Gminy w Bestwinie wpłynęły informacje o możliwych nieprawidłowościach w żłobku w Kaniowie. Sprawę zgłosiła opiekunka, informując policję o rzekomym niewłaściwym traktowaniu dzieci.
Pierwsze sygnały i reakcja władz
Pierwsze sygnały o problemach pojawiły się 1 czerwca, kiedy pracownica żłobka powiadomiła o sytuacji zarówno policję, jak i lokalnych radnych. W tym samym dniu zorganizowano spotkanie w strażnicy w Kaniowie, w którym uczestniczyli rodzice dzieci, radni oraz przedstawiciele gminy.
- Podjęliśmy decyzję o odsunięciu od obowiązków zarówno pani dyrektor, jak i trzech opiekunek, w tym osoby zgłaszającej te nieprawidłowości - wyjaśnia wójt gminy Bestwina Grzegorz Boboń.
Kosztowne zmiany i monitoring
Czytaj więcej
25. 01. 23
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2648
Runda wiosenna sezonu 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami. Po zimowej przerwie kluby wracają do treningowego i sparingowego reżimu. Sportowe portale interesują się sytuacją w poszczególnych klubach. https://beskidzkapilka.pl zamieściła na swoich łamach wywiad z trenerem KS Bestwinka, Marcinem Sztorcem:
Sezon 2023/24 dla drużyny KS Bestwinka zakończył się kompletem zwycięstw oraz awansem do Bielskiej A-klasy. Obecny sezon dla podopiecznych Marcina Sztorca jest także udany. Bestwinka zajmuje drugą pozycję w tabeli ligowej, a do lidera z Ligoty traci zaledwie jeden punkt.
Jak trener ocenia rundę jesienną w wykonaniu drużyny?
Do sezonu przystąpiliśmy jako beniaminek i druga lokata na koniec pierwszej rundy jest dużym plusem. Na tak dobre miejsce składa się praca, którą wykonali zawodnicy. Nie zapominam jednak, że do pracy mamy zapewnione bardzo dobre warunki, za co podziękowania należą się Pani gospodarz obiektu, zarządowi, działaczom i kibicom, którzy niezmiennie w nas wierzą. Dosyć szybko udało nam się przestawić na to, że będą mecze, w których niekoniecznie musimy prowadzić grę, aby punktować. W poprzednim sezonie, nie licząc potyczek z drużyną z Wilamowic, byliśmy skazani na atak pozycyjny. Na wiosnę musimy zadbać o to, by grać dwie równe połowy. Często zdarzało nam się, że mieliśmy w tym aspekcie problemy. Jeśli zagraliśmy dobrze pierwszą połowę, to brakowało w drugiej ,,kultury '' i kontrolowania gry. Były też mecze, gdzie pierwsze 45 minut zwyczajnie ,,przespaliśmy''.
W obecnych rozgrywkach pomimo roli beniaminka idzie Wam bardzo dobrze. Czy czujecie presję związaną z walką o awans?
Czytaj więcej
25. 01. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2056
Powietrze 2201Powietrze 2201 2
25. 01. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1941
25. 01. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2142
NA3A4782NA3A4786NA3A4787NA3A4804NA3A4792NA3A4809129 członków i kilkunastu gości, w tym radny powiatowy, Artur Beniowski, wójt, Grzegorz Boboń, zastępca wójta, Mariusz Szlosarczyk, sołtys sołectwa Kaniów, Marek Pękala oraz chętni do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” wypełnili w niedzielę, 19 stycznia salę OSP w Kaniowie, aby podsumować rok 2024 i zakreślić plany na ten bieżący. Takiej frekwencji mogą pozazdrościć wszyscy sołtysi zwołujący zebrania wiejskie, na których bywa po 30 osób, a przecież każde sołectwo jest przecież kilku, a nawet dwunastokrotnie w przypadku Bestwiny, liczniejsze od Stowarzyszenia. Tak liczny udział świadczy o tym, jak bardzo działalność tej organizacja jest ważna dla wszystkich jej członków i jak bardzo się z nią utożsamiają.
Zebranie otworzył prezes, Roman Sas. Po powitaniu wszystkich przybyłych poprosił o chwilę ciszy dla uczczenia pamięci zmarłych w 2024 roku członków Stowarzyszenia: Tadeusza Bodzka, Zbigniewa Golę, Zdzisława Gajdę, Józefa Talagę, Grzegorza Grenia i Tomasza Miśka.
Czytaj więcej
25. 01. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2087
I MejzaSerdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury obyczajowej i eleganckich kryminałów na styczniowe spotkanie z Iwoną Mejzą. Odbędzie się ono 30 stycznia o godzinie 17.00 w czytelni naszej biblioteki
Wstęp wolny!
Iwona Mejza przyszła na świat 25 marca 1965 roku. Będąc nastolatką, pokochała książki Joanny Chmielewskiej i Edmunda Niziurskiego. Jej miłość do kryminałów nie zna zresztą granic. Kolekcjonuje literaturę kryminalną z całego świata. Związana jest z Klubem Miłośników Powieści Milicyjnej Mord. Kiedy nie pisze, Iwona Mejza poświęca się innym swoim pasjom: fotografii i zajmowaniu się ogrodem.
Na co dzień związana jest z Oświęcimiem. To jej rodzinne miasto, w którym zresztą osadziła akcję kilku swoich powieści. To między innymi kryminały z komisarzem Sławomirem Ożegalskim w roli głównej.
Iwona Mejza jest współautorką książki "Oświęcim Praga: Czas miłości i nadziei". Angażuje się w różnorakie projekty propagujące lokalną historię. Napisała scenariusz literackiej gry miejskiej "Kryminalne zagadki Oświęcimia - Tajemnica Hotelu Herz".
Warto też wspomnieć o powieściach obyczajowych Iwony Mejzy. Należą do nich książki z cyklu "Miasteczko Anielin" ukazujące się nakładem wydawnictwa Dragon.
Powyższy opis pochodzi ze strony: https://www.taniaksiazka.pl/autor/iwona-mejza...
25. 01. 15
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5510
Znamy kalendarz imprez plenerowych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w gminie Bestwina w 2025 roku:

14 czerwca - Święto Gminy Bestwina (Bestwina)

28 czerwca - Janowickie Sianokosy (Janowice)

23 sierpnia - Święto Karpia Polskiego (Kaniów)

7 września - Dożynki Gminne (Kaniów)

25. 01. 13
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2080
MieszkoMKS 4Wczoraj młodzi siatkarze rywalizowali na śląskich arenach w rozgrywkach Śląskiego Związku Piłki Siatkowej w kategorii singli oraz czwórek siatkarskich. Bardzo dobrze spisał się w nich mieszkaniec Kaniowa, Mieszko Zając występujący w barwach MKS Czechowice-Dziedzice zwyciężając w 7 meczach i tylko raz doznając goryczy porażki z Akademią Talentów Jastrzębski Węgiel i zajął II miejsce.
Równolegle do rozgrywanego w Jastrzębiu turnieju singli toczyły się pojedynki czwórek w Rybniku. Czechowicka drużyna w składzie z mieszkańcami naszej gminy: Miłoszem Zającem z Kaniowa i Leonem Gbylem z Bestwinki oraz Adamem Procnerem, Jakubem Cisowskim i Antonim Pawlikiem, mimo iż przegrała wszystkie swoje mecze, to zawodnikom trudno odmówić woli walki o każdą piłkę i starań do samego końca o odrobienie straty i zwycięstwo. Następnym razem na pewno będzie lepiej.
25. 01. 09
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 3212
Lucyna Romaska AFRPKaniwKaniw 1Kaniw 2Kaniw 3Kaniw 4Kaniw 5
 
 
 
 
 
 
Od początku istnienia www.gminabestwina.info staram się zamieszczać infromacje o sukcesach, pasjach, osiągnięciach mieszkańców naszej gminy. Dzisiaj na moją prośbę przedstawi się Państwu mieszkanka Kaniowa, Lucyna Romańska, artysta fotografik, członek rzeczywisty Fotoklubu RP, prezes Stowarzyszenia Fotograficznego „Przeciw Nicości” im. Mieczysława Wielomskiego z siedzibą w Goczałkowicach-Zdroju (https://przeciwnicosci.pl). Zapraszam do lektury i pójścia w ślady pani Lucyny. Za ilustrację służą tutaj zdjęcia wykonane w Kaniowie. Pod artykułem zdjęcia  innych miejsc w Polsce:
Zostałam poproszona o napisanie kilku słów na temat mojej działalności fotograficznej.
To dla mnie zarówno zaszczyt jak i przyjemność, aczkolwiek mam świadomość, że w dwudziestym pierwszym wieku na nikim nie robi większego wrażenia to hobby, niegdyś zaliczane do elitarnych. Wynika to z prostego faktu, że obecnie każdy, kto posiada telefon komórkowy robi zdjęcia, umieszcza je w mediach społecznościowych a liczbę „lajków” i „serduszek” uważa za miarę wybitności swojego „dzieła”. Istnieją jednak fotografie i Fotografie, zwykli „pstrykacze” i fotograficy. Widzę oczywiście korzyści i sens tak zwanego „pstrykania”, od którego zaczynają także wybitni artyści, a poza tym możemy być najlepszymi kronikarzami naszych rodzin i większych wspólnot, w których przyszło nam żyć i pracować. Jeśli jednak chcemy rozwijać nasze zainteresowania, robić coraz lepsze zdjęcia i rozróżniać to co bardzo dobre, przeciętne, a co mierne, to po prostu trzeba się uczyć i konfrontować swoje prace z innymi. W grę wchodzi czytanie, oglądanie fotografii, ale nic nie zastąpi spotkania z nauczycielem a najlepiej, jeśli jest to mistrz. W moim przypadku tak się stało; splotem wielu fortunnych zdarzeń poznałam Mieczysława Wielomskiego (1948 – 2018), nieżyjącego artystę fotografika, który okazał się być znakomitym nauczycielem i przewodnikiem po meandrach fotografii artystycznej. Oprócz tego, że zawsze był gotowy dzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą, od dziesięcioleci angażował się w organizację grup fotograficznych i szeroko pojętą działalność kulturalną.
Czytaj więcej