Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Powiat bielski z bestwińskim akcentem na Dniach Kultury Polskiej w Żylinie

22. 07. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1031
Chałka z konfiturą czereśniową z lawendą!, kołacz ze śliwkami, kołacz z serem i makiem oraz... chłodnik cieszyły się największą popularnością wśród Słowaków na Dniach Kultury Polskiej w Żylinie. Stoisko pań z Koła Gospodyń Wiejskich Bestwinianki z Bestwiny to część prezentacji powiatu bielskiego.
Specjałów prosto z Bestwiny próbowali m.in. Stanisław Kargul, konsul RP na Słowacji, Peter Fiabane, prezydent Żyliny oraz Grzegorz Gawęda, radny powiatu bielskiego. Nasi południowi sąsiedzi mieli okazję posłuchać także folkloru prosto z Beskidów - na scenie wystąpiła kapela góralska ze Szczyrku.Na stoisku powiatu bielskiego było mnóstwo przewodników turystycznych i folderów.
– Turystów ze Słowacji i Czech coraz częściej można spotkać w Beskidach. Myślę, że przyciąga ich nasz folklor i kuchnia regionalna. Niby mamy podobną kulturę, ale u nas w Beskidach to dziedzictwo kulturowe jest mocno kultywowane, przekazywane z pokolenia na pokolenia – mówi Magdalena Więzik, naczelnik wydziału promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.
Powiat bielski po raz pierwszy wziął udział w wydarzeniu, które odbywało się przy XIII-wiecznym zamku w Żylinie. – Jesteśmy tu w ramach międzynarodowego projektu „Kulinarne smaki Beskidów”, który realizujemy razem z Towarzystwem Społecznym Polonus z Żyliny – mówi Magdalena Więzik. Dni Kultury Polskiej odbyły się po raz 5. Gospodarze co roku zapraszają inne regiony i samorządy z Polski.
Mikroprojekt "Kulinarne smaki Beskidów" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020
oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.
Do góry