Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Zaloguj do serwisu

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bestwinie

Oficjalna strona Urzedu Gminy

Gmina Bestwina w liczbach

Monitoring powietrza

Mapa gminy Bestwina

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom,Młodzieży i Rodzinom ”Z SERCEM NA DŁONI” z siedzibą w Kaniowie

Skład zaprasza

EBART schody
http://www.gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/675-otwarcie-bptl-w-kaniowie.html

Licznik Odwiedzin

77296105
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ten miesiąc
Wszystkie dni
9089
40193
49282
1165660
77296105

Magazyn Gminny
http://www.gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/675-otwarcie-bptl-w-kaniowie.html
Portal czecho.pl
Portal beskidzka24.pl
http://www.gminabestwina.info/25-aktualnosci/aktualnosci/675-otwarcie-bptl-w-kaniowie.html

Gościmy

Odwiedza nas 665 gości oraz 0 użytkowników.

Otwarcie BPTL w Kaniowie

08. 09. 13
Wpis dodał: Andrzej Wojtyła
Odsłony: 4624

Image11 września w Kaniowie odbyło się długooczekiwane uroczyste otwarcie Bielskiego  Parku Techniki Lotniczej. Na tą niezwykła uroczystość przybyli m.in.: Tadeusz Jaruziewicz – Sekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury, Bronisława Kowalak – Dyrektor Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki, Posłowie na Sejm: Mirosława Nykiel, Jacek Falfus, Stanisław Pięta, Senatorowie RP: Rafał Muchacki, Sławomir Kowalski, Wicewojewoda Śląski Adam Matusiewicz, Starosta Bielski Andrzej Płonka, Wicestarosta Mirosław Szemla, Radni Powiatowi z Romanem Migdałem na czele, Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, oraz Wójt wraz z radnymi gminy Bestwina.
Podczas uroczystego otwarcia prezes BPTL Dariusz Piecuch przypomniał historię realizacji tej inwestycji oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę BPTL.

Image„W dniu 12 czerwca 2006 r. w Bielsku-Białej zawarte zostało Porozumienie w sprawie utworzenia i rozpoczęcia działalności Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego (PTPL) pomiędzy: Bielskim Parkiem Techniki Lotniczej w Bielsku Białej Sp. z o.o. (BPTL), Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw S.A. w Katowicach (GAPP), Powiatem Bielskim, Gminą Czechowice-Dziedzice, Gminą Bestwina, AIR Bussines Sp. z o.o. w Goleszowie, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej (ATH) oraz Stowarzyszeniem Firm Lotniczych w Bielsku Białej.
Projekt  „Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego – innowacja, kooperacja, rozwój” został zrealizowany w ramach SPO-WKP Działanie 1.3 – tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm. Umowę o dofinansowanie projektu podpisano z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie w dniu 30 października 2006 r. a już 30 czerwca 2008 nastąpiło zakończenie realizacji projektu.
ImageW ramach projektu powstały m.in.: droga startowa o nawierzchni utwardzonej, długości 700 m i szer. 24 m, pas drogi startowej zadarnione o łącznej powierzchni 31 600 m2, droga kołowania, hale produkcyjne i hangary o łącznej powierzchni 10 243,2 m2, budynek kontroli lotów, punkt dystrybucji paliwa, drogi i place manewrowe wokół hal, parkingi dla samochodów osobowych i ciężarowych, zatoka parkingowa dla samochodów oraz tereny zielone.
Nowo wybudowany Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego oferuje: wynajem powierzchni produkcyjno – hangarowych tj. cztery hale ocieplone w systemie Borga Hale o powierzchni użytkowej 2500 m2 każda z pomieszczeniem socjalnym o powierzchni 70 m2, wynajem powierzchni biurowych o różnej wielkości (ok. 146 m2) usytuowanych na I piętrze Budynku Kontroli Lotów, możliwość operacji startów i lądowań z pasa startowego o długości 700 m o nawierzchni asfaltowej, korzystanie z sali konferencyjnej na 15 miejsc w pełni wyposażonej w osprzęt komputerowy oraz możliwości tankowania statków powietrznych w paliwo typu JET A 1 i AVGAS.
ImagePark Technologiczny Przemysłu Lotniczego w Kaniowie jest doskonale położony i skomunikowany – znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej nr 1 łączącej południe Polski z Wybrzeżem oraz autostrady A4 łączącej zachodnią i wschodnią część Polski. Zapleczem Parku jest aglomeracja Śląska wraz z swoim potencjałem przemysłowym i naukowym. Nie można pominąć, iż w regionie Podbeskidzia istnieją bogate tradycje lotnicze, w rejonie Bielska-Białej funkcjonuje kilkanaście firm lotniczych, które w swoim dorobku posiadają nowatorskie, innowacyjne rozwiązania wykorzystane w produkcji szybowców i małych samolotów (ultralekkich samolotów) co z pewnością przyczyni się do sukcesu owej inwestycji.” – zaczerpnięte z materiałów promocyjnych BPTL
Po serii wystąpień przyszedł czas na poświęcenie obiektu, którego dokonał proboszcz Parafii Niepokalanego Serca NMP z Kaniowa ks. Jan Mamcarz. Przecięcia wstęgi dokonali natomiast: Dariusz Piecuch, Andrzej Płonka, Stefan Wodniak, Bronisława Kowalak oraz Jan Mroziewicz.  Na zakończenie przyszedł czas na zwiedzanie obiektu, podziwiane samolotów oraz ich podniebnych akrobacji.

Do góry