Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

I Ty możesz wypowiedzieć się na temat zasadności zmieniania czasu na letni i zimowy

18. 07. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 1875
Komisja Europejska urządziła internetowe głosowanie nad zmienianiem czasu.
Do 16 sierpnia 2018 roku każdy obywatel UE może zagłosować w sondzie na temat zasadności zmieniania czasu na letni i zimowy – Komisja Europejska bada w ten sposób, czy nie zrezygnować z tego zwyczaju.
Idea stojąca za zmianą czasu zdążyła się już troche zestarzeć. Pomysł przestawiania zegarka, żeby zyskać dodatkową godzinę światła rano lub wieczorem pochodzi jeszcze z czasów, gdy do oświetlania pomieszczeń używało się świec. Poleganie na świetle słonecznym było zdecydowanie tańsze i bezpieczniejsze – świece stanowiły jeden z głównych powodów wybuchania pożarów.
Wraz z postępem technologicznym i powszechną elektryfikacją ten argument przeszedł jednak do lamusa – co nie oznacza, że zmiana czasu nie przynosi nam korzyści.
Z raportu opublikowanego przez The Review of Economics and Statistics wynika na przykład, że dzięki dodatkowej godzinie światła przestępczość spada na wiosnę o 7% - w tym o 27% w czasie godziny dodatkowego dostępu do światła słonecznego. Dłuższe letnie dni mają zaś pozwalać na większą aktywność, co ma przekładać się na lepszy stan zdrowia.
Z drugiej strony, zmiana czasu wpływa obecnie na zwiększenie zużycia energii elektrycznej, a potencjalnie pozytywne efekty dłuższych letnich dni są negowane podczas zmiany w odwrotnym kierunku – statystyki pokazują, że zwiększa się wtedy liczba samobójstw oraz wzrasta ryzyko zawału serca.
Komisja Europejska zastanawia się więc nad zniesieniem zmiany czasy – zanim jednak to zrobi, chce poznać opinię Europejczyków.
Ankieta została przygotowana w każdym z unijnych języków i sądząc po tym, że serwer jest zazwyczaj niedostępny – wzięcie w niej udziału cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Kliknij TUTAJ i wyraź swoją opinię.
Podobne głosowanie zostało przeprowadzone w 2014 roku – wtedy większość osób oddających swój głos opowiedziała się za utrzymaniem zmieniania czasu.
Do góry