Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Jedyny taki w powiecie.

15. 06. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8085

Z udziałem starosty bielskiego Andrzeja Płonki, wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego, księdza proboszcza Janusza Tomaszka odbyły się w sobotę, 20 czerwca, br. obchody Srebrnego Jubileuszu Klubu Kibica LKS Przełom Kaniów. Uczestniczyli w uroczystościach także: Czesław Pszczółka - Biuro Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Rekreacji, Grzegorz Owczarz - Komendant Gminny OSP, Prezes OSP Kaniów, radny Rady Gminy Bestwina, sołtys Marek Pękala, prezes LKS Kaniów – Grzegorz Wieczorek, Wacław Waliczek – prezes Kombestu i prezes LKS Bestwina, Leszek Kosmaty – prezes Bud-Toru, a także władze Śląskiego Związku PN i Beskidzkiego Okręgowego Związku PN: Czesław BISKUP – wiceprezes Śląskiego Związku PN, Prezes Zarządu BOZPN, Roman KUBIENIEC - wiceprezes Zarządu BOZPN – jednocześnie prezes Zarządu Podokręgu Bielsko, Eugeniusz KULIK - wiceprezes Zarządu Podokręgu Bielsko, Władysław Drożdżal - przewodniczący Komisji Odznaczeń Śląskiego Związku Piłki Nożnej, Kazimierz Nowak – wiceprzewodniczący i Andrzej Czyż – członek Zarządu. Zdjęcia z Jubileuszu oraz meczu LKS Kaniów – Groń Bujaków znajdują się TUTAJ.

Zebranych w Pawilonie Sportowym gości oraz członków Klubu Kibica powitał kierownik Antoni Wojsław, po czym nastąpiło przypomnienie historii jego powstania i wyrywkowe przedstawienie najważniejszych dokonań:
Ludowy Klub Sportowy Przełom Kaniów istnieje od 1949 roku, a więc 66 lat. 41 lat później powołany został Klub w Klubie, czyli Klub Kibica .
To jedyny w naszym powiecie tego rodzaju klub działający tak długo. Dzisiaj zebraliśmy się tutaj, aby obchodzić 25 rocznicę jego powstania, a wszystko zaczęło się w lipcu 1990 roku, kiedy to w kuźni u Antoniego Olka spotkali się emerytowani górnicy z kopalni Silesia, a przede wszystkim wierni kibice piłki nożnej i naszego LKS Przełom Kaniów: Kazimierz Polak, Władysław Janeczko i Karol Ryszka. Jak wspominał dla Kroniki Beskidzkiej Pan Karol – „To właśnie tam narodził się pomysł, aby powołać do życia Klub Kibica. Chcieliśmy pomóc naszemu LKS-owi i jego sekcji piłkarskiej.”
Jest takie powiedzenie: od pomysłu do przemysłu. Miało ono zastosowanie i w tym wypadku, bardzo szybko, bowiem doszło do pierwszego spotkania organizacyjnego, w którym uczestniczyły już 24 osoby.
Wybrano na nim trzy osobową radę, na czele której stanął Kazimierz Polak, sekretarzem został Stanisław Stwora, a skarbnikiem Karol Ryszka. Wszyscy zebrani zgodnie postanowili, że ich celem będzie wspieranie Klubu Sportowego „Przełom” poprzez wykonywanie różnych prac społecznych, a także pomoc finansową.
Po świętej pamięci Kazimierzu Polaku stery władzy przejął Karol Ryszka, później Władysław Janeczko, następnie Adam Prochot i Antoni Olek – junior, a obecnie szefem Klubu Kibica jest Antoni Wojsław.
Nie sposób wymienić wszystkie prace, jakie członkowie Klubu Kibica wykonali na rzecz LKS Przełom. Oto tylko kilka takich ważniejszych, związanych albo z kolejnymi rocznicami albo z ważniejszymi wydarzeniami w Klubie. I tak, dla uczczenia zdobycia mistrzostwa klasy „B” i wejścia do klasy „A”, członkowie Klubu Kibica wybudowali trybunę krytą na około 100 osób. W późniejszym okresie w pobliżu trybuny postawiono toaletę z bieżącą wodą
i odpływem ścieków.
Dla uczczenia jubileuszu 50-lecia Klubu Sportowego „Przełom” Kaniów wybudowano spikerkę komentatorską, w której, w dolnej części znajduje się pomieszczenie dla sędziów, natomiast górną część zachowano dla członków Klubu Kibica, gdzie mogą spotkać się
w kameralnym gronie i powspominać stare dzieje, a w czasie meczów, czy też imprez sportowych udostępniana jest dla spikera.
Z okazji 15 - lecia Klubu Kibica jego członkowie zakupili bramkę aluminiową o wymiarach 5 m x 2 m za kwotę 2050 zł.
Dużym wyzwaniem były prace związane z odwodnieniem płyty boiska i budową piłko chwytów.
Dzięki społecznej pracy członków Klubu Kibica cały czas zmieniało i zmienia się otoczenie wokół pawilonu sportowego i boisk. W czasie meczów członkowie Klubu prowadzą sprzedaż biletów i odpowiadają za porządek na trybunach.
Szacuje się, że wartość wykonanych prac na rzecz Klubu przekracza znacznie 100 tysięcy złotych.
Ta praca została dostrzeżona i doceniona zarówno przez piłkarskie władze związkowe, jak również przez władze samorządowe.
Z okazji dziesięciolecia Klub Kibica został odznaczony pucharem przez Starostę Bielskiego Jacka Falfusa, a także odznaczył trzech jego członków: Karola Ryszkę, Franciszka Radzika, Mariana Antosa. Oprócz tego ówczesny wójt gminy Bestwina Anatol Faruga wręczył list gratulacyjny z podziękowaniem za wykonane prace na rzecz sportu w gminie Bestwina.
Z okazji kolejnego Jubileuszu Starosta Bielski Andrzej Płonka uhonorował Klub Kibica następnym pucharem w ramach podziękowania za włożoną pracę na rzecz sportu, Karol Ryszka i Marian Antos zostali odznaczeni złotymi odznakami PZPN, a Edward Jonkisz, Antoni Olek, Franciszek Radzik i Antoni Wojsław otrzymali brązowe odznaki PZPN.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu w dniu 6 kwietnia 2004 r. odznaczyło trzech członków odznakami za zasługi dla sportu: srebrną odznakę otrzymał Karol Ryszka, brązowe odznaki otrzymali Czesław Tomala i Marian Antos.
Dzisiaj kolejny jubileusz i kolejna okazji do złożenia podziękowań i gratulacji członkom Klubu Kibica. Zanim to nastąpi, należy podkreślić jedno, a jest to głos wszystkich członków Klubu kibica: gdyby nie pan Karol Ryszka, to nie byłoby tego Klubu. To nie tylko sprawny organizator, oddany działacz, wierny kibic i sympatyk, ale przede wszystkim dobry duch tego Klubu. To w jego głowie i sercu rodziły się kolejne pomysły, to on potrafił zjednoczyć ludzi wokół kolejnych projektów i wydeptać, wyjeździć na swoim rowerze materiały i zdobyć środki finansowe u sponsorów. Wcześniej podano szacunkową wartość prac wykonanych przez Klub Kibica wynoszącą grubo powyżej 100 tysięcy. Gdyby rower Pana Karola miał licznik to pewnie już kilka razy musiałby się przekręcić od nowa, bo kiedyś produkowano tylko pięciocyfrowe liczniki.
Z kolei licznik Pana Karola 17 czerwca br., a więc w ubiegłą środę wskazał liczbę 86.
W imieniu członków Klubu Kibica, zawodników i kibiców LKS Przełom Kaniów składam Panu najserdeczniej życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Niech dobre samopoczucie i pogoda ducha nigdy Pana nie opuszczają, niech nie zabraknie także Panu ludzkiej życzliwości, bo zasłużył Pan sobie na nią nie tylko z racji działalności na rzecz Klubu, ale także na rzecz naszej lokalnej społeczności, jak również Parafii. Wierzę, że przez najbliższe 14 lat będziemy mogli życzyć Panu 100 lat, a potem to już dwieście, a więc 100 lat! Panie Karolu – tymi słowami prowadzący zakończył część wspomnieniową. Nie obyło się bez kwiatów i gromkiego odśpiewania „Sto lat, sto lat …!”.
Do życzeń dla Pana Karola, jak również gratulacji dla Klubu Kibica włączyli się: starosta Andrzej Płonka, wójt Artur Beniowski, prezes Grzegorz Wieczorek, Leszek Kosmaty, Grzegorz Owczarz, a także przedstawiciele władz piłkarskich. Wszyscy podkreślali ogromne znaczenie takich działań, jakie podejmuje Klub Kibica dla sportu i lokalnej społeczności, a także przypominali rolę, jaką pełnił i powinien pełnić sport w życiu człowieka, a zwłaszcza w kształtowaniu postaw naszych dzieci i młodzieży. Każdy z mówców podkreślał kapitalną rolę Pana Karola Ryszki w integracji mieszkańców Kaniowa wokół Klubu, a także sołectwa i parafii.
Podobnie, jak 5 lat temu, tak i w sobotę najbardziej aktywnym członkom Klubu Kibica wręczono pamiątkowe puchary, statuetki oraz odznaczenia. I tak:
Złotą Odznaką „Za Zasługi Dla Sportu” Ministerstwa Sportu uhonorowani zostali: Marian Antos i Czesław Tomala.
Brązową Odznaką Honorową Śl. ZPN odznaczono Piotra Grygierca i Marcina Ryszkę.
Srebrna Odznaka Honorowa Śl. ZPN: Józef Łuczkowski, Jerzy Tomaszczyk.
Złota Odznaka Honorowa Śl. ZPN: Władysław Gwiżdż, ksiądz Janusz Tomaszek, Grzegorz Wieczorek.
Brązowa Odznaka Honorowa PZPN: Tadeusz Bodzek, Marian Góra, Leszek Ochman.
Srebrna Odznaka Honorowa PZPN: Artur Beniowski, Grzegorz Boboń, Jan Fajfer.
Złota Odznaka Honorowa PZPN: Edward Jonkisz, Antoni Olek, Henryk Olek, Mieczysław Stwora, Antoni Wojsław.
Medale 90 - lecia Śl. ZPN: Marian Antos, Artur Beniowski, Grzegorz Ciućka, Franciszek Radzik, Wacław Waliczek, Antoni Wojsław.
Poczęstunek, toast, kolejne wspomnienia, a następnie kibicowanie zawodników LKS Przełom Kaniów w meczu z Groniem Bujaków zakończyło obchody Srebrnego Jubileuszu. Wieczorem, w ramach IV Święta Sportu odbył się festyn.

 

Do góry