Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Marek Pękala ponownie sołtysem

15. 02. 01
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5090

W niedzielę, 1 lutego, odbyło się w Kaniowie ostatnie z serii Wiejskich Zebrań Wyborczych w gminie Bestwina.
Przybyłych mieszkańców oraz gości przywitał wójt Artur Beniowski, a wśród nich wyróżnił sołtysa Marka Pękalę z członkami Rady Sołeckiej, radnych powiatowych: Jana Stanclika i Grzegorza Gawędę, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika wraz z radnymi: Grzegorzem Kołodziejczykiem, Grzegorzem Owczarzem, Romanem Pacygą i Łukaszem Furczykiem, prezesa LKS Kaniów Grzegorza Wieczorka, prezeskę KGW Helenę Sowa, prezesa Koła Emerytów i Rencistów Tadeusza Maroszka, kierownika Klubu Kibica LKS Kaniów Antoniego Wojsława, Panie dyrektor ZS-P w Kaniowie: Krystynę Bryksę i Katarzynę Hesek, prezesa Orkiestry Dętej Stanisława Hamerlaka oraz redaktora Magazynu Gminnego Sławomira Lewczaka.
Następnie przedstawił i poddał pod głosowanie porządek zebrania, który został przyjęty bez uwag. Realizując porządek zebrania zaproponował na przewodniczącego zebrania Jacka Jonkisza, co zebrani przyjęli jednogłośnie. Jacek Jonkisz podziękował za wybór i zaproponował na sekretarza zebrania Mirosława Kołodziejczyka. Kolejno do Komisji Uchwał i Wniosków wybrano Grzegorza Owczarza, Grzegorza Wieczorka i Grzegorza Kołodziejczyka, a do Komisji skrutacyjnej Piotra Grygierca, Kamila Kołodziejczyka i Łukasza Furczyka.

Sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej złożył sołtys Marek Pękala. Przypomniał, że rada Sołecka działała w 7 osobowym składzie, a od połowy 2013 roku w 6 osobowym z uwagi na rezygnację w jej pracach Edwarda Jonkisza. Rada Sołecka spotykała się średnio raz w miesiącu z przerwami w okresie wakacyjnym. Przypomniał rolę i zadania Rady Sołeckiej, a następnie najważniejsze problemy, z jakimi się borykała, tj.: dbałość o poprawę życia mieszkańców, o stan rowów melioracyjnych i przepustów, o utrzymanie dróg gruntowych, gminnych i powiatowych, występowała do PG SILESIA w/s odwodnienia terenów objętych działaniem Przedsiębiorstwa i usuwaniem szkód górniczych, zajmowała się oświetleniem dróg, remontem przedszkola, zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach i przejściach dla pieszych, opiniowała wnioski o udzielenie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz na przejazd samochodów o ponadnormatywnej ładowności. Sołtys uczestniczył w konferencjach oraz zjazdach sołtysów, monitował w sprawie utworzenia funduszu sołeckiego, współpracował ze Śląskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, występował do PKP w sprawie przejazdów kolejowych oraz przepustów pod torami, współpracował z Policją, Bielskim Parkiem Technologicznym Lotnictwa i Innowacji, Spółką Wodną Melioracyjną, Biblioteką, z organizacjami społecznymi i firmami z terenu Kaniowa, doprowadził do modernizacji Parku Wiejskiego, występował w sprawie Ośrodka zdrowia. Na zakończenie podziękował wszystkim za udzielone mu zaufanie i za współpracę.
Mirosław Kołodziejczyk uzupełnił, że w trakcie ostatniej kadencji do Urzędu Gminy złożono 89 wniosków, z czego zrealizowano ponad 50 %.
Przewodniczący zebrania, Jacek Jonkisz, przedstawił Regulamin wyborów, do którego nie wniesiono żadnych uwag i zaproponował zgłaszanie wniosków dotyczących liczby wybierany członków Rady Sołeckiej. Przypomniał, że kończąca kadencję Rada Sołecka liczyła 6 osób. Antoni Grygierzec zaproponował, aby przyjąć maksymalną liczbę przewidzianą Statutem, tj. 7 osób. Za propozycją 7 osób opowiedziało się 27 mieszkańców, a za 6 – osobowym składem 42 osoby.
Przystąpiono do zgłaszania kandydatów na urząd sołtysa. Łukasz Furczyk zaproponował, aby w dalszym ciągu tą funkcję pełnił Marek Pękala, na co ten wyraził zgodę. Grzegorz Wieczorek zgłosił Mirosława Kołodziejczyka. Mirosław Kołodziejczyk krytycznie odniósł się do sposobu sprawowania funkcji przez dotychczasowego sołtysa, również przez radnych z sołectwa Kaniów oraz mieszkającego w Kaniowie wójta, przedstawił swoją wizję pełnienia tej funkcji, ale jednocześnie nie wyraził zgody na kandydowanie.
Zgłoszono jeszcze kandydatury Jana Fajfra i Adama Mikołajczyka, ale nie wyrazili oni zgody.
Przewodniczący Jacek Jonkisz przypomniał zapis z Regulaminu, że w przypadku zgłoszenia jednego kandydata nie jest konieczne przeprowadzanie wyborów, o ile zebrani w głosowaniu tak zdecydują.  Poddał, więc pod głosowanie, aby nie przeprowadzać zgodnie z tymi zapisami wyborów. Za wnioskiem głosowało 58 osób, przeciw 9, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Wobec takiego wyboru mieszkańców złożył Markowi Pękali gratulacje i życzył sukcesów w pełnieniu funkcji sołtysa.
Marek Pękala podziękował za ponowny wybór i za zaufanie, jakim go obdarzono. Poinformował, że obecnie łatwiej będzie mu sprawować ten urząd, ponieważ nie jest już czynny zawodowo.
Jacek Jonkisz poprosił o przyjęcie uchwały w/s liczby członków rady Sołeckiej w liczbie 6 osób. Została ona przyjęta przy 3 głosach wstrzymujących się.
Kolejno poprosił o zgłaszanie kandydatów do Rady Sołeckiej.  Zgodę na kandydowanie wyrazili: Mirosław Kołodziejczyk, Ochman Urszula, Grzegorz Wieczorek, Józef Misiewicz, Adam Mikołajczyk, Eugeniusz Furczyk, Paweł Pasierbek, Antoni Wojsław.
Ogłoszono przerwę na przygotowanie kart do głosowania, a po ich przygotowaniu poinformowano, że uprawnionych do głosowania jest 71 osób i przystąpiono do głosowania. W trakcie liczenia głosów wójt Artur Beniowski poinformował o przebiegu zebrań i dokonanych wyborach w pozostałych sołectwach w gminie.
Paweł Pasierbek zapytał o odśnieżanie chodników. Wójt odpowiedział, że zwróci uwagę firmie odśnieżającej.
Pan Roman Kozak zapytał o aktualne informacje odnośnie drogi ekspresowej S1. Wójt odpowiedział, że nie podjęto jeszcze decyzji lokalizacyjnej, ale wszystko wskazuje na to, że trasa ta ominie Kaniów i Bestwinkę i z Miedźnej zostanie poprowadzona bezpośrednio do Dankowic.
Józef Łuczkowski upomniał się o naprawę wyrw w ul. Modrej oraz naprawę ścieżki za kładką na rzece Białej.
Wójt poinformował, że został rozstrzygnięty przetarg na naprawę rowów, a za parę dni zostanie rozstrzygnięty na naprawę dróg.
Antoni Grygierzec zapytał wójta, o jakie środki unijne będzie aplikować? Wójt odpowiedział, że przede wszystkim będą starania o środki na gospodarkę wodno – ściekową. Konieczna jest wymiana wodociągów w Kaniowie, dokończenie kanalizacji Kaniowa i południowej części Bestwiny oraz Janowic. Będzie czynił starania o środki na budowę kanału ulgi w okolicach cegielni w Bestwinie oraz naprawę dróg gminnych.
Antoni Grygierzec odpowiedział, że rozczarowała go ta odpowiedź, ponieważ sama wymiana rur wodociągowych nie poprawi jakości wody. Na ujęciu wody jakość znacznie się pogorszyła, rozbiór wody zwiększył się prawie o 100 %, a filtry są takie, jakie były.
Prezes Kombestu, Wacław Waliczek, poinformował, że zlecono opracowanie koncepcji rozbudowy i modernizacji gospodarki wodno – ściekowej. Ma się w niej znaleźć rozbudowa stacji uzdatniania wody oraz powiększenie ujęcia wody pitnej. Obok ujęcia są zbiorniki, które na ten cel można zaadoptować. Środki na ten cel można zdobyć z zewnątrz lub podnosząc cenę wody. Jest to kwestia decyzji organów gminy, czy będzie się czekać na środki unijne, czy wygospodaruje własne.
Jacek Jonkisz zapytał o zmiany w prawie budowlanym. Wójt odpowiedział, że są propozycje, aby do pewnej kubatury budowanych budynków wystarczyło tylko zgłoszenie do starostwa, ale i tak potrzebną do budowy domu dokumentację trzeba przygotować i uzyskać inne zezwolenia, ale na dzisiaj nie ma jeszcze stosownych aktów prawnych.
Przewodniczący Komisji skrutacyjnej, Łukasz Furczyk, przedstawił wyniki wyborów, i tak członkami Rady Sołeckiej w Kaniowie zostali wybrani: Eugeniusz Furczyk, Mirosław Kołodziejczyk, Adam Mikołajczyk, Paweł Pasierbek, Grzegorz Wieczorek i Antoni Wojsław.
Przewodniczący zebrania, Jacek Jonkisz, pogratulował wyboru nowym członkom Rady Sołeckiej i zakończył zebranie.

Do góry