Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Nowa wystawa Tomasza Jędrzejko

13. 11. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2444

Mieszkaniec Janowic, Tomasz Jędrzejko, prezentuje swoje najnowsze prace tym razem w Łodzi, w „6 Dzielnicy” przy ulicy Piotrowskiej 102. Wystawa prezentuje graficzne obiekty epitafijne, które powstały z myślą o bliskich osobach, które odeszły. Wystawa w Łodzi dedykowana jest pamięci jego przyjaciela -Jacka Pustelnika.

Tam gdzie świat rzeczywisty wydaje się nam za ciasny, próbujemy znaleźć przestrzeń, w której poczujemy się nieco mniej zniewoleni. To obszar naszej przestrzeni wewnętrznej, intuicyjnego poznania, ograniczonego jedynie ułomnością naszego postrzegania i odczuwania świata, niejednokrotnie naszego zaniedbania i lenistwa.
Tomek w swych poszukiwaniach twórczych posiadł rzadką zdolność wchodzenia w świat rozważań duchowych, robi to subtelnie z szacunkiem dla tajemnic, które napotyka na swojej drodze. Przy użyciu prostych środków, w swym doskonale opanowanym warsztacie (sitodruk) Tomek dochodzi do bardzo intensywnego działania przy jednoczesnym osobliwym pięknie prezentowanych prac. Na tej wystawie obraz „rodzi” obraz. Jeden obiekt zapowiada drugi, budując napięcie poprzez wykorzystanie linii, śladu ołówka czy pasteli bezpośrednio na ścianie, łącząc tym samym duchowy wymiar życia z jego chropowatością i przyziemnością.
Stojąc przy „obiektach optycznych” poddani jesteśmy iluzji przestrzennej powstałej poprzez działanie światła emanującego z prac. Jest to światło łagodne, wychodzące, oszczędne, światło przy którym nikt nie będzie czuł się sam.
Ta wystawa jest dla mnie „metafizyczną pauzą” w rozklekotanym życiu, jest bezgłośnym poszukiwaniem sensów, a przede wszystkim jest przestrzenią samopoznania i refleksji.
— Tomasz Tobolewski (kurator wystawy).

Tomasz Jędrzejko, malarz i grafik. W latach 2000–2005 studiował w ASP w Łodzi,którą ukończył z wyróżnieniem w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. Stanisława Łabęckiego, Pracowni Sitodruku prof. Andrzeja Smoczyńskiego oraz Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera. Od 2005 do 2008 r. był asystentem w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera w macierzystej uczelni. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 r. W 2011 r. uzyskał stopień naukowy doktora sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Obecnie jest nauczycielem akademickim w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.
Laureat kilku nagród i wyróżnień w polskich i międzynarodowych konkursach. Zdobył m.in.: Nagrodę Rektora ASP w Łodzi w XXI Konkursie im. Wł. Strzemińskiego (2004); dyplom I stopnia na I Międzynarodowej Wystawie Grafiki „ART-LINIA” (2008, Mińsk, Białoruś) oraz II Nagrodę w Zamkniętym Konkursie na Plakat promujący IX Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga (2011, Katowice).
Uczestnik najważniejszych wydarzeń artystycznych z zakresu grafiki artystycznej odbywających się w kraju m.in.: Salonu Plakatu Polskiego (2005, 2007, 2011, Muzeum Plakatu w Wilanowie), Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2006), Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2006, 2009), Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej w Krakowie (2006, 2009, 2012). Miał 14 wystaw indywidualnych m.in. w: Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi (2008), BWAw Bielsku-Białej (2010) oraz Galerii Pigasus w Berlinie (2012).
Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Do najważniejszych zaliczyć należy ekspozycje: w Instytucie Polskim w Lipsku (2004), wrocławskim BWA (6. Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych, 2005), Galerii Maneż (Sankt Petersburg, Rosja, 2006) oraz V Internationale Engraving Exhibition w Cremonie (Włochy, 2007), Guanlan International Print Biennale (Chiny, 2009), International Contemporary Engraving Biennia Exhi­bition w Ploiesti (Rumunia, 2009), II Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego (BWA Rzeszów, 2010). Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.
W swej twórczości koncentruje się na rozwijaniu zagadnień związanych z op-artem, minimal-artem i abstrakcją geometryczną.Do najbardziej cenionych przez kolekcjonerów prac i cykli graficznych należą: inspirowana sztuką Dalekiego Wschodu „Kobieta z wydm” (2004), „Magia koła” (2004), „Dematerializacja koloru” (2005) oraz „Obiekty metafizyczne” (2010). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, BWA w Katowicach, Triennale Grafiki w Krakowie oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Maratończyk, triatlonista. Uczestnik Zawodów Ironman. Reprezentuje Stowarzyszenie Triatlonowe IM 2010 Polska.

Do góry