Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Oddano do użytku kolejną ważną inwestycję w PG Silesia

13. 08. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4033

Wójt gminy Bestwina Artur Beniowski uczestniczył dzisiaj w uroczystym oddaniu do użytku w pełni zmodernizowanego szybu nr 2. w Przedsiębiorstwie Górniczym SILESIA Sp. z o.o. Lista zaproszonych gości była dosyć długa, a wśród nich: ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jan Sechter, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, starosta bielski Andrzej Płonka, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut, prezes WUG Piotr Litwa, były minister i senator Jerzy Markowski, a rolę gospodarzy pełnili: prezes PG Silesia Michal Heřman, wiceprezes Thomas Lautsch, kierownik ruchu zakładu górniczego Bronisław Gaj.
Po modernizacji moc maszyny wyciągowej wynosi 2200 kW, a udźwig użyteczny 12 500 kg. Wydajność szybu to 10 125 ton na dobę, co pozwoli na uzyskanie rocznego wydobycia na poziomie 3 mln ton. Modernizacja szybu oraz systemu wyciągowego był jedną z kluczowych inwestycji podjętych przez PG SILESIA od 2010 roku po przejęciu kopalni przez EPH. Od momentu kupna kopalni właściciel PG SILESIA zainwestował w nią ponad 750 mln zł wprowadzając do niej światowe standardy bezpieczeństwa i operacji oraz zwiększając efektywność na coraz bardziej trudnym i konkurencyjnym rynku.
PG SILESIA od momentu przejęcia przez EPH rozwija się zgodnie z założoną strategią, mającą na celu przede wszystkim zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa operacji. Te cele możemy osiągnąć jedynie wtedy, gdy wyposażymy pracowników w najbardziej nowoczesny sprzęt, technologie i procesy. Uruchomienie w pełni zmodernizowanego systemu wyciągowego zamyka pierwszy etap naszego programu inwestycyjnego, który jednak będzie kontynuowany w innych obszarach. W 2014 roku planujemy osiągnąć pełne moce wydobywcze – mówił Michal Heřman, Prezes PG SILESIA.
Prezes PG Silesia w swym wystąpieniu zwrócił się także do obecnych na uroczystości przewodniczących organizacji związkowych: - Chcę podkreślić, że jesteście współtwórcami sukcesu Silesii. To właśnie dzięki wielkiej determinacji związkowców udało się Silesii znaleźć inwestora w postaci czeskiego EPH i wyjść na prostą.
Wiceprezes PG Silesia Thomas Lautsch podkreślił, że w górnictwie liczy się praca zespołowa.
- Chciałbym podziękować załodze PG Silesia - zaznaczył Thomas Lautsch. - Kopalnia jest niczym samochód, potrzebuje czterech kół. Pierwsze to produkcja, drugie rozwój, trzecie bezpieczeństwo, a czwarte ekologia. Inwestujemy też w technologie przyjazne środowisku, chodzi o unowocześnienie zakładu przeróbczego.
Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jan Sechter przypomniał, że w samochodzie jest również piąte koło - zapasowe. - Tym kołem jest zdrowy rozsądek - mówił Jan Sechter. - Kopalnia Silesia jest przykładem innowacyjnej gospodarki. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy od początku ufali w powodzenie tego projektu. Mamy innowacyjne, nowoczesne przedsiębiorstwo.
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk zaznaczył, że rodzime górnictwo potrzebuje ucieczki do przodu.
- Jak tej ucieczki do przodu dokonać pokazuje przykład PG Silesia - mówił. - Sądzę, że pogodzimy tu interes gospodarczy regionu z interesem firmy. Chodzi o planowany przebieg drogi ekspresowej S1. Gratuluję, wiem, ile potrzeba wysiłku, by wyprowadzić przedsiębiorstwo na prostą - podkreślił Zygmunt Łukaszczyk.
Odczytano również list od wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który zaznaczył w nim, że widzi PG Silesia, jako firmę dobrze zorganizowaną i efektywnie zarządzaną.
Dla wójta Artura Beniowskiego była to również okazja do rozmowy z wojewodą śląskim Zygmuntem Łukaszczykiem, a jednym z tematów, jaki był podjęty była sprawa środków finansowych na likwidację skutków ostatniej nawałnicy, jaka nawiedziła naszą gminę.

Do góry