Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Pełnowymiarowa sala gimnastyczna oddana mieszkańcom gminy

13. 06. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4070

W piątek, 28 czerwca, w ostatnim dniu roku szkolnego 2012/2013 nastąpiło uroczyste oddanie do użytku pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kaniowie (zdjęcia TUTAJ). Wśród wielu gości, którzy zapełnili do ostatniego miejsca nową salę gimnastyczną byli: Janusz Abramowicz i Bogdan Radoń ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Bogusław Stolarczyk, starosta bielski Andrzej Płonka, radni powiatowi: Grzegorz Boboń i Józef Maziarz, Czesław Pszczółka i Piotr Szatkowski z Wydziału Promocji, radni Rady Gminy Bestwina z przewodniczącym Jerzym Zużałkiem, wójt Artur Beniowski, kierownik Referatu Służb Technicznych Mariusz Szlosarczyk, dyrektor GZOSiP Arkadiusz Maj, prezes firmy, która wybudowała salę Henryk Jurczak, dyrektor Departamentu Gospodarki Złożem PG Silesia Szymon Adamecki, sołtys Marek Pękala, dyrektorki szkół: Agata Rak, Danuta Herman – Tekieli, Urszula Kal, dyrektor GBP Teresa Lewczak, prezes Spółki do Zagospodarowania Wspólnot Pastwiskowych Marian Góra, prezesi klubów sportowych, nauczyciele wychowania fizycznego z Panem Kazimierzem Płachno, wychowawcą wielu znakomitych siatkarzy na czele, byli przewodniczący rad rodziców i radni z sołectwa Kaniów oraz ksiądz proboszcz Janusz Tomaszek, który dokonał poświęcenia nowej sali.

Grzegorz Boboń, który poprowadził całą uroczystość oraz Pani Barbara Konarska – Węgrzyn przypomnieli w skrócie historię powstania sali, a przedstawia się ona następująco: Już na przełomie lat 70 i 80 XX wieku ówcześni dyrektorzy szkoły w Kaniowie: Jan Hańderek i Anna Bukowska czynili starania by wybudowano przy szkole pełnowymiarową salę gimnastyczną. Działanie te kontynuowała również pani dyrektor Barbara Konarska-Węgrzyn przy wsparciu kolejnych rad gminy, rad sołeckich i rad rodziców. Dopiero pod koniec pierwszej dekady obecnego wieku pojawiła się szansa na realizację tego planu. Warto zaznaczyć, iż dzieło to powstało dzięki Spółce do Zagospodarowania Wspólnot Pastwiskowych w Kaniowie, która przekazała znaczne środki finansowe na prace projektowe oraz śp. Wójtowi Stefanowi Wodniakowi, który w roku 2008 pozyskał środki zewnętrzne m.in. z Ministerstwa Sportu i Turystyki wsparte znacznymi środkami finansowymi z budżetu Gminy Bestwina. I tak rozpoczęła się budowa, która trwała z pewnymi perypetiami związanymi z podjęciem wydobycia węgla przez PG Silesia do roku 2013.

 

Za czasów, kiedy kopalnia Silesia była jeszcze własnością Kompanii Węglowej SA nie przewidywano eksploatacji górniczej w rejonie jej budowy. W związku z tym nie przewidziano żadnych dodatkowych zabezpieczeń przeciwko wpływom takiej eksploatacji. Sytuacja zmieniła się w grudniu 2010, kiedy to kopalnia zmieniła właściciela i zaczęła się rozwijać. Kiedy okazało się, że będzie ona fedrować w tych rejonach, roboty związane z budową sali gimnastycznej były już prowadzone. Zgodnie z Dodatkiem nr 4 do Projektu Zagospodarowania Złoża, planowana inwestycja miała się znaleźć w zasięgu wpływów eksploatacji górniczej na III kategorii terenu górniczego.
Kwestię konieczności wykonania zabezpieczenia obiektu została omówiona na spotkaniu w gminie Bestwina, po czym stosowane decyzje zapadły po stronie Zarządu PG SILESIA. W grudniu  2011 r. PG SILESIA podpisała ugodę z gminą Bestwina oraz kolejne - z projektantem na wykonanie zmiany pierwotnego projektu sali w związku z wykonaniem zabezpieczeń oraz z wykonawcą robót budowlanych.
Dla przyspieszenia realizacji prac dokumentacja projektowa opracowywana była etapowo. Po opracowaniu pierwszego etapu dokumentacji stwierdzono, że zabezpieczenie sali wymaga wykonania zdecydowanie większego, niż pierwotnie przewidywano, zakresu prac. Przyczyny tego były następujące:
- projekt pierwotny zakładał budowę konstrukcji, dla której nie było możliwości bezpośredniego wzmocnienia na III kategorię, co spowodowało konieczność wykonania zupełnie nowych fundamentów, a także wykonania lekkiej konstrukcji ścian i dachu,
- obiekt był już w trakcie budowy (zrealizowany w około 50%) – wymagał ponownego wykonania, zgodnie z zabezpieczeniem na III kategorię. Większość zabudowanych elementów została wyburzona na koszt PG SILESIA (wyburzono fundamenty, rozebrano słupy żelbetowe nośne, wyburzono ściany, zdemontowano dźwigary dachowe.

Kolejne kwestie dotyczyły zakupionych materiałów budowlanych, które trzeba było poddać odpowiedniej obróbce, aby mogły się przydać w dalszych pracach, zamianę elementów konstrukcyjnych na lżejsze oraz wykonania szeregu dodatkowych wzmocnień.    
Po wyburzeniach istniejących fundamentów, demontażu dźwigarów żelbetowych, od lipca 2012 r. rozpoczęły się prace polegające na wykonaniu konstrukcji stalowej ścian i dachu, pokryciu dachów, poszycia ścian, wymurowanie ścian, roboty tynkarskie i posadzkowe. Wszystkie prace związane zabezpieczeniami zostały zakończone i sfinansowane do końca października 2012 r.
Koszty poniesione przez PG SILESIA na zabezpieczenie sali gimnastycznej wyniosły około 2 miliony zł.
Dalsze prace związane z wykończeniem hali prowadziła Gmina.
Przygotowany przez nauczycieli i wychowów program artystyczny nawiązywał do pięknych idei olimpijskich, była także okazja do poznania judo, specjalnymi gośćmi byli bowiem zawodnicy MKS Judo Czechowice-Dziedzice wraz z trenerem Panem Bogusławem Tylem, a wśród zawodników nasza nadzieja olimpijska, mieszkaniec Kaniowa Paweł Wawrzyczek oraz uczniowie naszej szkoły Julia i Mateusz Grygierzec, a oprócz nich Marta Wykupil , czołowa zawodniczka w Polsce. Była to jednocześnie znakomita okazja do przekonania się, że nie wzrost, płeć i wiek mają największe znaczenie, a praca i pasja oraz znajomość techniki samoobrony.

Oddanie do użytku sali gimnastycznej było jednocześnie znakomitym ukoronowaniem wieloletniej pracy pani Barbary Konarskiej – Węgrzyn, która wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem zakończyła swoją pracę na stanowisku dyrektora i przeszła na emeryturę. Żegnali ją uczniowie, współpracownicy, władze samorządowe,  przedstawiciele organizacji związkowej i rady rodziców. Nie obyło się bez wspomnień i wzruszeń.
Uroczystość uświetnił swoim występem znakomity zespół „Dzień Dobry”, w którego składzie występuje absolwent  Szkoły Podstawowej w Kaniowie i jego mieszkaniec, Piotr Mirecki.

Do góry