Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Konkurs Poezji Religijnej "O Palmę"

13. 04. 05
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4507

Dobiegła końca tegoroczna edycja najbardziej prestiżowego konkursu poetyckiego w naszej gminie. Konkursu, który swoim zasięgiem wykracza daleko poza jej granice, o czym świadczą wiersze nadsyłane z całej Polski, a nawet z zagranicy (w tym roku z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych). Jury w składzie: Alina Świeży - Sobel ("gość Niedzielny"), Alina Macher ("Mój Powiat"), Juliusz Wątroba (Poeta i satyryk) oraz ks. Jacek M. Pędziwiatr (radio "Anioł Beskidów", "Gość Niedzielny") miało trudne zadanie, jednak ostatecznie wyłoniło laureatów, których wiersze znalazły się w wydanym przez naszą bibliotekę tomiku poezji pt. "Post Scriptum".

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki oraz Wójta Gminy Bestwina Artura Beniowskiego. Patronat medialny objęły: "Bielsko - Żywiecki Gość Niedzielny", "Mój Powiat", "Magazyn Gminny", a także Beskidzkie Radio Katolickie "Anioł Beskidów". Gala finałowa w dniu 2 kwietnia zgromadziła w czytelni GBP wielu gości - przyjaciół i sympatyków Biblioteki oraz dobrej poezji. Przybył wójt Artur Beniowski wraz z radnymi gminnymi: Benedyktem Kohutem, Marią Maroszek, Janem Stanclikiem i radnym powiatowym Józefem Maziarzem. Książnicę Beskidzką reprezentowała instruktor Łucja Gola, zaś gminne placówki oświatowe panie dyrektor: Urszula Kal, Barbara Konarska - Węgrzyn i Agata Rak i inni nauczyciele.

 

Do tego szacownego audytorium zwrócili się przedstawiciele Jury: Alina Świeży - Sobel oraz Juliusz Wątroba. Obydwoje przyznali, że wybór nagrodzonych wierszy (spośród ok. 400 nadesłanych) zajął im sporo czasu, ale był przemyślany i przedyskutowany. Co ciekawe, posiedzenie jurorów dokonywało się w tym samym czasie, kiedy w Kaplicy Sykstyńskiej kardynałowie wybierali nowego papieża. Juliusz Wątroba podzielił się ponadto refleksją o świadomości własnego talentu - lepszy jest poeta świadomy własnych ograniczeń niż taki, który pisząc słabe utwory popada w megalomanię.
Wójt Artur Beniowski zauważył, że konkurs "O Palmę" pełni rolę promocyjną. Dzięki niemu o Bestwinie jest głośno w naszym kraju i poza nim. Konkurs wyrobił sobie już mocną markę, a to zawsze zachęca ludzi nawet mieszkających daleko do poczytania i dowiedzenia się czegoś więcej o naszych stronach.

Oto lista laureatów:

W kategorii I - uczniowie szkół podstawowych:

Miejsce I - Magdalena Sobierajska ze Słupska za wiersz "Jak dobrze"
Miejsce II - nie przyznano
Miejsce III - nie przyznano
Wyróżnienie - Weronika Reguła z Kaniowa za wiersz "Moje dziękuję"
Wyróżnienie - Wiktoria Olek z Kaniowa za wiersz "Jak to dobrze"

W kategorii II - uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich:

Miejsce I - Anna Maria Kobylińska z Warszawy za wiersz "***" (tutaj...)
Miejsce II - Joanna Raczkowska z Sierbowców za wiersz "Bóg jest poetą"
Miejsce III -Karolina Wysokińska z Piły za wiersz "***" (wychodzimy rankiem...)
Wyróżnienie- Maciej Henryk Modzelewski z Białobrzegów za wiersz "Dziękuję"
Wyróżnienie- nagroda "Mojego Powiatu"- Andrzej Jagiełłowicz z Warszawy za wiersz
"Niebieskie fantazjowanie"

W kategorii III - dorośli:

Miejsce  I - Piotr Zemanek z Bielska - Białej za wiersz "Edyta Stein pisze list do swojej matki"
Miejsce II - Lidia Chmielewska z Kielc za wiersz "Weronika"
Miejsce II -  Mirosław Pisarkiewicz z Sieradza za wiersz "Krucyfiks (VI)"
Miejsce III - Wojciech Stańczak z Józefowa za wiersz "zygzakiem"
Miejsce III -  Edward Przebieracz z Lublińca za wiersz " Wigilia (I)"
Miejsce III - Sylwia Jaskóła z Lublińca za wiersz "marnotrawna"
Wyróżnienie - Marek Czuku z Łodzi za wiersz "Dwa tetrastychy"
Wyróżnienie - Agnieszka Marek z Bielska - Białej za wiersz "Towar deficytowy"
Wyróżnienie - Martyna Romanowicz z Łęczycy za wiersz "Równoletni"

Te wszystkie wiersze zawarto we wspomnianym tomiku poezji, zilustrowanym przez pana Stanisława Gacka. Wstęp napisał niżej podpisany redaktor "Magazynu Gminnego".

W części artystycznej, po wręczeniu nagród wystąpiła aktorka krakowskiej "Sceny Abecadło" Iwona Omąkowska. Przedstawiła monodram "Uciekamy, synu", opowiadający o miłości pokrzywdzonych przez los chłopaka i dziewczyny. Aktorka wcieliła się w rolę matki chłopca pragnącej rozpocząć nowe życie, lecz nie potrafiącej pogodzić się z wyborem syna. Ostatecznie, po wielu rozterkach moralnych wszystko znalazło szczęśliwy finał. Monodram zmusił publiczność do głębokich przemyśleń i doskonale wpisał się w przeżywany okres wielkanocny.

Więcej zdjęć : Galeria

Zdjęcia i tekst : Sławomir Lewczak, www.bestwina.pl

Do góry