Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Ocalić od zapomnienia - nagrody wręczone

07. 11. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6001

ImageW środę 28 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie odbyło się podsumowanie organizowanego przez Bibliotekę konkursu „Ocalić od zapomnienia”. Tematem zdjęć były: tradycja, zwyczaje, obyczaje, folklor a fotografie należało wykonać na terenie powiatu bielskiego. Konkurs dofinansowany był ze środków starostwa powiatowego, patronat medialny sprawowała gazeta Mój powiat, sponsorem nagród była firma Fenixbis. Nadesłane zdjęcia oceniało jury w składzie:Alina Macher,Mieczysław Wielomski, Elżbieta i Krzysztof Jagodowie.
ImagePierwsze miejsce przyznano Januszowi Hałas za mini esej traktujący o podtrzymywaniu w Kaniowie tradycji hodowli karpia polskiego i przedstawiający odłowy ryb.
ImageLaureatka drugiego miejsca – Karolina Sikora sfotografowała splecione ręce starej kobiety odmawiającej różaniec,

 

Imagea Agnieszka Krywult przedstawiła cykl zdjęć z Jarmarku świętojańskiego oraz jedno przedstawiające tkacza za krosnami i właśnie ta fotografia dała jej trzecią nagrodę.

Dyrektor Biblioteki Teresa Lewczak wraz z Mieczysławem Wielomskim wręczyli jeszcze dyplomy za udział w konkursie następującym uczestnikom konkursu:Alicji Smoczyńskiej, Bogumile Waluś, Bożenie Kozik – Salamon, Sebastianowi Czernek.

Podsumowanie konkursu było tylko częścią bibliotecznego wieczorku pod nazwą „Fotografia i digitalizacja”, a rozpoczął go wernisaż "Od kopisty do cyfrowego dokumentu elektronicznego" zaprezentowany przez komisarz wystawy Jolantę Rakowską z Książnicy Beskidzkiej.
Pamięć ludzka jest ulotna. Gdyby nie wynaleziono pisma nie wiedzielibyśmy co wydarzyło się przed wiekami. To również dzięki Gutenbergowi możemy czytać książki różnych autorów i sięgać po nie kiedy tylko mamy czas i ochotę. Ale cywilizacja, oprócz niezaprzeczalnych zalet niesie z sobą również zagrożenia, zwłaszcza dla starodruków. Aby mogły one przetrwać dla następnych pokoleń kopiuje się je i w tej formie udostępnia czytelnikom. Mogą to być również książki (kiedyś przepisywane ręcznie, potem drukowane), mikrofilmy, płyty CD i inne nośniki, na których można zapisywać wersje cyfrowe. Dzięki internetowi czytelnicy z jednego końca świata mogą korzystać z cyfrowych zbiorów bibliotecznych położonych na drugim końcu świata. To niewątpliwe zalety digitalizacji. Ale w dyskusji uczestnicy wernisażu wyrażali opinie, że ten sposób poznawania literatury nie przyczynia się do rozbudzania u czytelników wyobraźni, powoduje, że wybiera się tylko potrzebne w danym momencie fragmenty i  w zasadzie bez analizy i dogłębnego poznania kopiuje i „wkleja” w potrzebny dokument. Nie każdy również, zwłaszcza najstarsze pokolenie potrafi korzystać z komputera i internetu.

ImageJuror konkursu i gość wieczoru Mieczysław Wielomski (art. fot.– uznany fotograf krajobrazu, członek ZPAF, założyciel takich grup i formacji fotograficznych jak Hard, Kron czy Landskapiści. Piewca fotografii piktorialnej w Polsce) pokazał nagrodzoną na światowym festiwalu diaporamy organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne w Anglii, któremu patronuje Jej Królewska Mość - Królowa Anglii Elżbieta II diaporamę "The Mystery & the Melancholy of the City" (Tajemnica i melancholia ulicy). To jedyna taka nagroda przyznana uczestnikom z Europy środkowo-wschodniej w ostatnich latach!
W ślad za sukcesem zagranicznym, diaporama odniosła sukces krajowy zdobywając pierwsze miejsce w kategorii ogólnej (DOG) w Konkursie MULTIDIAPORAMA 2006 organizowanym przez FotoKlub Zamek ze Szczecina. Dodatkowo ta sama diaporama w klasyfikacji generalnej tej imprezy uplasowała się na znakomitym drugim miejscu, zdobywając srebrny medal Fotoklubu RP.
Z dorobkiem Mieczysława Wielomskiego i jego grupy można zapoznać się na stronie WWW.landskapisci.com oraz www.fotospotkania.pl
O tym, że Mieczysław Wielomski jest uznanym artystą fotografem wiedzieli wszyscy, ale tego wieczoru pan Mieczysław udowodnił, zapewne nie po raz pierwszy, że jest również świetnym gawędziarzem. Długo jeszcze po prezentacji toczył dyskusję z uczestnikami wieczorku i na temat poziomu polskiej fotografii i na temat własnych dokonań oraz grup, które stworzył.
Pani Teresa Lewczak zapewniła, że takich spotkań będzie ciąg dalszy.

Do góry