Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Przeszła do historii

07. 11. 21
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5969

 Trzykrotne sygnały syreną alarmową, po nich minuta przerwy , głośny wybuch , tumany kurzu przysłaniające widok i stacja przeładunkowa KWK Silesia, stojąca w Kaniowie, tuż za starym korytem Białki przeszła około godz. 16, 21 listopada 2007 roku do historii.

Jeszcze w latach 80- tych służyła do przeładunku kamienia przewożonego nad korytem Białki napowietrzną kolejką z zakładu przeróbczego a potem kopalnianymi wozami wyciągana na tzw. stożek, bo tak wówczas powstawały hałdy. Po zmianie przepisów, kiedy nie wolno już było budować hałd w górę wysoko ponad poziom terenu, straciła rację bytu.

 Obecnie przeszkadzała we właściwym zagospodarowaniu terenów pod Bielski Park Technologiczny Przemysłu Lotniczego.

Około 360 otworów odwiercili pracownicy firmy wyburzeniowej i użyli  120 kg dynamitu skalnego  do wysadzenia ¾ tego obiektu. Reszta zostanie wyburzona w drugim etapie.

 

Do góry