Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Nowa twarz kopalni Silesia - perspektywy dla gminy Bestwina

11. 11. 11
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6483

Niepewny los czechowickiej kopalni „Silesia” przez ostatnie lata spędzał sen z powiek w wielu górniczych rodzinach, zamieszkujących także gminę Bestwina. Po wielu perturbacjach sprawa znalazła swój finał – a wszystko za sprawą Przedsiębiorstwa Górniczego ”SILESIA” Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo to jest firmą należącą do Energetický a průmyslový  holding a.s.,  czeskiej  grupy  działającej w sektorze energetycznym i przemysłowym. 9 grudnia 2010 roku PG „SILESIA” Sp. z o.o. ostatecznie podpisało z Kompanią Węglową Umowę Rozporządzającą związaną ze sprzedażą zorganizowanej części przedsiębiorstwa KWK „Brzeszcze - Silesia” Ruch II „Silesia”. Tym samym otworzył się w historii pobliskiej kopalni nowy rozdział.
Zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa i perspektywy jego dalszego rozwoju przybliżali mieszkańcom Kaniowa na zebraniu wiejskim w dniu 16 października Szymon Adamecki – Dyrektor Departamentu Gospodarki Złożem( na zdjęciu), oraz  Mariola Mizera -  Kierownik Oddziału Ochrony Terenu Górniczego. Tematów interesujących naszych mieszkańców jest kilka, dotyczą one głównie spraw zatrudnienia, prowadzonych w gminie zadań wodnych i melioracyjnych oraz problemu szkód związanych z eksploatacją.
W chwili obecnej zatrudniamy 1210 pracowników własnych – mówi Adamecki – do tego dochodzi jeszcze ok. 400 osób z firm zewnętrznych. Jesteśmy na etapie ciągłej rekrutacji, docelowo chcemy zatrudnić ok. 2000 osób. Przedsiębiorstwo poszukuje zwłaszcza specjalistów w swoich dziedzinach – górników, elektryków, mechaników. Zatem nawet w dobie powszechnego bezrobocia jest szansa na zatrudnienie w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.(Czytaj więcej)

PG SILESIA od chwili swojego zaistnienia w Czechowicach – Dziedzicach stara się współpracować z samorządami lokalnymi. Wagę tej współpracy podkreślał wielokrotnie także wójt gminy Bestwina, Stefan Wodniak. Jest to istotne z tego względu, że firma (wspólnie z Kompanią Węglową) wykonuje czyszczenie rowów na terenie objętym wpływem eksploatacji górniczej oraz wyremontowała i wyszlamowała istniejące pompownie. Od czasu ich przejęcia, PG SILESIA wyremontowała trzy pompy z sześciu pracujących w głównej pompowni przy ul. Gawlików. Tam też został wyczyszczony zbiornik, w którym gromadzą się wody gruntowe z rejonu Kaniowa. Na tymczasowej pompowni przy ul. Rybackiej zamontowano dwie nowe pompy, kolejne urządzenie zainstalowano przy ul. Hamerlaka.
Wiele pytań budzi kwestia usuwania skutków eksploatacji. Szymon Adamecki i Mariola Mizera wyjaśniają – za dotychczasowe szkody odpowiada Kompania Węglowa S.A. Wnioski dotyczące usuwania szkód przyjmuje PG Silesia i przekazuje do Kompanii Węglowej S.A. Oddział Zakład Zagospodarowania Mienia w Woli. Natomiast po upływie trzech lat obowiązki odpowiedzialności przejmie PG „SILESIA” Sp. z o.o. Spółka przeprowadza inwentaryzację obiektów znajdujących się w zasięgu wpływów projektowanej eksploatacji, wraz z określeniem ich kategoria odporności. Budynki szczególnie narażone pozostaną pod systematyczną obserwacją. Spisywane są umowy, w myśl których administratorzy sieci infrastruktury technicznej będą usuwać szkody na koszt PG SILESIA.
Eksploatacja w gminie Bestwina będzie odbywała się tylko i wyłącznie pod sołectwem Kaniów, konkretnie w jego północno – zachodniej części (od rzeki Białej po Wisłę i do okolic ul. Krzywolaków oraz Łabędziej). Pierwsza ściana na tym obszarze - 334 w pokładzie 330 będzie uruchomiona w końcu pierwszego lub na początku drugiego kwartału roku 2013. Pod terenem Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji w Kaniowie PG SILESIA w okresie koncesyjnym nie planuje prowadzenia eksploatacji górniczej.
PG SILESIA w razie ewentualnych pytań prosi o kontakt, wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej http://www.pgsilesia.pl
Sławomir Lewczak

Do góry