Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Chwalą naszą Gminną Orkiestrę Dętą

07. 10. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6106
 Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą przy OSP w Kaniowie powstała w 1998 roku z inicjatywy miejscowych muzyków, m.in. dzięki pracy i poświęceniu pana Stanisława Hamerlaka, który po dziś dzień jest prezesem orkiestry. Współzałożycielem i pierwszym kapelmistrzem został Józef Maziarz. Od stycznia 2000 roku orkiestrą dyryguje mgr Urszula Szkucik-Jagiełka. Aktualnie orkiestra gra w 40-osobowym składzie.   Orkiestra ogromną uwagę przywiązuje do szkolenia młodych adeptów muzyki, którzy zasilają szeregi orkiestry. Bogaty i zróżnicowany repertuar jest wynikiem systematycznej i żmudnej pracy całego zespołu.  Przez cały okres istnienia orkiestra bierze udział w życiu artystycznym naszego regionu, swoją grą uświetnia uroczystości państwowe i kościelne. Koncertuje również poza granicami kraju. Uczestniczy w konkursach i przeglądach orkiestr dętych. W swoim dorobku posiada sporo cennych nagród. Wśród wielu poważnych osiągnięć orkiestry trudno nie wspomnieć o jej udziale w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, który miał miejsce w dniach od 8 do 10 czerwca b.r. w Krynicy Zdroju (woj. małopolskie). Wzięły w nim udział czołowe orkiestry z całej Polski, które zdobyły najwyższą liczbę punktów w przeglądach regionalnych. W czasie festiwalu orkiestry brały udział w koncertach konkursowych, na podstawie których były oceniane i, w zależności od liczby zdobytych punktów, zajmowały miejsca w jednym z trzech „pasm”: złotym, srebrnym lub brązowym. Orkiestra z Kaniowa zdobyła laur Srebrnego Pasma, czyli spośród 22 orkiestr, biorących udział w festiwalu, uplasowała się około 5-8 miejsca. Z pewnością jest to znaczący sukces, gdyż orkiestra z naszego regionu zajmuje miejsce w pierwszej 8 orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce, spośród ok. 800, które działają na terenie naszego kraju. W ostatnim czasie orkiestra z Kaniowa dała o sobie znać m.in. na 43. Międzynarodowym Festiwalu Szachowym im. Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju, gdzie koncertowała podczas ceremonii otwarcia zawodów. Warto zauważyć, iż co roku Miejskie Centrum Kultury w Polanicy Zdroju zaprasza z tej okazji orkiestry „z górnej półki”; tzn. takie, które cieszą się uznaniem i należą do grona czołowych orkiestr w Polsce. Jest to dowodem na to, że prezentuje ona bardzo wysoki poziom swojej gry i staje się coraz częściej zauważalna w skali całego kraju! Orkiestra wzięła także udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych, który odbył się 9 września b.r. w Konopiskach k/Częstochowy. Po raz kolejny pokazała swój wysoki poziom, otrzymując możliwość udziału na wyższym (regionalnym) szczeblu przeglądów orkiestr dętych. Miejmy nadzieję, że orkiestra z Kaniowa będzie nadal się rozwijać i swoją muzyką promować nasz region nie tylko lokalnie, ale i na terenie całego kraju, a być może i za jego granicami. Mówi się, że „jest w orkiestrach dętych jakaś siła”. Życzymy więc, aby ta „siła”, którą istotnie posiada kaniowska orkiestra, owocowała jak największą ilością osiągnięć, które rozsławiają nasz region i czynią go coraz bardziej wartościowym.
Paweł Jonkisz
www.powiat.bielsko.pl

Do góry