Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Zebranie Wiejskie w Bestwince

10. 04. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6391

Na zebraniu wiejskim, które odbyło się 25 kwietnia o 11.15 w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, przy stole prezydialnym zasiedli: Wójt Stefan Wodniak, ks. proboszcz Władysław Piekarski, Sekretarz Gminy Stanisław Wojtczak, Prezes „Kombestu” Wacław Waliczek oraz radny powiatowy Józef Maziarz.

Największe emocje wśród przybyłych wzbudziła sprawa punktu skupu złomu, tworzonego na terenie byłego kółka rolniczego. W tej kwestii wypowiadali się zainteresowani mieszkańcy, jak również sołtys Józef Gawęda oraz Wójt Stefan Wodniak. Poruszono również wiele bieżących spraw, co znalazło wyraz we wnioskach, odnotowanych przez Komisję.
Na początku zebrania, zgodnie z wolą Józefa Gawędy, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

c.d. w rozwinięciu:

Zebranie prowadził Sołtys, który oddał głos Wójtowi w celu odniesienia się do kwestii bezpośrednio związanych z sołectwem Bestwinka.
Stefan Wodniak powiedział, iż mimo zapisania wielu wniosków na poprzednim zebraniu, na razie nie ma możliwości realizacji części z nich, ponieważ sprawą priorytetową jest gospodarka wodno-ściekowa. Przypomniał, że w 2009 roku na terenie Gminy przeszła nawałnica i w związku z tym należało wykonać wiele dodatkowych zadań, które obciążyły budżet. Niemniej Wójt zadeklarował, że w miarę możliwości wszelkie potrzebne prace będą prowadzone. Dodał, że w ostatnim czasie na terenie Bestwinki wykonano wiele zadań, między innymi położono asfalt na części ulicy Sportowej. Gmina zapisała też dla Straży niespełna 20 tys. zł, które przeznaczone będą na działalność bojową. Natomiast w roku bieżącym najważniejszą kwestią jest kontynuacja kanalizacji. Ponadto Wójt uważa, że w należałoby wymienić nawierzchnię na skrzyżowaniu przy budynku OSP oraz zastanowić się nad możliwością budowy parkingu w tym rejonie. Stefan Wodniak zapowiedział też wykonanie ulicy Ks. Adamaszka, po uprzednim dokonaniu stosownych formalności.
Odnośnie sprawy skupu złomu Wójt zajął jednoznaczne stanowisko. Powiedział, że nie widzi podstaw, aby zajmować się tą kwestią, ponieważ Gmina nie ma prawa ingerować w majątek prywatny, ani w sprawy i majątek żadnego stowarzyszenia. Wytłumaczył, że wydał niedawno pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania obiektu hali Spółdzielni Usług Rolniczych na magazyn skupu złomu, ponieważ zgodnie z prawem, miał taki obowiązek. Dodał, że wszystko, co mógł zrobić w tej sprawie, uczynił i poprosił mieszkańców, szczególnie członków zarządu byłego Kółka, o zainteresowanie tą kwestią i skierowanie odpowiednich pism do stosownych organów. Zadeklarował też, że może zaoferować pomoc prawnika z Urzędu Gminy. Niemniej wyraził żal, że nikt z mieszkańców nie zainteresował się tym problemem, kiedy była o nim mowa 18 marca na posiedzeniu Komisji Rozwoju Gminy, Ochrony i Kształtowania Środowiska. W tej sprawie głos zabrał między innymi Edward Bizoń, którego zdaniem Wójt powinien wydać negatywną opinię o środowiskowych uwarunkowaniach w tej kwestii oraz zasugerował, iż zadaniem Wójta jest służba, a nie tylko zarządzanie. Podobnie jak Pan Bizoń, swój sprzeciw wobec powstania skupu złomu wyraziło wielu mieszkańców, między innymi Eugeniusz Kóska oraz radna Danuta Kubik.
Oprócz sprawy skupu złomu, mieszkańcy wypowiadali się w kwestii oświetlenia ulic, dokończenia kanalizacji i stanu dróg, co skrupulatnie zapisywała Komisja Uchwał i Wniosków. Jeden z mieszkańców poruszył kwestię otwarcia przedszkola podczas wakacji. Wyjaśnienia udzieliła Wiesława Ochman- Szeliga, która poinformowała, że przedszkole w Bestwince nie będzie otwarte w sierpniu, ponieważ zgłoszono zbyt małą liczbę dzieci, które w tym okresie korzystałyby z niego. W tym czasie planuje się przeprowadzenie remontów oraz rozpisanie urlopu dla pracowników. Wójt powiedział, że w sierpniu można skierować dzieci do przedszkola w Czechowicach- Dziedzicach. Poruszono również sprawę stanu ul. Witosa, wzdłuż której, zdaniem mieszkańców, należy porządnie wykonać pobocze. Zwrócono też uwagę, że asfalt tam zaczyna już pękać, czemu należy się przyjrzeć i zadbać, aby nie doszło do dalszego niszczenia ulicy. Pojawiły się też głosy, że należy pogłębić Młynówkę, celem niedopuszczenia do jej przebrania. Na pytanie, co dalej z drogą S1, Wójt odpowiedział, że do końca września ma zostać wydana decyzja środowiskowa w tej sprawie.
Komisja Uchwał i Wniosków w składzie: Wiesława Ochman- Szeliga, Józef Ślosarczyk oraz Józef Wróbel odnotowała następujące wnioski, które mieszkańcy przyjęli w głosowaniu:
1.Rozważyć możliwość przebudowania skrzyżowania ulic: Św. Floriana, Dworkowej i Św. Sebastiana
2.Dokończyć budowę sieci wodociągowej (ul. Młyńska, ul. Witosa)
3.Ująć w planach na lata 2011- 2014 zagospodarowanie pomieszczeń szkolnych, będących w stanie surowym z przeznaczeniem na poszerzenie bazy oświatowej
4.Zamontować lampy przy ul. Ślosarczyka pomiędzy posesjami p. Fułat a p. Bierońskich
5.Dokończyć wymianę rur azbestowych i przyłączy na ul. Braci Dudów
6.Zwrócić uwagę na jakość naprawy szkód pozimowych na drogach
7.Powołać geodetę z ramienia Urzędu Gminy do oznaczenia wielkości działki stanowiącej własność Gminy a sąsiadującej z działką Kółka Rolniczego
8.Ująć w planie budowę chodnika po prawej stronie od ul. Jarzębinowej do granicy z Bestwiną wzdłuż posesji Jana Ślosarczyk
9.Dokończyć rozpoczęte prace przy ul. Św. Floriana za przejazdem kolejowym
10.Rozważyć możliwość dowiezienia dodatkowego kamienia na ulicę F. Gandora, stanowiącej dojazd do posesji p. Kubik
Frekwencja na zebraniu wyniosła 39 osób.
Wiola Gandor
Do góry