Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Protokół z Zebrania w Kaniowie

10. 04. 19
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 8576

 W najbliższą niedzielę odbędzie się ostatnie z cyklu wiosennych zebrań - Zebranie Wiejskie w Bestwince. Poniżej zamieszczam, zgodnie z zapowiedzią z dnia 11 kwietnia, szczegółową relację z Zebrania Wiejskiego w Kaniowie:

Protokół z Zebrania Wiejskiego w dniu 11.04.2010r. w Kaniowie
Otwarcia Zebrania Wiejskiego dokonał sołtys Sołectwa Kaniów pan Marek Pękala. Na wstępie uczczono chwilą ciszy pamięć ofiar poległych w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Następnie sołtys przywitał gości przybyłych na Zebranie Wiejskie w osobach: Wójt Gminy Bestwina pan Stefan Wodniak, Przewodniczący Rady Gminy pan Jerzy Zużałek, zastępca wójta pan Artur Beniowski, przedstawiciele KWK „Silesia” pan Szymon Adamecki i pani Renata Gostyńska, prezes Kombest pan Wacław Waliczek, sekretarz Spółki Wodnej Melioracyjnej pan Eugeniusz Furczyk, dyrektor CKSiR pan Grzegorz Boboń, dyrektor zespołu szkolno- przedszkolnego pani Barbara Konarska- Węgrzyn, radni powiatowi pan Józef Maziarz i pan Bogusław Stolarczyk, radni gminni z Kaniowa pan Antoni Grygierzec i pan Edward Jonkisz, przedstawiciele firmy Kruszywa- Sprzęt Sp. z o.o., redaktor Magazynu Gminnego pan Sławomir Lewczak oraz wszystkich przybyłych mieszkańców sołectwa.
Sołtys przedstawił porządek Zebrania Wiejskiego:
czytaj dalej w rozwinięciu:

1.Otwarcie zebrania
2.Przywitanie zebranych oraz zaproszonych gości
3.Przedstawienie porządku zebrania
4.Wybór sekretarza zebrania
5.Wybór Komisji Uchwał i Wniosków
6.Odczytanie protokołu z poprzedniego zebrania (Uchwały i Wnioski)
7.Wystąpienie Wójta Gminy
8.Wystąpienie zaproszonych gości
9.Sprawy bieżące
10.Dyskusja i wolne wnioski
11.Odczytanie protokołu Komisji Uchwał i Wniosków
12.Zakończenie zebrania

Porządek został przyjęty przez zgromadzonych mieszkańców bez poprawek.
Realizując następny punkt porządku zebrania, sołtys zaproponował, aby sekretarzem zebrania został sekretarz Rady Sołeckiej pan Mirosław Kołodziejczyk, propozycja ta została przyjęta jednogłośnie przez zebranych, do Komisji Uchwał i Wniosków zaproponował panią dyrektor szkoły Barbarę Konarską- Węgrzyn, członka Rady Sołeckiej pana Leszka Kańczugę oraz prezesa sekcji wędkarskiej pana Mariusza Wojtuszka, propozycje te zostały również przyjęte jednogłośnie.
W dalszym punkcie sołtys odczytał wnioski podjęte na poprzednim Zebraniu Wiejskim, ich stan realizacji przedstawił wice wójt Artur Beniowski: odnośnie położenia nawierzchni asfaltowej na ul. Myśliwskiej od strony ul. Czechowickiej, po sporządzeniu kosztorysu wniosek będzie realizowany w tym roku, dwa wnioski o wykonanie przepustów przy ul. Kóski w rejonie figurki Pana Boga oraz w rejonie posesji państwa Szwedów będą również realizowane, w sprawie wyjaśnienia statusu rowu przy ul. Torowej – rów ten w Walnym Zgromadzeniu Delegatów Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie został przejęty poprzez podjęcie uchwały na stan Spółki Wodnej Melioracyjnej, a następnie wyczyszczony, odnośnie wykonania nawierzchni asfaltowej na ul. Batalionów Chłopskich od ul. Witosa wzdłuż chodnika do przystanku autobusowego na wysokości budynku LKS Przełom będzie realizowany po przeprowadzeniu kosztorysowania tego przedsięwzięcia.
Następnie sołtys udzielił głosu przedstawicielom KWK „Brzeszcze- Silesia”. Pan Szymon Adamecki poinformował zebranych, że został wykonany projekt nowej pompowni przy
ul. Rybackiej, jej lokalizacja będzie na starym miejscu i wzbogacona dodatkowo o jedną pompę, zostanie również odtworzony rów w kierunku rzeki Wisły oraz wyczyszczone i naprawione rowy powstałe na terenach zdegradowanych poprzez eksploatację wydobycia węgla przez KWK „Silesia”. Pani Renata Gostyńska dodała, że po wyczyszczeniu i naprawie tych rowów przez kopalnię Kompania Węglowa będzie wnioskować o przejęcie ich przez Spółkę Wodną Melioracyjną.
Pan radny Antoni Grygierzec zadał pytanie, co w razie zmiany właściciela kopalni będzie ze zobowiązaniami odnośnie usuwania szkód górniczych. Pan Adamecki odpowiedział, iż naprawą szkód górniczych powstałych do momentu zmiany właściciela będzie się zajmować Kompania Węglowa, natomiast naprawą szkód powstałych w wyniku dalszej eksploatacji pokładów węgla ewentualny nowy inwestor. Pan Stefan Zbyl poinformował przedstawicieli kopalni o istniejącej nieczynnej śluzie, która mogłaby udogodnić odwadnianie terenów zalanych. Postanowiono zorganizować ze stronami zainteresowanymi wizję lokalną w rejonie tej śluzy.
W dalszej części zebrania wystąpił Wójt Gminy Bestwina pan Stefan Wodniak informując zebranych o problemach finansowych w budżecie gminnym związanych z realizacją poszczególnych zadań, przede wszystkim wodno- ściekowych wskaźnik zadłużenia sięgał wysokości 50%, obecnie ten wskaźnik wynosi około 20% dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych do sfinansowania poważniejszych inwestycji.

Na terenie sołectwa wykonano z budżetu następujące zadania:
Konserwacja rowów przy ul. Mirowskiej i Łabędziej
Asfaltowanie dróg – ul. Gawlików przy finansowym udziale Spółki Pastwiskowej, ul. Zgody oraz odcinek drogi do ul. Batalionów Chłopskich do budynku przedszkola
Rozpoczęcie remontu budynku OSP, przy pozyskaniu środków finansowych z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich
Dokończenie punktów świetlnych przy ul. Grobel Borowa

W założeniach na 2010 rok planuje się:
Dokończenie remontu OSP
Dalszą wymianę sieci wodociągowej począwszy od ul. Jawiszowickiej
Kanalizację rejonu ujęcia wody – część ul. Myśliwskiej, ul. Żwirowa, ul. Podpolec
Modernizację terenów UKS Set Kaniów przy pozyskaniu funduszy z Subregionu, odbędzie się przetarg na wykonanie inwestycji w połowie maja i zaraz potem nastąpi realizacja projektu
Po wykonaniu niezbędnego projektu zostaną rozpoczęte prace w przedszkolu celem adaptacji jednego z pomieszczeń na salę gimnastyczną dla przedszkolaków
Planowane jest położenie nawierzchni asfaltowej na ul. Batalionów Chłopskich wzdłuż nowego chodnika po przystanek autobusowy za LKS Przełom
Zostanie zamontowana wiata przystankowa przy ul. Łabędziej obok sklepu pana Bierońskiego
Możliwe jest rozpoczęcie prac pod budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej poprzez kredytowanie tej inwestycji, a w późniejszym terminie staranie się o pozyskanie środków funduszowych na realizację tego zadania

Następnie głos zabrał sołtys pan Marek Pękala zapewniając o czynnym udziale Rady Sołeckiej w realizacji zadań powierzonych przez mieszkańców oraz podejmowaniu niejednokrotnie trudnych decyzji na comiesięcznych posiedzeniach Rady Sołeckiej, a także wnioskowaniu w protokołach do Urzędu Gminy w sprawie realizacji najważniejszych zadań dla dobra i rozwoju Sołectwa Kaniów.
Sołtys poinformował, że został zamontowany silnik na śluzie przy ul. Łabędziej, a pan Szczepaniak będzie odpowiedzialny za uruchamianie śluzy. Zaapelował również, aby przekazać władzom powiatowym o niedokładnej naprawie uszkodzeń pozimowych na drogach powiatowych, zwrócił się do mieszkańców o umieszczaniu tabliczek z numeracją domów w widocznych miejscach, przypomniał problem zaśmiecania wsi workami z odpadami, które można zobaczyć w różnych rejonach sołectwa, prosił o należyte użytkowanie dróg stosownie do obowiązującego na drogach tonażu.
Rozpoczynając dyskusję pan Jan Wilczek przedstawił potrzebę zamontowania punktów świetlnych na długości 70 m przy ul. Hamerlaka, gdzie parkują autobusy.
Pan Henryk Łukasik również prosił o oświetlenie ul. Dworskiej i poruszył problem złej jakości wody pitnej.
Pani Helena Sowa poruszyła problem naprawy przepustów w rejonie ul. Kóski, poinformowała o załamaniu rury na ul. Krzywolaków w rejonie skrzyżowania z ul. Furczyka w wyniku prowadzonego tam ciężkiego transportu drogowego.
Pan Edward Brosz zapytał, w jaki sposób ma być prowadzony remont rowu odwadniającego od figurki Pana Boga w kierunku Młynówki, otrzymał odpowiedź od pana wójta, że remont będzie prowadzony zgodnie z wcześniejszymi planami, czyli pomijając odcinek na posesji państwa Bukowskich.
Panowie Kazimierz Dudziak i Wiesław Drąg wnioskowali o udrożnienie przepustu od
ul. Grobel Borowa w rejonie posesji pana Drąga i całego rowu w kierunku posesji państwa Żaczek.
Pan Jerzy Kóska zaproponował położenie krawężnika wzdłuż ul. Batalionów Chłopskich na wysokości nowego chodnika po przeciwnej stronie drogi.
Pan Eugeniusz Kozak przypomniał o wykonaniu remontu przepustu przy ul. Łabędziej w rejonie posesji państwa Paszek, ponownie wnioskował o wykonanie oświetlenia ul. Łabędziej oraz wnioskował o zwołanie dodatkowego Zebrania Wiejskiego przed Wyborami Samorządowymi.
Pan Józef Łuczkowski nakreślił potrzebę naprawy odcinka ul. Czechowickiej w kierunku
ul. Modrej od przystanku na długości około 50 m, a także niezwłoczną naprawę budynku komunalnego w tzw. Piekle. Zwrócił się również z prośbą o wycięcie zniszczonych drzew w rejonie skrzyżowania  ul. Modrej i ul. Krzywolaków.
Pan Edward Jonkisz wnioskował o zakaz samowolnego zarurowywania rowów melioracyjnych.
Pan Stanisław Adamaszek zgłosił potrzebę wyczyszczenia rowu od ul. Zgody do ul. Grobel Borowa.
Pan Jan Lewczak wnioskował o rozwiązanie problemu regulacji stawów bestwińskich na kanał Ulgi w kierunku Kaniowa, o poszerzenie murów oporowych na rozdziale wód w rejonie ul. Młyńskiej, zwrócił uwagę także na poruszanie się samochodów z niedopuszczalnym tonażem po drogach sołectwa.
Pan Stanisław Kóska zaproponował, aby oświetlenia ulic wykonywać sukcesywnie na całej długości danej ulicy.
Pan wójt zaznaczył, że oświetlenia ulic na terenie gminy będą wykonywane tylko w newralgicznych punktach.
Pan Antoni Grygierzec ponownie poruszył problem fatalnej jakości wody pitnej w sołectwie w tym też czasie na stoliku sekretarza zebrania pojawił się słoik z próbką ciemnobrunatnej wody, którą mieszkańcy Kaniowa są zmuszeni używać do celów spożywczych i gospodarczych, pan Grygierzec zaapelował do pana wójta o podjęcie wszelkich działań w celu wykonania zapasowego zbiornika wody pitnej.
Pan Wacław Waliczek, prezes Kombest spoglądając na słoik z brudną wodą wyjaśnił, że podstawą do osiągnięcia dobrej jakości wody jest sukcesywna wymiana starej sieci wodociągowej, natomiast różnice w poziomie terenu powodują, że podczas płukania rurociągów tereny niżej położone są wówczas zanieczyszczane.
Pan Bogusław Bajerski zwrócił się o naprawę ul. Żwirowej od posesji państwa Brzeźniak.
Pan Piotr Gałuszka wnioskował o wycięcie dębu przy ul. Jawiszowickiej na wysokości posesji państwa Bularz.
Pan Stefan Zbyl przybliżył potrzebę utwardzenia ul. Torowej od skrzyżowania z ul. Św. Floriana.
Pan Mirosław Kuboszek mówił o usypaniu poboczy wzdłuż ul. Ludowej, aby zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Następnie przedstawiciele firmy Kruszywa- Sprzęt poinformowali zebranych, iż zakupili od syndyka teren po żwirowni Wodzisławskiej i zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego gminy będą budować na tym obszarze obiekt sportowo – rekreacyjny, prace zostaną rozpoczęte w tym roku od likwidacji zabudowań oraz rekultywacji terenu. Projekt przedsięwzięcia firma pozostawia do wglądu mieszkańców w biurze sołtysa.
Przewodnicząca Komisji Uchwał i Wniosków pani Barbara Konarska- Węgrzyn odczytała protokół wniosków z dzisiejszego Zebrania Wiejskiego. Protokół został przyjęty przez mieszkańców sołectwa uczestniczących w zebraniu poprzez głosowanie.
Sołtys dziękując wszystkim za przybycie zakończył Zebranie Wiejskie.

Do góry