Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Spotkanie z autorem Władcy czasu

09. 10. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4615
 Z pisarzem Andrzejem Żakiem spotkają się w dniu 26 października Czytelnicy bibliotek w Bestwince (o godz.9.00) i Kaniowie (o godz.11.30).
Podczas spotkania można zakupić książki(po atrakcyjnych cenach) i zdobyć autograf Andrzeja Żaka!
Andrzej Żak jest autorem licznych książek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. Ma za sobą setki spotkań autorskich w szkołach, bibliotekach, domach kultury.
Napisał m.in.: Książki:
- Olimpiada zwierząt, KAW
- Dziwny tydzień, KAW
- Zegarowo
- O pięknej kasztelance i inne legendy, KAW
- Zbójnickie dukaty
- Rycerz króla jegomości, czyli polskie opowieści rycerskie, Śląsk
- Polskie baśnie i legendy, Videograf II
- Władca Czasu. Wędrówka, Videograf II
- Władca Czasu. Archipelag, Videograf II
- Władca Czasu. Powrót, Videograf II
- Bractwo Szkarłatnych Liter. Talizman, Videograf II
- Bractwo Szkarłatnych Liter. Smoki, Videograf II
- Olimpiada zwierząt ( wydanie rozszerzone, w twardej oprawie), Videograf II
- Oliver i niewidzialna wyspa, Videograf II
Jego utwory dla dzieci pojawiają się także w antologiach (m.in. w zbiorze lektur dla klas I-IV
wyd. i wznawianym kilkakrotnie przez „Naszą Księgarnię” – Polskie baśnie i legendy).
Sztuki teatralne:
- Gdzie mieszka wiosna? (premiera w Katowicach)
- Wielka nowina (Katowice, Olsztyn, Warszawa)
- Skarbnikowy dar (Katowice, Czeski Cieszyn)
- Królewski jeleń (Kielce, Warszawa)
- Kalinowy dwór (Katowice)
- Zbójnik i książę (Katowice)
- Tezeusz i Ariadna (Katowice) i in.
Widowiska telewizyjne (wielokrotnie wznawiane):
- Pierścień czarodzieja
- Władca czasu
Słuchowiska
- Jokohama
- Jak Janosik przez piekło wędrował
Informacje o trylogii „Władca Czasu”:
Powieść fantasy przeznaczona dla dzieci w wieku 8-14 lat; w skład trylogii wchodzą:
„Wędrówka”, „Archipelag” i „Powrót”.
„Wędrówka” – to historia 10-letniego chłopca, który wyrusza na poszukiwanie Władcy Czasu, by zdobyć nieśmiertelność. Przebywający w szpitalu chłopiec, który boi się choroby i śmierci, jest gotów odbyć pełną niebezpieczeństw drogę przez Państwo Czasu. Wraz z towarzyszącym mu rycerzem Lancelotem musi pokonać wiele baśniowych przeszkód i ominąć magiczne pułapki, a także podjąć walkę z potworami i smokami, które czyhają na śmiałków wędrujących bezdrożami tej krainy. Żywa i pełna napięcia akcja, barwny język, ciekawie skonstruowane postacie, ładne ilustracje – to główne atuty tej książki.
Istotnym walorem powieści jest jej wyrażone metaforycznie przesłanie: ciężko chorym dzieciom jest potrzebna nadzieja i wiara w możliwości swojego organizmu. One dodają sił i pozwalają łatwiej znosić trudy choroby, podobnie jak ucieczka w świat wyobraźni i marzenie o rzeczach niemożliwych. Postawa głównego bohatera, który jest dobry, uczciwy i odważny, zjednuje mu po drodze sojuszników, którzy pomagają mu w dotarciu do celu.
Jest to jednocześnie wzorzec, który warto propagować. Konstruując fabułę i styl książki, autor dokonał udanego połączenia akcentów baśniowych i fantastycznych, dzięki czemu akcja powieści i jej bohaterowie przemawiają do wyobraźni zarówno dla miłośników baśni, jak i gatunku fantasy.
Bohaterem „Archipelagu” jest David – przyjaciel Manu, którego przygody tworzyły fabułę pierwszej części „Władcy Czasu”. Po jego zniknięciu Dawid także postanawia opuścić szpital i ruszyć tropami przyjaciela. Jedno z zaklęć pisanej przez niego „Księgi magii” przenosi go na tajemniczy Archipelag. Dzięki młodej czarownicy Kionie trafia do Domu Magów, gdzie arcymag Altus uczy go czarodziejskich kunsztów. Będą mu one bardzo potrzebne, bowiem wyspom Archipelagu zagrażają smoki. Pełne niebezpieczeństw i zabawnych przygód losy Dawida wieńczy wyprawa po legendarny topór z Ans, jedyną skuteczną broń przeciw smokom. Magia i czary, a także odwaga i hart ducha mają pomóc Dawidowi w odnalezieniu przyjaciela.
„Powrót” - trzeci tom opowieści o przygodach Manu, Dawida, rycerza Lancelota i zabawnego rumaka Poncyliusza przenosi nas na tajemnicze Wybrzeże Karłów, Magiczne Wyspy i niebezpieczne przestrzenie Oceanu Tempus. Powrót bohaterów na przyjazną im wyspę Mu jest wędrówką, podczas której muszą zmierzyć się nie tylko z potęgą oceanu, ale i z czarnoksiężnikiem Tiro, który chce im wydrzeć topór z Ans. Strzegące swych tajemnic skrzydlate lwy i pająki olbrzymy są najłagodniejszymi z magicznych stworzeń, z jakimi przychodzi im się zmagać. Pokonując mroczne lochy labiryntu, walcząc z jednogłowymi, krwiożerczymi smokami, znajdują także nowych przyjaciół. Maledivius – ostatni smok z życzliwej ludziom i czarodziejom dynastii –odzyskawszy dzięki pomocy bohaterów rodowy zamek Kaduk, ofiarowuje im braterską przyjaźń. Władca Czasu. Powrót to opowieść o dzielności, odwadze i przyjaźni ludzi z magicznymi stworzeniami ubrana w kostium przygody i fantazji, a wyprawa po nieśmiertelność jest wyprawą po nadzieję i dobro.
Trylogia ukazała się pod patronatem: „Victor-Junior”, Portal Księgarski, Księgarnia Internetowa Merlin, Księgarnie Matras, portal Nowa Gildia „Władca Czasu” został objęty patronatem Akcji i wpisany na Złotą Listę książek polecanych przez Fundację ABCXXI.
W październiku 2007 roku ukazała się książka „Bractwo szkarłatnych liter”, w której czytelnicy znajdą kontynuację losów bohaterów „Władcy Czasu”.
Do góry