Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Aktualności

22. 10. 30
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4650
Ostatnie z serii Zebrań Wiejskich w gminie Bestwina odbyło się w piątek, 28 października, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie. Otwierając Zebranie, Pani sołtys, Maria Maroszek, przywitała wszystkich mieszkańców sołectwa Bestwina oraz wójta, Artura Beniowskiego, przewodniczącego Rady Gminy, Jerzego Stanclika, radnych Rady Gminy: Małgorzatę Łukoś, Marcina Gaca, Ireneusza Stanclika, Łukasza Zdeba, radnych powiatowych: Jana Stanclika i Grzegorza Gawędę, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Grzegorza Bobonia, prezesa Kombestu, Wacława Waliczka oraz przewodniczącą KGW, Marię Gawędę, po czym przedstawiła porządek zebrania, który został przez mieszkańców jednogłośnie zaakceptowany i przystąpiono do jego realizacji.
Sekretarzem Zebrania wybrano Agatę Markiel, a do Komisji Uchwał i Wniosków Małgorzatę Łukoś, Urszulę Orłowską i Marcina Gaca.
Po zakończeniu proceduralnych głosowań Pani sołtys, Maria Maroszek, przedstawiła sprawozdanie z działalności sołtysa i rady sołeckiej w okresie pomiędzy Zebraniami: odbyło się 6 posiedzeń z udziałem wójta oraz przewodniczącego Rady Gminy, kierownika Referatu Służb Technicznych, dzielnicowego, a wypracowane wnioski kierowane były do realizacji do Urzędu Gminy.
Pani sołtys uczestniczyła w sesjach, wizjach lokalnych, a razem z innymi członkami rady sołeckiej w świętach państwowych, Dożynkach Gminnych i Janowickich Sianokosach. Współpracowała z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Powiatowym Inspektorem Weterynaryjnym oraz Lokalną Grupą Rybacką Bielska Kraina, wypełniała wnioski o dopłaty obszarowe, do materiału siewnego oraz dopłaty do stawów rybnych.
Czytaj więcej
22. 10. 28
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4386
halina klimczyk gaweda wystawahalina klimczyk gaweda24 października w Muzeum Regionalnym w Bestwinie odbył się wernisaż malarstwa pani Haliny Klimczyk-Gawędy. Autorka choć urodziła się w Czechowicach-Dziedzicach, a obecnie mieszka w Tychach – wzrastała również w Bestwinie, gdzie żyli jej dziadkowie, Weronika i Wacław Klimczykowie.

Z wykształcenia jest filozofem, ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Malarstwem zainteresowała się już podczas studiów, pracę magisterską pt.: „Piękno współbrzmienia - o harmonii filozoficznie i powszechnie” pisała pod kierunkiem prof. dr. hab. Jacka Widomskiego. Od 2007 roku jest studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, a od 2008 r. uczestniczy w zajęciach malarstwa w Zespole Plastycznym. Malarstwo studiuje nieprzerwalnie pod kierunkiem prof. dr hab. Ernesta Zawady. Pani Halina wciąż doskonali swoje zainteresowania – obejmują one filozofię, malarstwo, intensywnie uprawia fotografię oraz pogłębia wiedzę z muzyki. Od 2009 roku corocznie bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie malarstwa im. Ignacego Bieńka w Bielsku-Białej, w którym pięciokrotnie otrzymała wyróżnienie za swoje prace.

Czytaj więcej
22. 10. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4832
Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie zaprosza na spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem i Jackiem Pałkiewiczem.
 
Pisarze, podróżnicy prezentować będą swoją książkę "Wojna u progu. Poradnik przetrwania". Spotkanie odbędzie się 10 listopada o godzinie 17.00, obowiązują zapisy pod numerem: 797 097 661.
 
Na spotkaniu autorskim będzie można nabyć książkę "Wojna u progu. Poradnik przetrwania" ww. autorów oraz zdobyć ich dedykację i autograf, a nawet zrobić sobie pamiatkową fotkę.
22. 10. 27
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4979
Zajmują odpowiednio 10 i 11 miejsce, wyżej stojąca drużyna ma 12 punktów, niższa 11. 3 zwycięstwa, 3 remisy i 4 porażki na koncie tej pierwszej, 3 zwycięstwa, 2 remisy i 5 porażek na koncie tej drugiej, stosunek bramek odpowiednio 12:16 i 16:24. Przełom Kaniów – u siebie 2 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka, KS Bestwinka na wyjeździe 2 zwycięstwa, 2 porażki. Jeśli patrzeć na te suche dane statystyczne to trudno wytypować zwycięzcę meczu derbowego pomiędzy LKS Kaniów i KS Bestwinka, którego świadkami będziemy w niedzielę, 30 października, o godz. 14.00 na stadionie w Kaniowie. Ja ze swej strony stawiam stówę (100 zł) osobie, która w komentarzu poniżej wytypuje jako pierwsza prawidłowy wynik. Aby typować należy się zalogować.
W lidze okręgowej LKS Bestwina (9 miejsce, 15 punktów) uda się w sobotę do Studzienic, aby zmierzyć się o godzinie 15.00 z LKS Studzienice (14 miejsce, 8 punktów).
 
Typowanie: Jarosław W. LKS Kaniów - KS Bestwinka 1:2 (28.10.2022; godz. 17.55
22. 10. 26
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4517
20221025 12101820221025 12102020221025 120751W dniu 25.10.2022 r w Szkole podstawowej nr 1 w Ligocie odbył się Finał Powiatowych Igrzysk Dzieci w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców. W gronie uczestników nie mogło zabraknąć mistrzów Gminy Bestwina, czyli uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Bestwince. W grupie chłopców wystąpił zespół w składzie Patryk Gawęda i Leon Gbyl, którzy po zaciętej walce o podium zakończyli rywalizację na IV miejscu. Dużo lepiej spisały się dziewczęta, które najpierw po ciężkim boju pokonały zespół ze Szczyrku 3:2,
a w finale rozgromiły 4:0, faworyzowane zawodniczki ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Ligoty. Miejmy nadzieję, że Wiktoria Tekieli i Zosia Lach zapiszą równie piękną historię jak ich starsi koledzy w ubiegłym roku szkolnym. Oczywiście cała czwórka naszych reprezentantów na co dzień doskonali swoje umiejętności pod czujnym okiem pani Dagmary Sikory w sekcji tenisa stołowego UKS The Best.
Zdjęcia i tekst: Waldemar Fluder
22. 10. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4540
W niedzielę, 23 października, Sekcja Spinningowa Stowarzyszenia Wędkarskiego „Kaniowski Karp Królewski” zorganizowała po raz piąty Zawody Spinningowe. Wzięło w nich udział 19 wędkarzy.
Wędkarstwo spinningowe opiera się na zarzucaniu przynęty, a następnie jej ściąganiu. Cały proces powtarzamy naprzemiennie, aż do momentu, kiedy ryba zacznie brać. W zależności od doświadczenia wędkarza, ruchy wędziska powinny odpowiadać naturalnym ruchom ryby, będącej przynętą.
Bardzo ważnymi elementami są przynęty spinningowe, które występują w wielu wariantach kolorystycznych, a także w różnych kształtach i rozmiarach. Możemy dopasować je ściśle pod daną rybę, a nawet pod rodzaj wody. Dzielą się one na kilka kategorii: gumowe przynęty, woblery i błystki.
W niedzielnych zawodach najlepszym wyczuciem wykazał się Michał Fołta – 1,95 kg, drugie miejsce zajął Marek Kucharski – 1,30 kg, trzecie Janusz Niemiec – 1,17 kg. Jakąkolwiek zdobycz udało się pozyskać w sumie siedmiu wędkarzom, a oprócz ww. byli to jeszcze Tomasz Kabut, Dominik Stępień, Jarosław Gandor i Bartłomiej Drużbański.
Zwycięzcy otrzymali statuetki ufundowane przez Stowarzyszenie, Sklep wędkarski Bekar przekazał bony o wartości 100 zł każdy, osobną statuetkę ufundował również Stanisław Kulig.
Sędziami zawodów byli: Jacek Janusz, Szymon Święs, Szymon Misiek, posiłek przygotowali Stanisław Kulig i Marek Kucharski.
Więcej zdjęć TUTAJ
22. 10. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 5276
DS WFDS WF 2W Jaworzu miała miejsce Powiatowa Inauguracja Sportowego Roku Szkolnego 2022/2023. Razem z Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym w Bielsku-Białej powiat bielski nagrodził najlepsze szkoły we współzawodnictwie sportowym za ubiegły rok szkolny.
- Sportowy rok szkolny w powiecie bielskim 2022/2023 uważam za otwarty - powiedziała Dorota Nikiel Członek Zarządu Powiatu Bielskiego na uroczystej inauguracji tego wydarzenia w Jaworzu i dodała: powszechnie wiadomo, że rola sportu w rozwoju społeczeństwa jest bardzo istotna. Ta aktywność wpływa bowiem bezpośrednio na kondycję fizyczną i psychiczną młodego pokolenia. Poprawia zdrowotność naszego społeczeństwa i buduje nawyki aktywności ruchowej, która jest niezbędnym elementem naszego zdrowia w każdym przedziale wiekowym. Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że wychowanie fizyczne, sport to bardzo ważne ogniwo edukacji szkolnej.
Wspomniana inauguracja to przede wszystkim okazja do zaprezentowania najlepszych osiągnięć uczniów ze szkół powiatu bielskiego i tak w zawodach finału wojewódzkiego w Katowicach w roku 2021/2022: I miejsce zajęły: Szkoła Podstawowa nr 2 w Bystrej piłka ręczna dziewcząt, SP nr 3 Ligota w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców oraz ZSP Jasienica w czwórboju lekkoatletycznym dziewcząt.
W Igrzyskach Młodzieży: I miejsce ZSP Bestwinka w tenisie stołowym chłopców, a II miejsce przypadło SP nr 3 Ligota tenis stołowy dziewcząt.
Współzawodnictwo Sportowe Igrzysk Młodzieży o Puchar Starosty Bielskiego: I miejsce SP nr 1 Jaworze, II miejsce SP nr 5 Czechowice-Dziedzice, III miejsce ZSP w Bestwince. Zespół Szkolno - Przedszkolny w Bestwince reprezentowali na uroczystości Dagmara Sikora i Waldemar Fluder.
Wyniki Powiatowego Współzawodnictwa Sportowego Igrzyska Dzieci o Puchar Starosty Bielskiego: I miejsce SP nr 2 Bystra, II miejsce Szkoła Podstawowa w Pisarzowicach, a III miejsce SP nr 1 w Kozach.
Wyróżnieni zostali także Gminni Organizatorzy Sportu Szkolnego, a wśród nich nauczyciel WF-u w ZSP Kaniów, Tadeusz Szkuta oraz: Paweł Łękawa, Mieczysław Moczek, Tomasz Pająk, Arkadiusz Sojka, Szymon Szymański, Marcin Węgrzyn i Artur Żelichowski.
Czytaj więcej
22. 10. 25
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4734
Przyznam, że spodziewałem się zdobycia co najmniej 5 punktów na 9 możliwych przez nasze seniorskie drużyny. Skończyło się na 1, który dopisał do swojego konta LKS Bestwina.
Mecz LKS Bestwina – Iskra Pszczyna tak opisany jest na łamach www.sportowebeskidy.pl: Dobre i wyrównane widowisko stworzyli w 12. kolejce „okręgówki” piłkarze z Bestwiny oraz Pszczyny. Gospodarzom towarzyszył po nim niedosyt.
Brak pełnego zadowolenia w bestwińskich szeregach to następstwo pierwszej części spotkania, w której gospodarze byli stroną przeważającą, w ślad za tym stwarzającą sytuacje bramkowe, ale jednocześnie nieskuteczną. Już w 3. minucie prawym skrzydłem w pole karne „wjechał” Maciej Kosmaty, ale strzał pomocnika wylądował na bocznej siatce. Niebawem zagrożenie piłkarze LKS-u stworzyli po rzucie rożnym. Rosły Jakub Krawczyk wyskoczył ponad golkiperem Iskry, ale głową skierował piłkę na poprzeczkę. Odnotować należy również szansę Damiana Gacka, którego uderzenie po „krótkim” rogu bramkarz gości sparował.
– Zastanawiam się, czy pierwsza połowa meczu nie była aby naszą najlepszą w tym sezonie. Szkoda, że nie zdołaliśmy okrasić jej golem, bo na niego zasłużyliśmy. Grałoby się nam pewnie łatwiej, a i efekt końcowy byłby bardziej pozytywny – zaznacza Sebastian Gruszfeld, szkoleniowiec bestwinian.
Czytaj więcej
22. 10. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4220
Na prośbę właścicielki Bazy na Krakowskiej zamieszczam ogłoszenie:
Rok działania w Bazie pokazał nam jak wielu jest twórców na terenie naszej Gminy, którzy od lat tworzą wspaniałe rzeczy do tzw. szuflady. Dlaczego do tej pory o niech nie słyszeliśmy?
Bo jak sami mówią:
„Wstydzę się i nie wiem czy się to komuś spodoba”
„ Kto by to kupił, robię dla siebie, czasem rodzinie rozdam”
„Nie wiem jak się zareklamować, nie mam nawet komputera”
O KIM MOWA?
– o lokalnych artystach,
– ukrytych talentach
– ludziach, których znamy, a nie wiemy, że są twórcami
Czytaj więcej
22. 10. 24
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4640
sesja 24 10 2022W poniedziałek, 24 października, odbyło się XLVIII posiedzenie Rady Gminy Bestwina. Otworzył je przewodniczący, Jerzy Stanclik, i po wyczerpaniu proceduralnych punktów sesji oddał głos wójtowi, Arturowi Beniowskiemu, który poinformował, że jak co roku zaproszono do udziału w październikowej sesji część grona pedagogicznego naszej gminy w związku z przyznaniem nagród wójta z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz otrzymaniem przez trzy nauczycielki awansu na stopień nauczyciela mianowanego.
Dyplomy mianowania odebrały Panie: Magdalena Maśka, Ewelina Moczek i Aneta Staniszewska.
Przy okazji wójt poinformował, że wyższy stopień – nauczyciela dyplomowanego, który jest przyznawany na poziomie kuratorium otrzymało w tym roku 10 nauczycieli z naszej gminy i wszystkim nagrodzonym złożył gratulacje i życzenia kolejnych awansów.
Nagrody wójta otrzymały: Agata Szypuła – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie, Renata Cichowska – Gaździak - dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwince, Urszula Kraus - dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwinie, Aneta Pasierbek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwinie, Magdalena Kraus z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bestwince, Jolanta Kuczyńska z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Janowicach i Elżbieta Stec z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kaniowie.
Czytaj więcej