Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Baśń o niezawodnej nadziei

12. 01. 29
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2827

Znamy na pewno z dzieciństwa baśń Hansa Christiana Andersena „Dzikie Łabędzie”. Jest to opowieść o dzielnej królewnie, która dzięki cierpliwości i wierze w lepsze jutro odczarowuje swoich braci - królewiczów zamienionych przez złą macochę w białe ptaki. Tę piękną historię na scenariusz teatralny przerobiła pani Jolanta Kuczyńska, a efekty długich przygotowań można było podziwiać na premierze przedstawienia w dniu 28 stycznia, w budynku Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Janowicach.
Do wspólnego oglądania zaprosiła przybyłych gości dyrektor szkoły, Urszula Kal. Serdecznie przywitała pełnomocnika Wójta i radnego powiatowego Artura Beniowskiego, radnych Jana Stanclika i Stanisława Nycza, dyrektora GZOSiP Arkadiusza Maja, przewodniczącą KGW Krystynę Handzlik oraz licznie zgromadzoną publiczność. Widzowie szczelnie wypełnili szkolną salę gimnastyczną.

Ogrom pracy włożony w przygotowanie spektaklu z całą pewnością zaprocentował, owocując oszałamiającym efektem. Takie były też pierwsze spostrzeżenia pojawiające się w popremierowych dyskusjach. Aktorzy nie tylko popisali się znajomością roli, ale też odpowiednio wczuli się w swoich bohaterów. Na pewno wymienić trzeba wcielające się zamiennie w rolę królewny Elzy Karinę Stopkę i Klaudię Rąbę (Klaudia dodatkowo opracowała choreografię do swego tańca), Wojciecha Sawkiewicza jako króla, Natalię Murawską jako złą królową, Tomasza Krężeloka jako narratora i oczywiście innych. Łącznie około 70 uczniów! Pełna obsada będzie do zobaczenia na stronie internetowej szkoły.
W baśni o dzikich łabędziach sceny fabularne przeplatane były tańcami i śpiewem. Tańczył cały dwór królewski, służące z miotłami, zwierzęta leśne, poziomki, nietoperze oraz soliści. Śpiewał chór, a także pojedyncze osoby. To wszystko w fenomenalnej oprawie scenograficznej oraz dopracowanych kostiumach.
W to wielkie przedsięwzięcie zaangażowała się cała społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. W tym względzie wielkie zasługi trzeba oddać autorce scenariusza Jolancie Kuczyńskiej, która prowadziła również próby z aktorami. Chór, solistów i podkład muzyczny przygotowała pani Dorota Pollak. Choreografię tańców: pani Monika Krężelok. Choreografię oraz stroje do tańca poziomek: pani Eliza Szeliga - Kraus. Choreografię oraz stroje do tańca zwierzątek: pani Elżbieta Żmij. Choreografię oraz stroje do tańca nietoperzy: pani Ewelina Olejak. Zadania szycia strojów dla tancerzy i aktorów podjęła się pani Monika Krężelok z pomocą pani Elżbiety Małysz. Dekorację sceny wykonały pani dyrektor Urszula Kal i pani Ilona Wójtowicz z pomocą pani Renaty Matusik. Organizatorzy dziękują również pracownikom obsługi i administracji, rodzicom uczniów oraz paniom, które upiekły ciasta.
Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewczak

 

Do góry