Rotator Bestwina
WWW.GMINABESTWINA.INFO
Gmina Bestwina położona jest w południowej części województwa śląskiego.
Z RYBĄ I KŁOSEM W HERBIE
Stanowi część Kotliny Oświęcimskiej ograniczonej od północy rzeką Wisłą, a od zachodu rzeką Białą.
NIEZALEŻNY PORTAL MIESZKAŃCÓW
Graniczy z miastami: Bielskiem-Białą i Czechowicami- Dziedzicami oraz z trzema gminami Wilamowicami, Miedźną i Pszczyną.
| GMINABESTWINA.INFO |
|



Tym razem od turnieju w Leśnej rozpoczęli kajak poliści walkę o Puchar Polski'2018 w kajak polo.
W dniach 5 – 6 maja rozegrano X Międzynarodowy Turniej o „Puchar Kwisy", w ramach którego odbyła się I edycja Pucharu Polski w Kajak Polo. Jednocześnie najmłodsi zawodnicy wzięli udział w Międzynarodowym Pucharze Polski w Kajak Polo „PANDA CUP”. Gospodarzem był Ludowo-Uczniowski Klub Sportowy KWISA Leśna.
Maj rozpieszcza nas pogodą, również w Leśnej było słonecznie, upalnie i gorąco na wodzie i na trybunach.
Świetnie spisali się seniorzy UKS Set Kaniów zwyciężając w finale I Dywizji swoich odwiecznych rywali, MOSW Choszczno, 6:5 a zwycięską bramkę zdobył na 2 sekundy przed zakończeniem meczu Arkadiusz Pilarz, który zresztą zdobył również pierwszą i drugą bramkę (z rzutu karnego za faul na Łukaszu Pilarzu) dla UKS w tym meczu, chociaż w ogóle pierwszą zdobyło MOSW Choszczno. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 2:2. Po przerwie prowadzenie dał Łukasz Pilarz, ale MOSW szybko odpowiedziało bramką i zrobiło się na 5 minut do końca meczu 3:3. Maciej Paszana, który wrócił do drużyny po dłuższej przerwie strzelił 4 gola, ale znów choszcznianie odpowiedzieli celnym trafieniem. Weteran, Paweł Michalec, kapitalnym rzutem z ostrego kąta dał prowadzenie Setowi 5:4, a MOSW znów na minutę do końca wyrównało. Nasi zawodnicy umiejętnie rozgrywali piłkę przez ostatnie 60 sekund i na 2 sekundy przed końcową syreną Arkadiusz Pilarz huknął jak z armaty, przełamał wiosło bramkarza i dał zwycięstwo UKS Set Kaniów 6:5.
Set A wystąpił w składzie: Łukasz Pilarz, Bartłomiej Dawidek, Maciej Paszana, Paweł Michalec, Arkadiusz Pilarz.
19 maja Ochotnicza Straż Pożarna w Kaniowie organizuje uroczyste obchody 110-lecia swego istnienia.
W ramach tych obchodów odbędzie się msza św. (godz. 15), a po niej, już na terenach rekreacyjnych przemówienia i wręczenie odznaczeń i wyróżnień, występ Orkiestry Dętej, pokaz ognia w wykonaniu Fireshow Team Zapaleńcy, festyn strażacki.

Muzeum Regionalne w Bestwinie serdecznie zaprasza na gminne Obchody Nocy Muzeów.
W programie:
- 18:00 Wernisaż malarstwa Zgrupowania Malarzy Nieprofesjonalnych (Barbara Greń, Barbara Pokładnik, Andrzej Surowiak, Błażej Kóska),
- 19:00 Rozpoczęcie zwiedzania muzeum z przewodnikiem. Muzeum czynne będzie do ostatniego zwiedzającego.
Tomek Janusz, o czym informowałem wcześniej, w 11. edycji Katowickiego Festiwalu Biegowego w Katowicach zwyciężył w biegu na 10 km. Jednakże to nie jedyny sukces rodziny Januszów z Kaniowa, albo inaczej „JanuszówSukcesu”, ponieważ w Festiwalu Biegowym udział brała również Mama Tomka, Pani Barbara i to ze znakomitym wynikiem, ponieważ zajęła 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej na dystansie 10 km z czasem 0:51:20.
Swoje starty w tym roku Pani Barbara rozpoczęła od udziału w 13. PZU Półmaratonie Warszawskim, gdzie z czasem 1:51:47 zajęła miejsce 663 na ponad 3300 kobiet, co jak na osobę, która bieganie traktuje wyłącznie jako swoją pasję i uprawia je w wolnych chwilach po pracy należy przyjąć z szacunkiem i uznaniem.
Brawo, Pani Barbaro!!!
Zdjęcie: Facebook
W sobotę, 12 maja, odbyła się 11. edycja Katowickiego Festiwalu Biegowego. Pobiegli dorośli oraz dzieci. To jedna z najważniejszych imprez biegowych w regionie. Zawodnicy konkurowali w maratonie, półmaratonie, biegu na 10 km. oraz 5 km. Były również zawody dla dzieci oraz młodzieży.
Wystartował w nim, jak na absolwenta AWF w Katowicach, który był organizatorem Festiwalu, przystało Tomasz Janusz. W poprzednich dwóch edycjach Tomasz w biegu na 10 km zajmował drugie miejsce, tym razem pokonał siebie i wszystkich innych zawodników i zgodnie z powiedzeniem „do trzech razy sztuka” wywalczył pierwsze miejsce z czasem 0:33:53. Na swoim blogu, http://www.johnnierunner.pl, Tomasz tak podsumowuje swój występ: „Cieszę się, z tego biegu, choć był on dla mnie trudny, tym bardziej że nie jest to mój ulubiony dystans. Plan jednak wykonany w 100% i z podniesioną głową wracam do domu! Przerwa, którą miałem spowodowała, że mam głód… głód treningów i dobrych zawodów! Dlatego już teraz zapowiadam, że jeszcze Was zaskoczę w tym sezonie wiosennym! Dlatego trzymajcie kciuki i śledźcie moje poczynania!”
Brawo!!!
Zdjęcie: Facebook
Zapowiadając 21 kolejkę bielskiej A klasy Tomasz Zużałek, trener KS Bestwinka, powiedział, przypomnę: „Skoro Przełom urwał punkty mojej drużynie i Pionierowi to sprawiedliwie również by było gdyby te punkty w starciu z zespołem z Kaniowa zgubiła "dwójka" Rekordu.” … I stało się, lider i główny pretendent do awansu stracił punkty w Kaniowie za sprawa Roberta Jurczygi – 2 gole i Kornela Ryszki. Tak więc Wiesław Kucharski do niezmiernie udanych może zaliczyć ponownie objęcie trenerskiej ławki w Kaniowie.
LKS Kaniów wobec porażki MRKS II i własnego zwycięstwa awansował na miejsce 5 i ma tylko punkt straty do czwartej Soły Kobiernice.
LKS Przełom Kaniów – BTS Rekord Bielsko – Biała II 3:2
Bramki: Robert Jurczyga – 2, Kornel Ryszka
KS Bestwinka nie mógł liczyć na łatwy mecz z rezerwami czechowickiego MRKS-u i też nie był to łatwy mecz. MRKS miał za sobą 5 wygranych meczów z rzędu w tym wygrany w Kaniowie 0:4. I niech nikogo nie myli, że było łatwo, chociaż w pewnym momencie KS Bestwinka prowadził 5:0. Nastąpił jeden moment dekoncentracji i w ciągu niecałych dwóch minut stracił dwie bramki, a wcześniej kapitalnie rzut karny wybronił Amadeusz Golik. Tytułowy „napadzior” to, oczywiście, Dominik Chmielniak, który wobec znakomitej postawy w bramce Amadeusza Golika zastąpił na 3 minuty przed końcem meczu strzelca dwóch bramek, Macieja Skęczka, i w ostatniej minucie kapitalnym szczurem po długim rogu pokonał bramkarza MRKS-u. KS Bestwinka zajął fotel lidera bielskiej A klasy z przewagą 2 punktów nad Rekordem i przedłużył do 24 serię meczów bez porażki. Mecz KS Bestwinka – BTS Rekord Bielsko – Biała II w dniu 26 maja o godz. 15:00 zapowiada się niezmiernie interesująco.
KS Bestwinka – MRKS Czechowice-Dziedzice II 6:2
Bramki: Paweł Olek, Maciej Skęczek – 2, Maciej Kosmaty, Bartosz Adamowicz, Dominik Chmielniak
Spory zawód sprawiła swoim kibicom drużyna LKS Bestwina. Zajmując pozycję wicelidera przynosiła do soboty (z małym wyjątkiem w dniu 3 maja) swoim kibicom wiele radości i powodów do dumy. No cóż, czasem zdarza się słabszy dzień, a być może dla przeciwników, WSS Wisła, był to z kolei jeden z najlepszych meczów i przyniósł im zwycięstwo 0:4. Po tym meczu bestwinianie stracili fotel wicelidera, ale pozostają na pudle.
LKS Bestwina – WSS Wisła 0:4
Szanowni Państwo,
Tauron Dystrybucja informuje, że ze względu na konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych na sieci elektroenergetycznej wyłączone będą w środę, 16 maja:
Kaniów: ulica Grobel Borowa, Głębokie, Łabędzia do numeru 6, Dankowicka do numeru 17 i 22, Floriana od numeru 2 do 10, Stawowa.
Rozpoczęcie: 2018-05-16 12:00
Zakończenie: 2018-05-16 14:00
Za utrudnienia przepraszamy.
Bardzo trudnych i wymagających przeciwników będą miały nasze drużyny występujące w bielskiej A klasie w najbliższy weekend.
W niedzielę, 13 maja, na boisku w Kaniowie zaprezentuje się obecny lider, BTS Rekord Bielsko-Biała II, a również w niedzielę na boisku w Bestwince wicelider, KS Bestwinka, podejmować będzie rezerwy czechowickiego MRKS-u. Drużyna ta zajmuje 5 miejsce i ma 30 punktów (10 zwycięstw, 9 porażek). Oba mecze rozpoczną się o godz. 16:00.
Na łamach www.sportowebeskidy.pl trener KS Bestwinka, Tomasz Zużałek tak zapowiada potyczkę swojej drużyny z MRKS II: „Na pewno widzowie zobaczą ciekawy mecz. Rezerwy MRKS-u notują dobrą passę pięciu wygranych meczów z rzędu. Czechowiczanie nie położą się przed nami i spodziewamy się ciężkiej potyczki. Jak jednak w każdym meczu, gramy o 3 punkty.” Tam również opinia na temat meczu LKS Kaniów: „Skoro Przełom urwał punkty mojej drużynie, Pionierowi to sprawiedliwie również by było gdyby te punkty w starciu z zespołem z Kaniowa zgubiła "dwójka" Rekordu.” oraz pozostałych meczów.
W lidze okręgowej LKS Bestwina zmierzy się z WSS Wisła. Mecz odbędzie się w sobotę, 12 maja, o godz. 17:00 na boisku w Bestwinie. Tomasz Wuwer, szkoleniowiec ekipy z Wisły, tak zapowiada ten mecz: "Na wyrównany zapowiada się nasz mecz w Bestwinie. Chciałbym, aby wygrała piłka nożna. Gospodarze mają potencjał duży, walczą o wicemistrzostwo, które byłoby dla nich fajnym osiągnięciem. Postaramy się im w tym przeszkodzić. Liczę na dobry, ciekawy i wyrównany mecz. Wynik powinien oscylować wokół remisu."
LKS Bestwina zajmuje drugie miejsce po 22 kolejkach z 49 punktami, WSS Wisła ma punktów 42 i jest na miejscu 4.

Pani Magdalena Jasińska jest specjalistką w zdobywaniu grantów i nagród z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Nauczycielka geografii i edukacji regionalnej w Gimnazjum Publicznym nr 1 w Czechowicach -Dziedzicach oraz geografii w Szkole Podstawowej w Kaniowie po raz kolejny zdobyła nagrodę WFOŚiGW w Katowicach. Prowadzone przez nią działania zostały wcześniej nagrodzone przez WFOŚiGW tytułem Eko Aktywni 2014. W swojej pracy stara się pozyskiwać fundusze zewnętrzne oraz promuje szkoły, w których pracuje. Jest koordynatorem i realizatorką wielu projektów edukacyjnych. Pozyskała dofinansowania w ramach konkursów: „Szkoły dla Przyrody”, BZWBK – Bank Ambitnej Młodzieży, „Po Stronie Natury” oraz „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Współpracuje z Fundacją Nasza Ziemia, Nadleśnictwem Bielsko, Śląskim Ogrodem Botanicznym.
W tym roku została laureatką konkursu „Zielone Czeki’2018”.
„Zielone Czeki” – to nagrody przyznawane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach corocznie z okazji Dnia Ziemi. Święto to wymyślono, by ludzie na ziemi pochylili się nad losem planety, na której żyją, by nastąpił moment refleksji. WFOŚiGW nagradza osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej na terenie województwa śląskiego. Osoby, zespoły, które mając ogromny zapał i energię patrzą w przyszłość z troską i niepokojem o stan środowiska naturalnego.
Nagroda została przyznana w kategorii: szkolna edukacja dzieci i młodzieży za podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży poprzez autorski program edukacji ekologicznej Arboretum Inspiruje, przekształcenie ogrodu przyszkolnego w arboretum i społeczne prowadzenie w nim zajęć dla innych szkół i przedszkoli. Wyróżnienie zostało przyznane głównie za działania w Czechowicach-Dziedzicach, ale również za zaangażowanie w szkole w Kaniowie, gdzie w ubiegłym roku Pani Magdalena zdobyła grant na budowę ogródka meteorologicznego z urządzeniami takimi, jak łata śniegowa, wiatromierz, deszczomierz itp.
Zdjęcia: www.wfosigw.katowice.pl


Muzeum Regionalne im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie organizuje dwa konkursy pod patronatem honorowym wójta gminy Bestwina pod hasłem „Myśląc o wolności”.
Celem konkursu poetyckiego jest:
a. Popularyzacja gminnej twórczości literackiej w ramach Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
b. Rozbudzenie zainteresowań historią walki o niepodległość Polski.
c. Promocja twórczości poetyckiej w lokalnym środowisku.
d. Spotkanie i integracja środowisk twórczych w ramach wydarzenia kulturalnego.
Konkurs plastyczny z kolei ma na celu:
a. Rozwijanie wyobraźni, prezentację pasji plastycznych dzieci i młodzieży w ramach Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.
b. Stworzenie pracy plastycznej odwołującej się do jednego z fragmentów listów Antoniego Maja, legionisty z Bestwiny.
c. Promocję twórczości plastycznej w lokalnym środowisku.
d. Spotkania i integrację środowisk twórczych w ramach wydarzenia kulturalnego.
Konkursy skierowany są do dzieci i młodzieży z terenu gminy Bestwina uczących się w szkole podstawowej (klasy IV-VII) i gimnazjum (klasy II i III) i podzielony są na dwie kategorie wiekowe: IV-VI klasa szkoły podstawowej oraz VII klasa szkoły podstawowej wraz z klasami gimnazjum.
Termin składania prac, ocena oraz wyniki:
Prace należy składać do 18 maja 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Bestwinie bądź przesłać na adres: Muzeum Regionalne, ul. Kościelna 57, 43-512 Bestwina (z dopiskiem „Konkurs Poetycki” lub „Konkurs Plastyczny”). O terminowości decyduje data wpływu.
Szczegóły konkursów i fragmenty listów Antoniego Maja, legionisty z Bestwiny, można poznać klikając w zdjęcia po lewej oraz TUTAJ