Rotator Bestwina
WWW.GMINABESTWINA.INFO
Gmina Bestwina położona jest w południowej części województwa śląskiego.
Z RYBĄ I KŁOSEM W HERBIE
Stanowi część Kotliny Oświęcimskiej ograniczonej od północy rzeką Wisłą, a od zachodu rzeką Białą.
NIEZALEŻNY PORTAL MIESZKAŃCÓW
Graniczy z miastami: Bielskiem-Białą i Czechowicami- Dziedzicami oraz z trzema gminami Wilamowicami, Miedźną i Pszczyną.
| GMINABESTWINA.INFO |
|
W sobotę, 7 stycznia br., około godz. 18 w Kaniowie, w okolicy Pizzerii Prowansja do szło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i rowerzystki. Kierowca samochodu oferował pomoc poszkodowanej rowerzystce, sprowadził inny samochód, busa, którym rowerzystka została odwieziona do domu. Niestety, wówczas nie zadbała o to, aby poprosić kierowcę o jego dane, a obecnie konieczny jest z nim kontakt.
Zwracam się tą drogą do kierującego samochodem osobowym lub kierowcy odwożącego poszkodowaną busem o kontakt. Jeśli są jacyś świadkowie zdarzenia to także proszę o pomoc, być może kierowcy nie odczytają tego apelu.
Telefon: 501 309 859, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dokładnie o 228 osób zwiększyła się liczba mieszkańców gminy Bestwina w 2016 roku i zamknęła się liczbą 11 708. Dla przypomnienia – w 2015 roku liczba mieszkańców wzrosła o 88 osób, w 2014 o 144, w 2013 o 114, w 2012 o 131, w 2011 o 92, tak więc jest to największy wzrost w ostatnich latach.
Kobiety stanowią większość i jest ich 5 991. Najwięcej, bo o 118 zwiększyła się liczba mieszkańców w samej Bestwinie, tam też jest największa liczba bezwzględna pomiędzy urodzeniami i zgonami. Poniżej dane dotyczące każdego sołectwa:
Bestwina – 4 887 mieszkańców, przybyło 140. Urodzenia – 57, zgony – 35 (+ 22 różnica pomiędzy urodzeniami i zgonami, 118 nowych mieszkańców).
Bestwinka – 1 662 mieszkańców, przybyło 28. Urodzenia - 28, zgony – 22 (+ 6 różnica między urodzeniami i zgonami, 22 nowych mieszkańców).
Janowice – 1 812 mieszkańców, przybyło 53. Urodzenia – 24, zgony – 19 (+ 5 różnica między urodzeniami i zgonami, 48 nowych mieszkańców).
Kaniów – 3 346 mieszkańców, przybyło 66. Urodzenia – 33, zgony – 27 (+ 6 różnica między urodzeniami i zgonami, 60 nowych mieszkańców).
Nasz krajan z bestwińskiej parafii - został 9 stycznia br. mianowany nowym kierownikiem sekcji polskiej Radia Watykańskiego.
Ks. Paweł Pasierbek urodził się w Bestwinie w 1965 r. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1984 r. w Starej Wsi, a święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego otrzymał w 1995 r. w Krakowie. Studiował filozofię w Krakowie (1986-1989) oraz teologię ogólną w Warszawie (1991-1994).
Jego pierwszy kontakt z Radiem Watykańskim miał miejsce już w latach 1989-1991, kiedy w ramach 2-letniej zakonnej praktyki pracował w Sekcji Polskiej RW jako dziennikarz. Po ukończeniu studiów teologicznych pracował też w redakcji polskiego wydania "L'Osservatore Romano'' (1994-1995).
Od 1995 r. rozpoczął studia specjalistyczne z teologii na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, po których pracował - m.in. jako duszpasterz akademicki i proboszcz - w Opolu.
W obecnych obowiązkach kierownika Polskiej Sekcji RW ks. Pasierbek zastąpi sprawującego tę funkcję przez ostatnich 5 lat ks. Leszka Gęsiaka, również jezuitę.
Źródło: http://bielsko.gosc.pl
Turon Dystrybucja informuje, że ze względu na konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych na sieci elektroenergetycznej wyłączone będą:
Bestwinka - ulica Gandora od skrzyżowania z ulicą Św. Sebastiana do Gandora 16 i w tym rejonie.
Rozpoczęcie: 17.01.2017 od godz. 8:00
Zakończenie: 17.01.2017 o godz. 13:30
Za utrudnienia przepraszamy.
Wyróżnienie ustanowił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w uznaniu zasług dla działań apostolskich w Kościele Diecezjalnym. Jego znakiem jest kopia figurki Matki Bożej zza Drutów - wykonanej w KL Auschwitz drewnianej rzeźby Niepokalanej, która przetrwała wojnę i dziś odbiera cześć w kościele franciszkańskim w Harmężach.
Ks. Józef Walusiak jest przewodnikiem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, twórcą telefonu zaufania, fundacji i ośrodka dla młodzieży uzależnionej. Wraz z nim do nagrody nominowano także: Teresę Sereś - animatorkę dzieł misyjnych, Krzysztofa Rycaka - twórcę wspólnoty dorosłych oazowiczów, Benona Wylegałę - inicjatora Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego, ks. Franciszka Płonkę - emerytowanego duszpasterza rodzin, ks. Tadeusza Borutkę - profesora, opiekuna Akcji Katolickiej, ks. Piotra Bączka - pierwszego kapelana KSM oraz ks. Marcina Aleksego, wieloletniego moderatora ruchu Światło Życie.
Czytaj więcej
W niedzielę, 15 stycznia br., odbędzie się Jubileuszowy 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W gminie Bestwina Sztab WOŚP # 2861 powołany został przez Klub Honorowych Dawców Krwi i jego wolontariusze przy pomocy przedstawicieli Samorządów Uczniowskich działających przy szkołach w Bestwince i Janowicach będą kwestować w okolicach kościołów. W tym roku zarejestrowanych zostało 25 wolontariuszy, którzy będą zbierać datki do puszek, cały Sztab liczy 29 osób.
Zarząd Fundacji WOŚP po konsultacjach ze środowiskami medycznymi i prośbami spływającymi od polskich szpitali postanowił w czasie 25. Finału WOŚP zbierać pieniądze pod hasłem: „Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom”.
I Ty też możesz wspomóc to dzieło!
W czwartek, 5 stycznia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Bestwinie odbyła się XXII sesja Rady Gminy Bestwina. Miała ona inny niż zwykle charakter, nie podejmowano żadnych uchwał, natomiast przy licznie zgromadzonych gościach dokonano podsumowania zakończonego i wytyczenia planów na rozpoczęty rok. Podsumowanie dotyczyło nie tylko realizacji budżetu gminy i zawartych w nim zadań, ale również osiągnięć naszych mieszkańców i reprezentantów klubów sportowych oraz przedstawicieli kultury. Zdjęcia TUTAJ (niestety, z uwagi na czynione z ogromnym zaangażowaniem starania redaktora naczelnego Magazynu Gminnego aby w kadrze mojego aparatu mieściły się jego plecy, nie wszystkie są dobrej jakości, a wiele, z uwagi na te plecy, zostało skasowanych).
Przewodniczący Rady Gminy, Jerzy Stanclik, dosyć dużo czasu poświęcił na przywitanie gości, ponieważ ich lista była bardzo długa, a wśród nich, m.in. pani Sylwia Cieślar - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, Jan Chrząszcz – I wicewojewoda śląski, Andrzej Płonka – starosta bielski, radni powiatowi, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy, prezesi stowarzyszeń i organizacji działających w gminie, prezesi i strażacy OSP, prezes i zawodniczki UKS Set Kaniów, redaktor naczelny Kroniki Beskidzkiej, panie dyrektor Zespołów Szkolno-Przedszkolnych, pani Magdalena Solich, Michał Kobiela i Jacek Gruszka.
Przedsiębiorstwo Górnicze SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach włączyło się do 25. Finału WOŚP i proponuje
wylicyowanie wizyty w kopalni PG SILESIA a w jej czasie zjazd do ściany wydobywczej.
Wizyta w kopalni węgla kamiennego PG SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach dla dwóch osób!
Gorąco zapraszamy do licytacji wizyty w PG SILESIA. Wizyta obejmuje zjazd do ściany wydobywczej – około 700 metrów pod ziemią. Zwycięzcy licytacji po przejściu odpowiedniego szkolenia (na terenie kopalni) zjadą pod ziemię, by tam zobaczyć, w jakich warunkach na co dzień pracują nasi górnicy. Będzie to także doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się pracy najnowocześniejszego sprzętu stosowanego w PG SILESIA.
Gorąco zapraszamy do licytacji - tutaj link: http://aukcje.wosp.org.pl/wizyta-w-kopalni-pg-silesia-zjazd-do-sciany-i4029483
Inne licytacje na rzecz WOŚP tutaj: http://aukcje.wosp.org.pl/listing?charityOrganizationPurposeId=2389
Klub Sportowy Gminy Bestwina zaprasza do udziału w II NOWOROCZNYM TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ MĘŻCZYZN, który odbędzie się 28 stycznia 2017r. o godzinie 9:00 w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, ul. Batalionów Chłopskich 15, 43-512 Kaniów. Zgłoszenia należy dokonywać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (nazwa drużyny oraz imiona i nazwiska zawodników + nr telefonu kontaktowego), a wpisowe w wysokości 200zł należy przelać na konto bankowe klubu.
Regulamin II NOWOROCZNEGO TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ MĘŻCZYZN 28.01.2017: