Rotator Bestwina
WWW.GMINABESTWINA.INFO
Gmina Bestwina położona jest w południowej części województwa śląskiego.
Z RYBĄ I KŁOSEM W HERBIE
Stanowi część Kotliny Oświęcimskiej ograniczonej od północy rzeką Wisłą, a od zachodu rzeką Białą.
NIEZALEŻNY PORTAL MIESZKAŃCÓW
Graniczy z miastami: Bielskiem-Białą i Czechowicami- Dziedzicami oraz z trzema gminami Wilamowicami, Miedźną i Pszczyną.
| GMINABESTWINA.INFO |
|
30.09.2009 w Bestwince oraz 2 października w Kaniowie odbywały się mecze eliminacyjne w piłkę nożną reprezentacji szkolnych z naszej gminy, będące jednocześnie nieoficjalnymi mistrzostwami gminy.
Gimnazja: GP Bestwinka - GP Bestwina 4:0
Szkoły Podstawowe:
Kaniów -Bestwinka 3:1
Bestwina-Janowice 3:1
o miejsce III - Bestwinka- Janowice 0:2
o m I - Kaniów - Bestwina 0:2
I - Bestwina
II - Kaniów
III - Janowice
IV - Bestwinka
Do zawodów półfinałowych które odbędą się 12.10.09 w Bestwince zakwalifikowały się szkoły : SP Bestwina i GP Bestwinka.
Informację przekazał Tadeusz Szkuta
Książeczka Sławomira Lewczaka „Adolf Gasch – hodowca z Kaniowa w świetle tekstów źródłowych” jest pierwszą próbą ukazania życiorysu słynnego rybaka i rolnika. Autor dociera w niej do nieznanych dotychczas szerzej faktów, skupiając się zarówno na postaci habsburskiego dzierżawcy, jak i jego osiągnięciach w dziedzinie hodowli karpia. Dowiadujemy się, w jaki sposób Gasch uzyskał słynną odmianę karpia polskiego, jak wyglądały jego eksperymenty rolnicze, co napisali o nim niemieccy rzeczoznawcy.
| Ogółem gospodarstw | Ilość podp. umów | % udział |
| Bestwina | 1087 | 800 | 73,59 |
| Bestwi nka | 387 | 260 | 67,18 |
| Janowice | 408 | 235 | 57,59 !!! |
| Kaniów | 763 | 559 | 73,26 |
| Razem | 2645 | 1854 | 70 |
UKS THE BEST Bestwinka - LKS Gwiazda Skrzyszów 9:1
Punkty zdobyli: Tadeusz Durka 2,5; Grzegorz Damaz 2,5; Janusz Friebe 2,5; Surma Bogusław 1,5
W III lidze występuje 16 drużyn, a czołówka przedstawia się następująco:
| 1 | UKS The Best Bestwinka | 3 | 6 | 27:3 |
| 2 | MUKS Jedynka Pszów | 3 | 6 | 26:4 |
| 3 | TS Kuźnia Rybnik | 3 | 6 | 24:6 |
| 4 | JKTS Jastrzębie | 3 | 6 | 23:7 |
| 4 | LKS Orzeł Mirex Kozy | 3 | 6 | 23:7 |
| 6 | LKS Beskid Brenna | 3 | 4 | 19:11 |
| 6 | LKS Lesznianka Leszna Górna | 3 | 4 | 19:11 |
27 września 2009 r. w Muzeum Regionalnym im. ks. Z. Bubaka w Bestwinie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy poświęconej Kołu Łowieckiemu „Bażant” z Bestwiny. Na oficjalne otwarcie wystawy przybyło wielu znakomitych gości: m.in.: Wójt Gminy Bestwina Stefan Wodniak, radna Gminy Bestwina Danuta Kubik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Teresa Lewczak, dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie Grzegorz Boboń, Redaktor Naczelny Magazynu Gminnego Sławomir Lewczak oraz wielu przyjaciół i sympatyków Koła Łowieckiego „Bażant”.
Swoją obecnością na wystawie zaszczycili członkowie koła: Mirosław Furczyk, Anatol Faruga, Marek Handzlik oraz Krzysztof Ślosarczyk.
Koło Łowieckie „Bażant” z Bestwiny posiada już ponad 60 letnia tradycję. Inicjatorem powstania koła był Jan Ślosarczyk przewodnicząc 24 członkom polującym na 7000 ha, podlegającym Powiatowej Radzie Łowieckiej w Białej Krakowskiej. Natomiast w roku 1956, na zebraniu członków koła w skład zarządu weszli: Franciszek Zużałek – jako prezes, Stefan Żywioł jako łowczy, Antoni Bularz jako sekretarz oraz Władysław Roszkowski jako skarbnik.
Franciszek Zużałek prezesował Zarządowi przez 29 lat, odznaczony został złotym medalem za zasługi łowieckie. Komentując to zjawisko należy stwierdzić, że był to szczególny myśliwy, szanowany przez towarzyszy łowów, zasłużony i w pełni oddany gospodarce łowieckiej… tym bardziej na uznanie zasługuje fakt, iż trofea łowieckie, zaprezentowane na wystawie poroża, które zostały przekazane do Muzeum Regionalnego pochodzą właśnie od Franciszka Zużałka a zostały przekazane przez jego syna Jerzego.
Podczas spotkania każdy z przybyłych miał możliwość poznania historii koła oraz kultury i tradycji łowieckich w Polsce, o których z wielką pasją opowiedział Anatol Faruga. Było to niezwykle interesujące i niezapomniane spotkanie, na którym mogliśmy się również dowiedzieć, iż bycie łowczym w gminie Bestwinia to bycie łowczym na miarę arcyksięcia Leona Habsburga, o czym przypomniała przewodnicząca Miłośników Ziemi Bestwińskiej pani Walerii Owczarz. Wszystkich sympatyków Koła Łowieckiego „Bażant”, którzy chcieliby bliżej poznać to stowarzyszenie zapraszamy do zobaczenia wystawy w Muzeum Regionalnym w Bestwinie.
Co roku w Zabrzegu odbywają się biegi przełajowe uczniów szkół podstawowych i gimnazjów powiatu bielskiego. Są one jednocześnie eliminacją do biegów rejonowych.
Po dwóch kolejkach III ligi tenisa stołowego zawodnicy UKS The Best Bestwinka zajmują drugie miejsce w tabeli z kompletem punktów.
UKS The Best Bestwinka - BISTS II Bielsko-Biała - 10:0
OSP Bełsznica - UKS The Best Bestwinka - 2:8
Dzisiaj 3 kolejka rozgrywek, UKS The Best Bestwinka zmierzy się w Bestwince z LKS Gwiazda Skrzyszów, który zajmuje 15 miejsce i nie zdobył do tej pory punktów.
| 1 | MUKS Jedynka Pszów | 2 | 4 | 19:1 |
| 2 | UKS The Best Bestwinka | 2 | 4 | 18:2 |
| 3 | JKTS Jastrzębie | 2 | 4 | 17:3 |
| 4 | LKS Orzeł Mirex Kozy | 2 | 4 | 16:4 |
| 5 | LKS Beskid Brenna | 2 | 4 | 15:5 |
| 6 | TS Kuźnia Rybnik | 2 | 4 | 14:6 |
W poprzednim konkursie tylko Tomaszowi Wróblowi udało się trafić jeden wynik i
to on otrzyma kupon na darmową pizzę (32 cm) z restauracji Karo.
Sporty samochodowe to od najmłodszych lat pasja jednego z mieszkańców Bestwiny, Krzysztofa Markiela. Oglądając wielokrotnie zmagania mistrzów kierownicy postanowił uwieczniać najciekawsze momenty tej widowiskowej dyscypliny sportu i w ten sposób "zaraził się" nową pasją - fotografią. Fotograficzną przygodę zaczął od "prymitywnego" jak sam mówi aparatu analogowego, poprzez proste aparaty cyfrowe a skończywszy na zaawansowanej lustrzance firmy Nikon. Pasja fotograficzna zaowocowała wyróżnieniami w konkursach fotograficznych, publikacjami fotografii na portalach internetowych i w prasie. Za największy swój sukces Krzysztof uważa jednak zdobycie pierwszego miejsca w prestiżowym konkursie fotograficznym zorganizowanym przez fachowe pismo "WRC magazyn rajdowy" wspólnie z Dominikiem Kalamusem, "frontmanem polskiej sceny fotografów rajdowych", na najlepsze zdjęcie z Rundy Samochodowych Mistrzostw Świata odbywającej się w tym roku na Mazurach.
Źródło:http://www.bestwina.eu
Urząd Gminy zamierza wystąpić z wnioskiem o pozyskanie środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie do montażu kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych na terenie gminy Bestwina w roku 2010 w ramach programu obniżenia niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
W chwili obecnej konieczne jest przeprowadzenie wstępnej analizy mającej na celu ustalenie ilości mieszkańców, którzy są zainteresowani udziałem w programie. Prosimy zatem zainteresowanych o zgłoszenia w pokoju nr 7 Urzędu Gminy w godzinach od 7:30 do 15:30, lub pod nr telefonu 032/215 77 07.