Drukuj

Dr Franciszek Maga

07. 12. 17
Wpis dodał: Administrator
Odsłony: 26143

Doktor Franciszek Maga - syn Ziemi BestwiÅ„skiej – Honorowy Obywatel Gminy Bestwina (uchwaÅ‚a Rady Gminy Bestwina nr XLV/321/2002 z dnia 10 października 2002 roku).


Franciszek Maga, lekarz doktor nauk medycznych, dziaÅ‚acz spoÅ‚eczny urodziÅ‚ siÄ™ 6 XII 1923 roku w Bestwinie. ByÅ‚ drugim z piÄ™ciorga dzieci Antoniego i Marii z domu Ryszka. Ojciec byÅ‚ wÅ‚aÅ›cicielem 10 ha gospodarstwa rolnego. Do szkoÅ‚y podstawowej uczÄ™szczaÅ‚ w Bestwinie, a ukoÅ„czyÅ‚ jÄ… w 1936r. w Bielsku. NastÄ™pnie byÅ‚ uczniem PaÅ„stwowego Gimnazjum w Bielsku im. Józefa PiÅ‚sudskiego.
Wybuch wojny przerwał edukację. W 1940r. rodzina została wywłaszczona i wysiedlona. Młodociany chłopak został przydzielony do bauera, niemieckiego osiedleńca, w charakterze służącego przy koniach. Mieszkał w stajni i ukradkiem się uczył.
Po wojnie w 1946r. ukoÅ„czyÅ‚ Liceum Przyrodnicze w Bielsku. RozpoczÄ…Å‚ studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu JagielloÅ„skiego, a po roku przeniósÅ‚ siÄ™ na WydziaÅ‚ Lekarski Uniwersytetu JagielloÅ„skiego. Dyplom lekarza uzyskaÅ‚ 18 XI 1952r. w Akademii Medycznej w Krakowie. Na IV i V roku byk etatowym asystentem profesora Tadeusza Rogalskiego w ZakÅ‚adzie Anatomii Opisowej i Topograficznej. ByÅ‚ pierwszym lekarzem medycyny w dziejach gminy Bestwina.
W 1952r. wbrew sobie powoÅ‚any zostaÅ‚ do sÅ‚użby w Wojsku Polskim w Korpusie WÄ™glowym. BÄ™dÄ…c lekarzem wojskowym równoczeÅ›nie pracowaÅ‚ w latach 1953-1954 w Klinice Chorób Zakaźnych ÅšlÄ…skiej Akademii Medycznej w Bytomiu, a w latach 1955-1957 w ZakÅ‚adzie Rentgenologicznym przy Szpitalu Miejskim im. Dr med. Andrzeja MielÄ™ckiego w Chorzowie, a także jako wolontariusz na oddziale chorób wewnÄ™trznych tegoż szpitala. PracowaÅ‚ również w latach 1953-1956 jako lekarz dyżurny w Pogotowiu Ratunkowym w Siemianowicach SlÄ…skich.
Zdemobilizowany zostaÅ‚ w 1957r. w stopniu majora rezerwy. Od 15 XII 1957r. zostaÅ‚ kierownikiem OÅ›rodka Zdrowia w Bestwinie. ProwadziÅ‚ poradniÄ™ ogólnÄ… i dla dzieci. Poza pracÄ… w OÅ›rodku Zdrowia pracowaÅ‚ w niepeÅ‚nym wymiarze godzin w ZakÅ‚adzie Rentgenologii w Miejskiej Przychodni Obwodowej w Bielsku-BiaÅ‚ej. W 1957r. uzyskaÅ‚ specjalizacjÄ™ I stopnia w zakresie radiologii, w 1977r. I stopnia w zakresie chorób wewnÄ™trznych, a w 1978r. uzyskaÅ‚ specjalizacjÄ™ II stopnia w zakresie medycyny ogólnej. Å»onaty od 1953r. z ZofiÄ… z domu Wieczorkiewicz , BestwiniankÄ…. Ma trójkÄ™ dzieci: córka Maria magister farmacji - kierownik apteki w Bestwinie, syn Maciej absolwent Akademii Sztuk PiÄ™knych w Krakowie - artysta malarz - przebywajÄ…cy w USA portretowaÅ‚ m.in Prezydenta USA Ronalda Reagana) i drugi syn PaweÅ‚ dr n. med. Ordynator w Klinice II Katedry Chorób WewnÄ™trznych Uniwersytetu JagielloÅ„skiego w Krakowie.
Doktor Franciszek Maga nigdy nie należał do żadnej partii ani stronnictwa politycznego.
Doktor Franciszek Maga  pracuje w swej rodzinnej wsi już 45 lat. WróciÅ‚ po studiach i sÅ‚użbie w Wojsku Polskim w rodzinne strony, by - jak to okreÅ›liÅ‚ „wypeÅ‚nić swojÄ… powinność". W 1957r. zostaÅ‚ zatrudniony w Bestwinie na podstawie proÅ›by skierowanej do wÅ‚adz przez spoÅ‚eczność tamtejszej gminy. RozpoczÄ…Å‚ organizacjÄ™ oÅ›rodka zdrowia w starym zamku Habsburga. ZainicjowaÅ‚ samoopodatkowanie siÄ™ ludnoÅ›ci na remont pomieszczeÅ„ na oÅ›rodek. Pod koniec lat sześćdziesiÄ…tych byÅ‚ inicjatorem budowy nowego oÅ›rodka zdrowia. OÅ›rodek pod kierunkiem dr Magi wybudowano jeszcze przed powstaniem Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Ze Å›rodków budżetu paÅ„stwa pokryto tylko 20 % nakÅ‚adów, resztÄ™ kosztów pokryÅ‚y miejscowe zakÅ‚ady pracy. a przede wszystkim mieszkaÅ„cy przez samoopodatkowanie siÄ™ i bezpÅ‚atnÄ… robociznÄ™ oraz transport. Po roku budowy w 1972r. otwarto Gminny OÅ›rodek Zdrowia. WysiÅ‚ek miejscowej ludnoÅ›ci upamiÄ™tnia tablica na terenie OÅ›rodka o treÅ›ci:" OÅ›rodek ten powstaÅ‚ siÅ‚ami i Å›rodkami mieszkaÅ„ców Bestwiny, Bestwinki, Janowic, miejscowych zakÅ‚adów pracy oraz paÅ„stwa." Obecnie Gminny OÅ›rodek Zdrowia po rozbudowie w 1985 r. poza poradniami: ogólnÄ…, pediatrycznÄ…, ginekologiczno-poÅ‚ożniczÄ…, laryngologicznÄ… i gabinetem dentystycznym mieÅ›ci laboratorium, pracowniÄ™ rentgenowskÄ…, EKG, USG, fizykoterapiÄ™, punkt szczepieÅ„, pralniÄ™ i aptekÄ™ z mieszkaniem i pomieszczenia dla Gminnego OÅ›rodka Pomocy SpoÅ‚ecznej w Bestwinie.
Na kilka 1at przed powstaniem OÅ›rodka dr Maga byk wspóÅ‚inicjatorem i aktywnym realizatorem idei budowy wodociÄ…gów i gazyfikacji wsi, zwÅ‚aszcza w pierwszym, trudnym okresie pionierskim, kiedy nie byÅ‚o wzorców do naÅ›ladowania. SoÅ‚ectwo Bestwina miaÅ‚o pierwszÄ… w powiecie sieć wodociÄ…gowÄ… i gazowÄ…. Obecnie w caÅ‚ej Grninie Bestwina ( soÅ‚ectwa: Kaniów, Bestwina, Bestwinka. Janowice) wszystkie domy sÄ… zaopatrzone w gaz z sieci i wodÄ™ z wÅ‚asnego ujÄ™cia w Kaniowie, a tym samym w każdym domu jest ciepÅ‚a woda i Å‚azienka.
Szczególnie aktywnie dr Maga uczestniczyÅ‚ w pozostaÅ‚ych przedsiÄ™wziÄ™ciach gminy: byÅ‚ inicjatorem budowy apteki, czterooddziaÅ‚owego na 120 dzieci przedszkola i wspÅ‚inicjatorem budowy Domu Strażaka w Bestwinie. ByÅ‚ niestrudzonym przewodniczÄ…cym spoÅ‚ecznych komitetów budowy tych obiektów, kierujÄ…c caÅ‚oÅ›ciÄ… poczynaÅ„ poczÄ…wszy od sporzÄ…dzenia dokumentacji, gromadzenia Å›rodków finansowych, poprzez zaopatrzenie, należyte wykonawstwo, terminowe zakoÅ„czenie i rozliczenie. NadzorowaÅ‚ budowÄ™ domu pogrzebowego - kaplicy na miejscowym cmentarzu. WniósÅ‚ również swój wkÅ‚ad przy budowie Domu Sportowca w Bestwinie. RuszyÅ‚ także z miejsca budowÄ™ poczty w Bestwinie.
Wymienione obiekty urzekają swoją architekturą i funkcjonalnością. I tak marzenia Doktora zostały w pełni zrealizowane. W Trzeciej Rzeczypospolitej dnia 14 X 1990r. w czasie uroczystości poświęcenia i oddania do użytku Domu Strażaka w Bestwinie doktor Franciszek Maga został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dom Strażaka potraktowano jako centrum kulturalne gminy i wybudowano go na bazie istniejącego od 1930 roku Domu Ludowego.
Wiele `czasu i energii dr Maga poÅ›wiÄ™ciÅ‚ walczÄ…c z wÅ‚adzami paÅ„stwowymi w latach 1978-1980 o reaktywowanie Gminy Bestwina, która w 1977r. zostaÅ‚a wÅ‚Ä…czona do Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice (zbieranie podpisów, organizowanie zebraÅ„ wiejskich, korespondencja i koÅ‚atanie z delegacjami do wÅ‚adz, szczególnie wojewódzkich). To poÅ‚Ä…czenie Czechowic-Dziedzic, dobrze uprzemysÅ‚owionego miasta, z rolniczÄ… wsiÄ… nie sprawdziÅ‚o siÄ™. Bestwina zwyciężyÅ‚a pod przewodnictwem Doktora.
Jeszcze raz zostaÅ‚ poważnie zagrożony byt Bestwiny, tym razem nie tylko administracyjny, ale ekologiczny. Widmo Rafinerii Nafty „Czechowice II" ze wszystkimi negatywnymi skutkami ekologicznymi w granicach Gminy Bestwina ciążyÅ‚o przez trzy lata od 1989 do 1991r. Doktor Maga kierowaÅ‚ skutecznie akcjÄ… spoÅ‚ecznego sprzeciwu w tej sprawie.
Dr Maga w radach pracuje bez przerwy od 1964r. jako radny gromadzkich, powiatowych i gminnych samorzÄ…dów. ByÅ‚ przez trzy kolejne kadencje Rzecznikiem Dobra SÅ‚użby Zdrowia w Komisji Kontroli Zawodowej przy Wydziale Zdrowia i Opieki SpoÅ‚ecznej UrzÄ™du Wojewódzkiego w Katowicach.
W latach 1966 - 1970 wspóÅ‚pracowaÅ‚ z KatedrÄ… Medycyny SÄ…doweej Akademii Medycznej w Krakowie w badaniach nad serologicznym zróżnicowaniem populacji polskiej w ramach MiÄ™dzynarodowego Programu Biologicznego ( Sekcja Adaptacji CzÅ‚owieka subsydiowanych przez PAN). Program ten obejmowaÅ‚ w swym zakresie ukÅ‚ady grupowe krwi, ukÅ‚ady grupowe biaÅ‚ek surowicy i ukÅ‚ady grupowe enzymów surowicy. Badania te byÅ‚y przeprowadzone też na populacji bestwiÅ„skiej. Do tego byÅ‚y wÅ‚Ä…czone setki mieszkaÅ„ców, caÅ‚e rodziny w trzech pokoleniach. Dr Maga jest wspóÅ‚autorem kilku opracowaÅ„ z tego zakresu. Także rozpracowaÅ‚ zjawisko betaninuri ( wydalanie czerwonego barwnika roÅ›lin z moczem np. po ćwikle). Badania te tez byÅ‚y prowadzone na populacji bestwiÅ„skiej. Badaniami swoimi podważyÅ‚ istniejÄ…ce stanowisko nauki w tej sprawie. Za rozprawÄ™ z tego zakresu „Badania rodzinne nad wydalaniem betaniny w moczu" uzyskaÅ‚ stopieÅ„ naukowy doktora nauk medycznych w 1970r. Praca ta jest przyczynkiem do nauki Å›wiatowej.

Doktorat wysoko oceniÅ‚ prof. Dr hab. N. med. Romuald Gutt, profesor historii medycyny, etyki i propedeutyki medycyny Pomorskiej Akademii Medycznej. Prof. Gutt w Propedeutyce medycyny (PZWL, I wyd. 1982, II wyd. 1985) wymienia MagÄ™ obok wielu sÅ‚aw historii medycyny i stawia za wzór lekarza praktyka i naukowca dla studentów medycyny. Pisze: „Absolwent wydziaÅ‚u lekarskiego bÄ™dzie lekarzem. Czy bÄ™dzie równoczeÅ›nie naukowcem”? Zawsze można pracować naukowo i można to czynić z dala od instytutów czy klinik, można wszÄ™dzie czynić spostrzeżenia, konfrontować je i weryfikować''.

Dokonywanie nowych spostrzeżeÅ„ jest możliwe wszÄ™dzie. MówiÄ…c o Å›wiÄ…tyni nauki BiegaÅ„ski podkreÅ›liÅ‚, że niekoniecznie trzeba zajmować miejsce w pobliżu oÅ‚tarza, można bowiem pomodlić siÄ™ również w przedsionku.

Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Medycyny Ogólnej i Åšrodowiskowej w Lublinie dnia 17 IX 1992r. nadaÅ‚o doktorowi Franciszkowi Madze czÅ‚onkostwo honorowe Towarzystwa.. Dr Maga byÅ‚ niejako żywÄ… ilustracjÄ… tematu III Krajowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Ogólnej i Åšrodowiskowej: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej - badacz, obserwator, promotor zdrowia w Å›rodowisku - który odbyÅ‚ siÄ™ w dniach 17-19 IX 1992r. w Lublinie.

W 1995r. zostaÅ‚ jednym z piÄ™ciu laureatów nagrody im. Wojciecha Korfantego przyznany przez kapituÅ‚Ä™ ZwiÄ…zku GórnoÅ›lÄ…skiego: „ Za konsekwencjÄ™ w dziaÅ‚aniu i pasje spoÅ‚ecznikowskie na rzecz swojej maÅ‚ej ojczyzny".

Powodzenie Doktora Magi polega też na tym, że kontakt lekarz-pacjent rozszerzyÅ‚ na lekarz - spoÅ‚eczność gminy. Nie tylko starożytne: salus aegroti, ale rozszerzone w czasach najnowszych et populi suprema lex esto jest dewizÄ… wspóÅ‚czesnego lekarza : „ dobro chorego i spoÅ‚eczeÅ„stwa jest najwyższym prawem". To wyjÅ›cie Doktora Magi z oÅ›rodka zdrowia do Å›rodowiska byÅ‚o konieczne, by zdrowie swych podopiecznych potraktować jako dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i spoÅ‚eczne, zgodnie z definicjÄ… Åšwiatowej Organizacji Zdrowia.

Doktor Maga pacjenta w gabinecie i populacjÄ™ podopiecznÄ… widzi w zÅ‚ożonoÅ›ci psycho-socjo-biologicznej i zaspakaja te trzy potrzeby przez pracÄ™ lekarza w gabinecie i lekarza spoÅ‚ecznika w Å›rodowisku. Dziennikarz po rozmowie z miejscowÄ… ludnoÅ›ciÄ… okreÅ›liÅ‚ MagÄ™ jako kogoÅ› „ kto przyniesie ukojenie w bólu, pomoże w chorobie, ale jest też kimÅ›, do kogo zwrócić siÄ™ można z chorobami duszy. Jest niestrudzonym lekarzem bez reszty oddanym swoim pacjentom. Przez wszystkie lata od rana do wieczora trwa w sÅ‚użbie, jak nie w gabinecie to przemierza drogi Bestwiny, Bestwinki i Janowic do obÅ‚ożnie chorych bez wzglÄ™du na pogodÄ™ i porÄ™ dnia".Doktor medycyny Franciszek Maga trwale zapisaÅ‚ siÄ™ w historycznej pamiÄ™ci gminy Bestwina.    ZrealizowaÅ‚ dewizÄ™ z Etyki B. Spinozy ( 1632-1677): "Sub specie aeternitatis"- traktować sprawy, rzeczy „z punktu widzenia wiecznoÅ›ci". Na koniec znamienity cytat:

„NieprawdÄ… jest, co powiadajÄ…, że w gÅ‚uchej prowincji czÅ‚owiek inteligentny pod wpÅ‚ywem otoczenia marnieje. Ginie tylko sÅ‚aby, czÅ‚owiek zaÅ› silny nie podda siÄ™ otoczeniu, lecz go swojÄ… obecnoÅ›ciÄ… i swoim przykÅ‚adem podniesie. NieprawdÄ… jest także, że czÅ‚owiek ksztaÅ‚cić i rozwijać swój umysÅ‚ może tylko przy oÅ‚tarzu nauki. Nieraz ci, co stojÄ… w kruchcie koÅ›cielnej, szczerzej siÄ™ modÅ‚Ä…, aniżeli ci, co stojÄ… przy oÅ‚tarzu. Tak samo i w ÅšwiÄ…tyni nauki nie muzea, nie pracownie stanowiÄ… o wynikach naukowych, lecz ludzie, ich zdolnoÅ›ci, a przede wszystkim gorÄ…ca chęć ksztaÅ‚cenia siÄ™ i zamiÅ‚owanie do nauki" (WÅ‚adysÅ‚aw BiegaÅ„ski.MyÅ›li i aforyzmy o etyce lekarskiej. Wyd. 4. Warszawa 1957 s. 114).