Drukuj

Na tropach bestwińskiej przyrody – „Ekopracownia pod chmurką” w ZSP Bestwina

26. 06. 22
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 30
Nawet na wsi bywa trudno o kontakt z naturą. Choć żyjemy w bardzo zielonej gminie, szybkie tempo życia nieraz zamyka nas w czterech ścianach lub w samochodzie. A przecież wychodząc na świeże powietrze w naturalny sposób uczymy się, jak skonstruowany jest świat wokół nas. Obserwujemy jak pracują pszczoły, jak budują gniazda ptaki i w jaki sposób o poszczególnych godzinach pada cień. Nie mówiąc już o walorach zdrowotnych, o odpoczynku dla zmęczonych ekranami oczu.
Powstające dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach „Ekopracownie pod chmurką” są zatem wspaniałą inwestycją w przyszłość, dzięki której dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie i po prostu wypoczywają. Na terenie gminy Bestwina został niedawno uroczyście otwarty wspaniały obiekt przy szkole im. T. Kościuszki w Kaniowie, a 19 czerwca 2026 r. przyszedł czas na SP im. św. Jana Kantego w Bestwinie. 
Nie jest łatwo zostać beneficjentem programu – chętnych sporo, a napisanie pomysłowego wniosku to wymagające wyzwania. Szkoła w Bestwinie wyszła jednak z etapu proceduralnego zwycięsko, uzyskując dofinansowanie w wysokości 70 000 zł. Całkowity koszt powstania pracowni to 87 500 zł., wkład własny gminy Bestwina wyniósł 17 500 zł. 
 - Podczas zajęć na świeżym powietrzu uczniowie będą mogli korzystać z wiaty wraz ze stołami i ławkami, tablic edukacyjnych, plakatów, pomocy dydaktycznych, będą w specjalnych donicach sadzić rośliny i opiekować się nimi. W wygląd pracowni swój wkład miała również społeczność szkolna, której należą się szczególne podziękowania: rodzice, uczniowie, nauczyciele, dzięki nim pracownia zyskała dodatkowe rośliny, poidełka dla ptaków, budki dla ptaków i owadów.  Za pomysł i projekt wizualny ekopracowni której została nadana nazwa „Tropiciele przyrody” odpowiada pani Renata Presak – relacjonuje Angelika Gościk, dyrektor szkoły. Korzystający z obiektu mogą zatrzymać się również przy zegarze słonecznym albo przy ogromnym modelu pszczoły – owad otrzymał już od uczniów oficjalne imię Mietek.

Uroczystość otwarcia stała się wielkim świętem wiosny, młodości i przyrody. Sala gimnastyczna tonęła w zieleni, a młodzi aktorzy przedstawili program teatralno-muzyczny o tematyce związanej z porami roku. Śpiew chóru, tańce baletowe i scenki „na wesoło” zostały przez gości przyjęte z autentycznym entuzjazmem. Udział wzięli uczniowie szkoły z klas od najmłodszych do najstarszych pod opieką Renaty Presak, Magdaleny Jasińskiej, Magdaleny Wodniak-Foksińskiej, Maryli Taranowskiej, Agnieszki Wiewióry, Anny Krywult-Dyrek  i Katarzyny Przewoźnik.
Zanim jednak rozpoczęły się występy, gratulacje na ręce pani dyrektor i uczniów złożyli prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Mateusz Pindel oraz wójt gminy Bestwina Grzegorz Boboń. Obaj nie kryli radości z sukcesu placówki, życzyli przyjemnego użytkowania pracowni, a także udanych, nadchodzących wakacji. Prezesowi i wójtowi towarzyszyli: zastępca wójta Mariusz Szlosarczyk, sekretarz gminy Arkadiusz Maj, skarbnik Anita Kubik, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, radny Grzegorz Owczarz, dyrektorzy szkół: Renata Cichowska-Gaździak, Agata Szypuła i Dorota Kuminek, Sołtys Bestwiny Maria Maroszek, przedstawicielka Rady Rodziców Karolina Mazur oraz wielu innych. Wspólnie z uczniami goście przecięli wstęgę i tak rozpoczął się w historii ZSP w Bestwinie nowy, zielony, słoneczny i zdrowy rozdział.
Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewczak