Polish English French German Hebrew Italian Japanese Portuguese Russian Spanish

Bestwina buchnęła karpia. Oburzenie w Kaniowie

14. 12. 18
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2850

Za www. beskidzka24.pl - Mieszkańcy Kaniowa są oburzeni. Za sobą mają wielowiekową tradycję hodowli karpia. Niegdyś prawie cały Kaniów był pod wodą! To tutaj Adolf Gasch stworzył karpia królewskiego, który gości na naszych stołach i rozsławił go na cały kontynent. Od zawsze z dumą mawiali: „Karp jest nasz. Kaniowski karp”. I nagle dowiedzieli się, że za ich plecami karpia oficjalnie nazwano „bestwińskim”. - To zakłamywanie historii i... kradzież - wskazują.

- Karp jest stąd. Taka jest prawdziwa historia, której uczyłem dzieci - mówi Stanisław Stwora, założyciel i wieloletni szef Sekcji Wędkarskiej im. Adolfa Gascha przy LKS Przełom Kaniów.

Dwanaście lat temu, dla upamiętnienia Adolfa Gascha, który w Kaniowie wyhodował dziś najpopularniejszą odmianę karpia (nazywaną karpiem polskim, królewskim lub lustrzeniem), o czym możemy się dzisiaj dowiedzieć z nawet z encyklopedii, w tym miejscu postawiono obelisk z poświęconą mu tablicą. Sukces kaniowskiego karpia rozpoczął się od momentu, gdy zarządca kaniowskich stawów zaprezentował go w 1880 roku podczas wystawy rolniczej w Berlinie. Ten kapitał nie został jednak odpowiednio wykorzystany i dziś o wiele częściej słychać choćby o zatorskim karpiu. Ten stan rzeczy postanowiła zmienić Lokalna Grupa Rybacka „Bielska Kraina”. Niedawno udało jej się uzyskać potwierdzenie wpisania karpia z Kaniowa na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Problem w tym, że ów produkt nazwano „bestwińskim karpiem królewskim”. Kaniów, będący dzisiaj sołectwem Bestwiny w ten sposób poszedł w zapomnienie. - Zbulwersowało to nie tylko mnie, ale większość mieszkańców Kaniowa - mówi Stanisław Stwora.

Dlaczego karpia nazwano bestwińskim, a nie kaniowskim? Tego można dowiedzieć się z „Kroniki Beskidzkiej” z 18 grudnia!


Komentarze   

atoato
+23 #4 atoato 2014-12-23 07:56
No tak zapomniałbym, że wszyscy czytają Głos Kaniowa :lol: Wójta macie z Kaniowa, a pretensje macie że ktoś odbiera Wam nazwę karpia. I co to w ogóle za temat że rok temu w Milówce sprzedawali po 12 a w tym roku po 11. No tak wina tkwi w tym, że zmieniono nazwę.
Grzegorz Wieczorek
-20 #3 Grzegorz Wieczorek 2014-12-21 17:47
To dziw się dalej, bo nie znasz chyba tematu :)
Pierwszy protest pojawił się w gazecie Głos Kaniowa. Później zwróciłem na to uwagę podczas Zebrania Wiejskiego na jesieni. Także nie jest tak, że teraz po emisji w tv Mieszkańcy Kaniowa zaczęli protestować.
Ryba
+26 #2 Ryba 2014-12-21 13:58
Ta nazwa jest powszechnie znana od co najmniej pół roku dziwi mnie tak późna reakcja mieszkańców Kaniowa ... W DZ w dodatku Bielsko Biała były na ten temat dwa artykuły wtedy trzeba było protestować:)
Grzegorz Wieczorek
-24 #1 Grzegorz Wieczorek 2014-12-19 12:07
Karp jest Kaniowski i zawsze tak pozostanie. I żadna Lokalna Grupa Rybacka tego nie zmieni.
Do góry