Drukuj

Nasze kulinarne dziedzictwo

08. 11. 20
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 4041

 III miejsce za „danie gorące” dla KGW z Kaniowa, wyróżnienie dla KGW Bestwina w tej samej kategorii, wyróżnienie w kategorii „napoje i nalewki” dla KGW Bestwinka, wyróżnienie dla KGW Janowice w kategorii „produkt” i nagroda specjalna dla KGW Bestwina (za organizację) – oto plon udziału Kół Gospodyń Wiejskich z naszej gminy w  VII edycji Konkursu Powiatowego "Kulinarne dziedzictwo", który odbył się 20 listopada 2008 r.  w Bestwinie w Domu Strażaka.

W konkursie wzięła udział rekordowa liczba 36 uczestników. Były to głównie  Koła Gospodyń Wiejskich, ale także Stowarzyszenie Przyjaciół Kaniówka, Zespół Regionalny „Jaworze”, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 8 z Jaworza.
Celem każdej edycji konkursu jest wyszukiwanie produktów i potraw specyficznych dla regionu Podbeskidzia, które mogą stać się jego wizytówką, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach i potrawach, upowszechnianie wiedzy o możliwości wykorzystania walorów specyficznych, regionalnych produktów i potraw w ofercie turystyki, szczególnie agroturystyki i gastronomii z terenu Podbeskidzia, promocja powiatu oraz popularyzowanie i promocja potraw regionalnych.
Potrawy regionalne oceniane były w kategoriach:

-zupy,
- dania gorące,
- produkt (pieczywo, wyroby garmażeryjne),
- ciasta i desery,
- napoje i nalewki.

KGW Bestwina przygotowało fileta z kurczaka na porach, surówkę z kapusty pekińskiej, ciasto biszkoptowe z bitą śmietaną. KGW Bestwinka: udka "łabędzie", faszerowaną kalarepę, kołacza weselnego i napój miętowy. KGW Kaniów: fasolkę po bretońsku, kluski z serem, placek z truskawkami. KGW Janowice: pałki kurczaka z karczkiem, sałatkę z pietruszki, nalewkę żurawinową.
 Wszystkie potrawy musiały być związane z tradycyjną kuchnią regionalną i z wykorzystaniem lokalnych produktów, a oceniano je pod kątem smakowitości, oryginalności w wykorzystaniu produktów z gospodarstw rolnych, estetyki podania oraz serwowania z elementami tradycji, przydatności potrawy w żywieniu turystów, pochodzenia i historii potrawy.
Oprócz nagród w każdej kategorii (za miejsca I do III oraz wyróżnienia) ufundowanych przez starostwo powiatowe wręczono także nagrodę Europe Direct za potrawę, która w przyszłości może stać się produktem lokalnym zaakceptowanym przez Unię Europejską ( otrzymał ją Zespół Regionalny „Jaworze” za pierogi z krupniokiem), nagrodę Śląskiej Organizacji Turystycznej za kultywowanie tradycji śląskiej kuchni (otrzymało ją KGW Kobiernice), nagrodę miesięcznika „Mój Powiat” za najciekawszą dekorację stołu (otrzymało KGW Kalna – wykorzystanie kwiatów, kłosów zbóż, rzeźby bociana, wierszowanych określeń dla przygotowanych potraw i hasła, że „całej Unii to smakuje, co Polska wieś wyprodukuje”), Beskidzkiej Izby Turystyki za produkt związany z naszym regionem, który również może służyć jego promocji (otrzymała ją Małgorzata Klajmont z Bier za jabłko pieczone) oraz nagrodę specjalną od KGW Bestwinka reprezentowanego przez radną Danutę Kubik (otrzymało ją KGW Bestwina).
W kategorii „zupy” I miejsce zajęło Stowarzyszenie Przyjaciół Kaniówka za zupę bryję zabielaną, II – KGW Międzyrzecze Górne, III – KGW Kobiernice.
Kategoria „napoje i nalewki”: - I – KGW Porąbka (nalewka z aktinidii), II – KGW Komorowice, III – KGW Kalna,
„dania gorące” – I – KGW Świętoszówka za flaczki jarzynowe, II – KGW Biery, III – KGW Kaniów (kluski z serem),
„ciasta i desery” – I – Zespół Regionalny „Jaworze” za krepliki z filungiem, II- KGW Jasienica, III – KGW Wapienica,
„produkt” – I – KGW Rudzica – za roladę z suma, sandacza w galarecie, paszteciki z grzybami, II – KGW Buczkowice, III – KGW Zasole Bielańskie.
W swoich wystąpieniach zarówno wójt gminy Bestwina Stefan Wodniak, jak również starosta bielski Andrzej Płonka podkreślali ogromne znaczenie tego typu konkursów dla ochrony dziedzictwa nie tylko kulinarnego ale również i kulturalnego. Wyrażali zadowolenie, że z każdym rokiem bierze w nim udział coraz więcej uczestników, a zanosi się na to, że przystąpią do niego również ościenne powiaty, co jeszcze bardziej podniesie jego rangę i przyczyni się do popularyzacji i promocji naszego regionu.

Uczestnikami konkursu byli radni rady powiatu, zarząd powiatu bielskiego, burmistrzowie, wójtowie, przewodniczący rad miast i gmin, a komisja konkursowa działała pod przewodnictwem Jolanty Konior - pracownicy Biura ds Promocji Powiatu Bielskiego.