Drukuj

Kolejny ciekawy gość w Bibliotece

08. 11. 17
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2885
 Gminna Biblioteka Publiczna w Bestwinie zaprasza na spotkanie w środę 19 listopada o godz. 17.00.
Gościem Biblioteki będzie Bogusława Sochańska -
tłumaczka, eseistka, poetka. Absolwentka filologii duńskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 1980- 1995 wykładowca w Katedrze Skandynawistyki tego uniwersytetu. W latach 1995 - 1999 była radcą kulturalnym w Ambasadzie RP w Kopenhadze. Od 1999 roku jest dyrektorem Duńskiego Instytutu Kultury w Polsce. Autorka takstów o recepcji Hansa Christiana Andersena w Polsce oraz przekładów z literatury duńskiej. Do najważniejszych jej osiągnięć translatorskich należy przekład bezpośrednio z duńskiego, Baśni Andersena (Poznań 2005) oraz trzytomowe wydanie komentowane Baśni i opowieści tego pisarza (Poznań 2006). Swoje wiersze publikowała w czasopismach pod pseudonimem Bogumiła Krzew. (Tatry i poeci)
Tematem pogawędki będzie: "Wpływ tłumacza na kształt dzieła literackiego - czy znamy prawdziwego H. Ch. Andersena?"
W czasie spotkanie będzie można zakupić bajki Andersena.

Ponadto informujemy,że w Bibliotece wystawione są obrazy Eustachego Matejki. Ich tematem są głównie krajobrazy beskidzkie i tatrzańskie oraz odchodząca w przeszłość architektura regionalna.wiele jego obrazów trafiło do prywatnych kolekcji na całym świecie. Istnieje również możliwość zakupu obrazów z wystawy.
Z kolei w ŚDS "Centrum" w Bestwinie zorganizowana jest wystawa prac podopiecznych "Centrum" pod nazwą:"Aniołki, domki i inne cuda z ceramiki".