Drukuj

Informacja z Zebrania Wiejskiego w Kaniowie

14. 04. 03
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2638

Zapewne za sprawą wizyty przedstawicieli PG Silesia związanej z rozpoczęciem eksploatacji węgla pod Kaniowem na Zebranie Wiejskie w Kaniowie, jakie miało miejsce w niedzielę, 30 marca, przybyło znacznie więcej mieszkańców niż poprzednio.
Dyrektor Departamentu Gospodarki Złożem, Szymon Adamecki, przypomniał na wstępie historię powstania Przedsiębiorstwa Górniczego SILESIA, poinformował o czynionych od 3 lat inwestycjach oraz planach na najbliższe lata. Na początku kwietnia br. pod Kaniowem zostanie wznowione wydobycie, będzie one prowadzone ze ściany 334. Jest ona usytuowana pod centrum Kaniowa (Dom Strażaka, Ośrodek Zdrowia, boisko) na głębokości pomiędzy ok. 500 a 600 m, ma długość 250 metrów i wybieg 1000 metrów. Jej miąższość jest zmienna i waha się od 1,4 m do 2,5 m. Początek ściany usytuowany jest w okolicach Parku Wiejskiego i Kółka Rolniczego i będzie ona wybierana w kierunku rzeki Białej. Przewiduje się, że maksymalne osiadanie spowodowane wybieraniem tej i kolejnej ściany wynosić będzie w sumie ok. 1,25 m. Wpływy na powierzchni zaczną się ujawniać po ok. 5 miesiącach od rozpoczęcia eksploatacji. Jej eksploatacja potrwa około, 1 roku, potem będzie od 1 do 1,5 roku przerwy i zostanie uruchomiona kolejna ściana usytuowana poniżej ściany 334 w kierunku Wisły. Do 2020 roku zaprojektowane są 3 ściany w tym rejonie.
Przed wznowieniem wydobycia pod Kaniowem służby mierniczo – geologiczne PG SILESIA dokonały inwentaryzacji wszystkich obiektów kubaturowych na terenie obejmującym przewidywany zasięg wpływów eksploatacji górniczej. Stwierdzono, że zabezpieczenia wymaga budynek plebani, salki katechetyczne, część szkoły i Budynek Gromadzki. Wyłonione są dwie firmy, które w trybie awaryjnym usuwać będą ewentualne szkody zgłaszane przez właścicieli nieruchomości. Tryb awaryjny oznacza, że w ciągu 3 dni od daty zgłoszenia szkody.
Mieszkańcy Kaniowa zadawali pytania dotyczące wydobycia pod Kaniowem, pytali o kolejne ściany i pod jakim obszarem Kaniowa będą usytuowane. Nie przewiduje się w najbliższym czasie eksploatacji  na południe od centrum Kaniowa. W dalekosiężnych planach jest ona brana pod uwagę, ale są tam trudne warunki górniczo – geologiczne, np. nachylenie pokładu ok. 30 stopni, więc obecnie trudno przewidzieć, co właściciel postanowi.
W przypadku ujawnienia się szkód należy kontaktować się z Działem Ochrony Terenów Górniczych (Pani Mariola Mizera), na oględziny kierowani będą inspektorzy (Karol Oczkowski, Maciej Kozak), dokonają oni wyceny i zaproponują ugodę polegającą albo na naprawie szkody przez firmę wskazaną przez PG SILESIA, albo na wypłaceniu odszkodowania i naprawie szkody przez właściciela nieruchomości we własnym zakresie. Wnioski o usuwanie szkód będzie można zgłaszać do 5 lat po zakończeniu eksploatacji.
Na bieżąco mają być konserwowane przez Spółkę Wodną Melioracyjną rowy melioracyjne, wyremontowana została pompownia przy ul. Gawlików, w pełnej gotowości jest wszystkie 6 pomp. Jeśli będzie taka potrzeba to przewiduje się wzmocnienie istniejącej pompowni lub budowę nowej.
Po wyczerpaniu tego tematu przedstawiono informację o realizacji budżetu w zeszłym roku i wniosków, jakie składali mieszkańcy Kaniowa. Wójt Artur Beniowski przybliżył też, jakie inwestycje i prace zostaną zrealizowane w bieżącym roku, m.in. kompletny remont ulic: Malinowej i Gawlików, oświetlenie ul. Kóski, przystąpienie do sporządzenia projektu adaptacji pomieszczeń w budynku przedszkola na sale dla przedszkolaków, odwodnienie rejonu skrzyżowania ul. Dankowickiej i św. Floriana, wymiana azbestowej sieci wodociągowej w rejonie Ochmanowca.
W dyskusji i wolnych wnioskach mieszkańcy złożyli następujące wnioski:
1.Zwrócić się do firmy Bud-Tor z wnioskiem o czyszczenie ul. Czechowickiej na odcinku od ul. Kóski do „Piekła”.
2.Poprosić policję o interwencje i patrole na zbiornikach 3 i 6 gdzie są podrzucane śmieci oraz przebywają osoby nieprzestrzegające zakazu kąpieli.
3.Wymienić eternit oraz wykonać odwodnienie budynku komunalnego przy ul. Czechowickiej.
4.Wymienić przystanek autobusowy „Przy Krzyżu” na ul. Batalionów Chłopskich.
5.Zwrócić się do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o wyremontowanie ulic Jawiszowickiej i Batalionów Chłopskich.
6.Wykonać oświetlenie uliczne na ul. Jawiszowickiej od posesji p. Małysza do ul. Batalionów Chłopskich.
7.Naprawić przepusty na ul. Łabędziej.
8.Zabezpieczyć rów na ul. Łabędziej przy posesji p. Kozaka.
9.Udrożnić zasypany przepust pod ul. Kóski w rejonie skrzyżowania z ul. Furczyka.
10.Wymienić przepusty przy posesjach p. Telus i Koziny.
11.Wyremontować ul. Torową oraz ul. Rybacką.
12.Poszerzyć pobocza na ul. Łabędziej oraz wykonać tzw. mijanki.
13.Wyasfaltować parking przy klubie LKS „Przełom” Kaniów.
14.Wyczyścić rów przylegający do boiska treningowego klubu LKS „Przełom” Kaniów.
Zebranie rozpoczęło się ok. godz. 10.30, zakończyło tuż przed godz. 14.