Drukuj

Czas na młodzież! - walne zebranie TMZB

14. 03. 12
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 2299

Doroczne wspólne spotkanie członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej odbywające się w dniu 4 marca wyglądało w tym roku szczególnie interesująco. Przewodnicząca Towarzystwa Dorota Surowiak zaprosiła do Muzeum Regionalnego uczniów z Koła Młodych Odkrywców Historii, którzy staną się być może kiedyś następcami starszych entuzjastów naszych dziejów. Koło działa przy ZSP Bestwina i jak na razie młodzieży zapału nie brakuje: zwiedzają historyczne miejsca, uczą się o rodach Myszkowskich czy Habsburgów, sami kręcą filmy m.in. o dzwonie "Król Chwały", zaś efekty ich pracy można podziwiać m.in. na facebooku. Podczas zebrania przedstawiciele Koła krótko opowiedzieli o swoich zainteresowaniach, odbył się również pokaz multimedialny.

Plon ubiegłorocznej działalności TMZB, przedstawiony przez przewodniczącą, jest dość spory - udało się przeprowadzić szereg zebrań poświęconych tematyce historyczno - etnograficznej. Na jednym z nich uczczono osobę dyrektora bestwińskiej szkoły Władysława Gryzełki. Członkowie uczestniczyli także w spotkaniach w Muzeum Regionalnym - z Janem Gąsiorkiem, Florianem Kohutem, spotkaniu o cegielni w Bestwinie. Towarzystwo organizowało w maju panel "Patriotyzm a wiara", natomiast w grudniu jubileusz doktora Franciszka Magi. Dbało o pamięć o żołnierzach, ofiarach wojen i okupacji odwiedzając cmentarz czy też biorąc udział w uroczystościach pod krzyżem na "Pięciu Alejach". Przedstwiciele pojechali ponadto na IX Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych w Bystrej. Nowością jest organizacja I Gminnej Gry Terenowej o puchar Wójta Gminy Bestwina.

Na walnym zebraniu oprócz omówienia  spraw bieżących członkowie zwrócili uwagę na konieczność zachowania historii i tradycji ziemi bestwińskiej jako części zachodniej Małopolski, istotnie różnej od nieodległego Śląska. Strój bestwiński jest świadectwem przynależności do etnicznej grupy Lachów. Niestety często mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, nie mają świadomości swoich korzeni, zatem w zakresie edukacji regionalnej powinny współpracować szkoły, TMZB, Zespół Regionalny i inne grupy oraz placówki kultury. Rozwijana będzie w dalszym ciągu działalność wydawnicza Towarzystwa.

Wójt Artur Beniowski, również obecny na zebraniu, pogratulował kolejnego roku owocnej działalności zapewniając, że Towarzystwo może liczyć na pomoc ze strony Urzędu Gminy. Wyraził radość z obecności grupy młodzieżowej, zachęcając pasjonatów historii z całej gminy do wstępowania w szeregi Towarzystwa i wspólnego dzielenia się swoimi fascynacjami. Głos zabierali ponadto radny Jerzy Stanclik - z zawodu nauczyciel historii, członek Zespołu Regionalnego, muzyk i etnograf Sławomir Ślósarczyk, skarbnik TMZB Stanisław Zieleźnik, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Kubik. Przewodniczącym zebrania był Andrzej Wojtyła - pracownik Muzeum Regionalnego im. ks. Zygmunta Bubaka.

Więcej zdjęć : Galeria

Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewczak