Drukuj

Nominowany Grzegorz Boboń

09. 11. 04
Wpis dodał: Jerzy Zużałek(danielek2002)
Odsłony: 6099

 Wójt Gminy Bestwina oraz Rada Gminy Bestwina do XI edycji Nagrody im. Ks. Józefa Londzina nominowały Pana Grzegorza Bobonia.Oto uzasadnienie wniosku przesłanego do Kapituły Nagrody:

 Z wykształcenia etnograf, dr nauk humanistycznych, badacz kultury ludowej, członek jury festiwali folklorystycznych. Od 2001 roku adiunkt w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie, od 2003 roku dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Bestwinie. Łączy pracę zawodową ze społeczną, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno-kulturalnym, współpracując z organizacjami społecznymi działającymi na terenie Gminy Bestwina. Aktywny członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej oraz zarządu Ludowego Klubu Sportowego Bestwina, współpracuje także z Klubem Kibica działającym przy LKS „Przełom” Kaniów. Inicjator i realizator szeregu uroczystości, imprez kulturalno-rekreacyjnych oraz wystaw i konkursów (m.in. Święto Karpia Polskiego, Bestwińskie Spotkania Folklorystyczne, II Powiatowy Zjazd Towarzystw Regionalnych, Kulinarne Dziedzictwo, Święto Gminy Bestwina, Międzygminna Rewia Orkiestr Dętych, Dni Powiatu Bielskiego, obchody 3 Maja, 11Listopada, gminne obchody Bożego Ciała, uroczystości rocznicowe organizacji społecznych, etc.), które na stałe wpisały się do kalendarza imprez naszej Gminy.

cd w rozwinięciu:

Współinicjator sprowadzenia do bestwińskiej parafii dzwonu pochodzącego z 1504 roku, a wywiezionego z bestwińskiego kościoła przez Niemców w 1941 roku. Przy jego pomocy sprowadzono do bestwińskiej parafii nowe organy ufundowane przez mieszkankę Bestwiny, obecnie mieszkającą w Niemczech. Jeden z organizatorów wyjazdu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina” do Bilbao- Hiszpania (2006, 2009) oraz Vrbovca- Chorwacja (2006) na Międzynarodowy Festiwal Tańca, gdzie zespół z Bestwiny reprezentował jako jedyny nasz kraj w tychże festiwalach. Odznaczony Kolbergiem Bestwiny – statutowym odznaczeniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. W 2009 roku jeden z inicjatorów wykonania na cmentarzu w Bestwinie pomnika ku czci Nieznanego Polskiego Żołnierza poległego za Ojczyznę.
Autor kilku publikacji, z których na uwagę zasługują:
- „Świat demoniczny górali śląskich z Istebnej i Jaworzynki” (Zaranie Śląskie),
- „Pamiętnikarstwo jako swoista forma twórczości dziecięcej”,
- „Funkcje obrzędów i zwyczajów dorocznych oraz ich wpływ na życie człowieka (na podstawie materiału empirycznego ze Śląska Cieszyńskiego i Małopolski) [Studia etnologiczno-folklorystyczne]
- „Podłoże geograficzne i historyczno-społeczne warunki kształtowania kultury ludowej we wsi Leżachów” (Zeszyty Muzealne – Muzeum Okręgowe w Jarosławiu),
- „Obrzędy i zwyczaje ludowe okresu od Adwentu do Trzech Króli”,
- „Kultura ludowa a utrzymanie tożsamości narodowej” (II Zjazd Towarzystw Regionalnych – Bestwina),
- współredaktor przedruku „Dziejopisu – monografii Bestwiny” z 1933 roku autorstwa Jana Grzybowskiego,
oraz kilku artykułów i odczytów traktujących o kulturze ludowej naszego regionu w prasie lokalnej oraz podczas uroczystości gminnych, jak również prezentacji konkursowych.